Kandilli’de rıhtım lokantası

, , Sende yorum yap

Bu Cumartesi günü, çolugunuzla çocugunuzla Bogaz’da balik yemek istiyorsaniz, size bir önerim var. Kandilli’ye gidiniz.
Kandilli’de Sehir Hatlari vapur iskelesine dönen kisa bir yol var dir. Bu yolun ismi “Kandilli iskele” Caddesidir. Yolun basinda Kan dilli Camii vardir. Kandilli Camiinden denize dogru ilerlerseniz, he men deniz kenarinda tek katli, ahsap, cami bol bir bina görürsü nüz. Duvarinda “Kandilli Iskele Caddesi No: 2” levhasi, kapisin da ise “Rihtim Lokantasi, Ülkü Çelikbilek” yazisi vardir.
Havanin iyi veya kötü olmasi fark etmez. Hava yagisli ve so guk ise, o küçük tek katli binanin içinde gürül gürül yanan bir so ba sizi isitir. Hava günesli ise, bu küçük binaya girmenize lüzum kalmaz. Yolun öbür kösesinde, denizin kenarindaki setin üzerin de tahta masalarda, tahta iskemlelerde oturabilirsiniz.
Her iki yerde de, Rumeli yakasinin nefis manzarasini, Bogaz’ dan geçen gemileri, takalari seyretmenin zevkine doyulmaz.
Rihtim Lokantasi’nda size Ülkü Çelikbilek ve esi hizmet ede ceklerdir. Ikisi de güler yüzlü “dogru dürüst” diye tanimlanan in sanlardandir.
Lokanta’da bir aile atmosferi vardir. Masalarin üzeri beyaz mu samba, iskemleler plastik kaplamadir ama tertemizdir. Mutfakda balik kizartilir ama, balik kokusunu duyamazsiniz.
Rihtim Lokantasi’nin iki demirbas yiyecegi vardir: istavrit ve si gara böregi… Buna ek olarak, mevsimine göre, lüfer, mezgit gibi balik bulabilmeniz sansa baglidir.
Isterseniz midye tava da yiyebilirsiniz.
Bütün kizartmalar, yag çekmemis, kitir-kitir önünüze gelir.
Baligin yaninda mutlaka salata da ikram edilir.
Rihtim Lokantasi’nda alkollü içki olarak sadece bira içebilirsi niz. Camie yakin olmasi nedeniyle Lokanta’da alkollü içki servisi ne izin verilmemektedir.
Ama bir hatirlatma yapalim. Birayi da “bu kadar kivaminda so gutulmus sekilde” baska yerlerde içme sansiniz pek nadirdir.
“Doya basa balik yedikten sonra, tahin helvasi ile midenizi bastirmaniz” tavsiye olunur.
Bu kadar güzel ve zevklj yemek için kisi basina 5 bin liranin altinda hesap ödemek, herhalde sürpriz olacaktir.
Bizi Rihtim Lokantasi’na Prof. Dr. Cemalettin Toyuzlu götür dü. Prof. Dr. Metin Sözen ile biz “Müdavimler listesine dahil ol duk.”
Amerika’da bazi müesseselerde söyle bir levha asilidir: “satis ta’tion guarantee, money back” (Sizi memnun etmeyi garanti ede riz. Aksi halde paranizi iade ederiz).
Size “Kandilli’deki Rihtim Lokantasi’ni önerirken, bu lokanta nin bir müsterisi olarak ayni teminati veriyoruz: “satisfaction gu araniee, money back…”
(Memnuniyetinizi lokantayi isletenlere, sikayetinizi lokantayi siz lere tavsiye eden, bu sütunun yazarina bildiriniz…) Iyi hafta sonlari…

 

Sende yorum yap