Kamar ve Piar’ın teyit ettiği: Özal kalıcı

, , Sende yorum yap

Özal “Sonbahar’a kalmaz iktidardan ayrilir…” Özal hükümeti seçim dönemini tamamlayamaz.
Mahalli seçimlerde Özal kaybeder.
DYP Iktidara geliyor…Hayir hayir…SHP mutlaka iktidarda.
Anlasiliyor ki. bunlarin tamami “havada olan tahminler.”
Eger. çok ters bir gelisme ortaya çikmaz ise. anormal seyler olmaz ise. Allah saglik verdigi sürece Turgut Özal iktidardadir.
Kamar ve Piar’in son arastirmalari bunu teyid ediyor. Kamar ve Piar Ne Yapiyor?
Kamar ve Piar en basarili kamuoyu arastirma ve piyasa arastirma kuruluslarindandir.
Bu kuruluslarin ana islevi ekonomik arastirmalar yapmaktir. Bu kuruluslar özel sektörün sinai ve ticari kuruluslarina, finans kuruluslarina pazar arastirmalari, tüketici arastirmalari yapacak sekilde kadrolasmalardir.
Ne yazik ki. Türkiye’de ters mallara, ters hizmetlere talep vardir. Son zamanlarda herkes sadece politika ile ilgilendiginden. Kamar ve Piar gibi kuruluslar, sadece sosyal ve siyasi arastirmalar-yapan kuruluslar olarak taninmaya baslamistir.
Bu kuruluslar kamu oyundaki imajlari için arastirma yapmaya kalksalar “Kamar ve Piar ne yapar” diye halka sorsalar. mutlaka büyük çogunlugun cevabi “hangi parti önde. hangi lider seviliyor onu belirler” diye cevaplayacaktir.
Ümit edilir ki. Türkiye’de isler durulur. Her tas kendi yerine oturur.
Türkiye’nin tek derdi, tek isi içpolitika olaylari olmakdan çikar da. Kamar ve Piar gibi kuruluslar esas islevlerinde yogunlasir. Isletmeleri, ekonomiyi daha basarili kilacak arastirmalara talep artar.
Kamar-Piar Arastirmalari Politik Durumu Nasil Gösteriyor?
Türkiye’de son yapilan seçimlerden buyana halkin partilere ilgisinin degisip degismedigini tesbit etmek için Kamar ve Piar sik sik kamu oyu arastirmalari yapiyor.
Kamar’in son arastirmasi 25.6.1988 tarihinde Hürriyet Gazetesinde. Piar’in son arastirmasi 29.6.1988 tarihinde Sabah gazetesinde yayinlandi.
Bu iki arastirmanin sonuçlarinin, son seçimlerdeki oy dagilimi ile karsilastirilmasi söyle:
Seçmenlerin Oylarinin Partilere Dagilimi
Seçim Kamar Piar Piar
Sonuçlari (25.6.1988)(29.6.1988)(29.6.1988)
(Yüzde (Yüzde (Tüm (Kararsizlar
Dagilim) Dagilim) Kararli) Hariç)
ANAP 36.3 30.7 33.6 26.1
SHP 24.7 29.7 32.6 25.3
DYP 19.0 23.6 22.6 17.7
DIGER 20.0 16.0 11.2 8.7
Kararsiz — — — 22.2
Toplam 100.0 100.0 100.0 100.0
Kamar ve Piar arastirmalarini biribiriyle karsilastirabilmek için yukaridaki tabloda Piar’in % 22.2 oranindaki kararsiz oylari, partilere dagitilmistir.
Kamar tüm seçmenleri kararli kabul ederek oy dagilimi vermektedir.
Piar ise % 22.2 gibi büyük bir seçmen kitlesini kararsiz kabul edince, bu büyük potansiyel seçmen toplulugu partilerin durumunu gerçekçi olarak yargilama sansini ortadan kaldirmaktadir.
Yukaridaki tablolarin degerlendirilmesinde bir de “Diger” kaleminin mahiyetini bilmekte yarar vardir.
Seçimdeki % 20 oranindaki “Diger” oylar. DSP’nin aldigi % 8.5’luk, RP’nin aldigi % 7.2’lik. DÇP’nin aldigi % 2.9’luk ve IDP’-nin aldigi % 0.8’lik oydan olusuyor.
Dikkat edilirse, genelinde bu oylar asiri uçlara dagilmis, inanmis seçmenlerin oylaridir. Kisa sürede baska partilere kolaylikla kayma imkani zayiftir.
Kamar seçimden buyana geçen sürede % 20’lik diger oylardan baska partilere 4 puanlik kayis ile bu oylari % 16’ya indirirken. Piar daha iddiali bir yaklasimla diger oylari % 11.2’ye kadar indirebilmektedir.
Göstergeler Turgut Özal’in Lehine
“Söyle olmus, böyle olmus. Ama iki arastirma grubu da gösteriyor ki. tüm olumsuz etkenlere ragmen, konjonktürün en bozuk oldugu sanilan günlerde Turgut Özal’in partisi gene de birinci parti.
Bütün iyimser iddialara ve gayretlere ragmen. DYP için birakiniz iktidar yolunun görünmesini. DYP rakibi SHP ile oy artirma yarisinda bile yenik.durumda.
Özal’a Suikast’in Etkisi
Kamar ve Piar’in ortak bulgularina göre Turgut Özal’a yapilan suikast sonrasi ANAP’in oylarinda yükselme görülüyor. Bu konuda Kamar’in tesbitleri söyle:
Seçmenlerin Oylarinin Turgut Özal’a Suikastdan Önce ve Sonra Dagilimi
Önce Sonra
(16.6.1988) (25.6.1988)
ANAP 27.2 30.7
SHP 30.9 29.7
DYP 25.9 23.6
Diger 16.0 16.0
Toplam 100.0 100.0
Bir suikast olayi bile ANAP’da ibreyi hemen lehe döndürebiliyor ise. demek ki Turgut Özal henüz seçmenler üzerindeki hakimiyetini, kontrolünü kaybetmemistir.
Hem de tüm olumsuz gelismelere ragmen…
Iste bu nedenledir ki. eger gelecekte çok ters bir gelisme ortaya çikmaz, anormal seyler olmaz ise. Allan saglik verdigi sürece Turgut Özal iktidardadir.
Hesap yapanlarin, hesaplarini buna göre yapmalarinda yarar vardir.

 

Sende yorum yap