Kamuda maaş kargaşası

, , Sende yorum yap

Iyi ki, Bankacilik Düzenleme ve Denetleme Kurulu Kanunu çikmis. Kurulun üyelerine ne maas ödenecegi konusu gündeme gelmis. Aksi halde memur maaslari karmasasindan kimsenin haberi olmayacakmis!..
Dün gazetelerde’ yayinlanan tablolarda memur maaslan arasindaki farkliliklar sergileniyordu. Rekabet Kurulu ve Sermaye Piyasasi Kurulu üyeleri 3 milyar lira dolayinda net maas alirken, milletvekillerinin 1.5 milyar lira, rektörün 800 milyon lira maas aldiklarini açiklaniyordu.
Memur maasi karmasasini farkli kesimler farkli biçimde kullaniyor. Yayinlanan rakamlar gerçegi ifade etmiyor.
Bugün alt kademedeki belli islerde çalisanlar hariç me-murlarin gerçek maasini tespit etmeye imkân kalmadi. Çünkü:
(1) Açiklanan maaslar, sadece maas adi altinda yapilan ödemelerdir.
(2) Maas adi altinda yapilan ödemenin yaninda tazminat veya baska isimler altinda farkli ödemeler yapilmaktadir.
(3) Subaylarin, polislerin tamamina yakini, diger kamu hizmetlilerinin çogunlugu lojmanlardan yararlanmaktadir. Kamu hizmetlerinin çoguna tahsis edilmis kamu araci vardir.
(4) Ordu mensuplan ve emniyet güçlerinin tamami ile sivil görevlilerin büyük kismi kamu tarafindan saglanan hizmetlerden ve mallardan ucuz biçimde yararlanmaktadir.
Ankara’ya gidiniz. Ankara’daki binalarin yansi kamu hizmet binasi. Kalan yansinin yansi lojman. Son dilimi de kamu personeli tarafindan satin alinan veya onlara satilmak üzere yaptirilan binalar.
Türkiye’de sadece maas alan ve maasinin düsüklügü nedeniyle sürünen profesör vardir. Ögretmen vardir. Doktor, mühendis, hemsire vardir. Bazi bakanliklarin memur-lan vardir ama, kâgit üzerinde net maasi 500-700 milyon lira gibi göründügü halde kendinin karisinin otomobili olan, Ankara’da iki ev satin alan çok sayida da memur vardir.
Çünkü kamuda maas sisteminin civigi çikmistir. Kime ne ödeme yapildigi belli degildir. Maas olarak görülen rakamlar gerçegi yansitmamaktadir.
Maas sisteminde düzenleme, kamu görevlisine kamu tarafindan saglanan tüm imkanlarin rakama dökülmesi ve seffaf hale getirilmesi ile mümkün olabilir.
Örnek vereyim: Toplu Konut idaresi Baskani aylik net 900 milyon lira maas aliyor. Bu bilgi hiçbir ise yaramaz. Soracaksiniz tazminati ne kadar? Yan görevlerden ne geliri var? Lojman imkâni nedir? Kendisine ve ailesine nasil bir tasima hizmeti saglaniyor? Temsil tahsisati var midir?
Bütün bunlar yoksa iste o zaman aylik net 900 milyon lira maas ile Toplu Konut Idaresi’ne nasil baskan bulunur diyerek dövüneceksiniz?

 

Sende yorum yap