Kalbimi Türkiye’de nasıl kontrol ettirdim?

, , Sende yorum yap

Ben de kalbimi kontrol ettirdim. Amerika’nin meshur Cleveland Clinic’in sahip oldugu aletler, teknoloji ve bilgi isiginda ve standardinda böyle bir kontrolün istanbul’daki maliyeti 300-500 bin liradir.
Kalp kontrolünün fiyati, kontrolün kademesine göre degismektedir. Örnegin ilk kademede, daha ileri bir incelemeye gerek görülmez ise, 100 bin liranin altinda bir ödeme yeterli olabilmektedir. Daha derin tetkiki gerektirecek her olumsuz bulguda, kademe ilerlediginden, yapilacak testler ve dolayisiyla fiyat da artmaktadir.
Yasim elliyi geçtiginden böyle bir kontrolün yararli olacagini düsünüyordum. Fakat Basbakanimizin kalp ameliyati ile ilgili olarak Türk kamu oyuna aktarilan bilgiler ve görüntüler (Sayin Yilmaz Çetiner’in Milliyet Gazetesindeki yazisinda çok güzel belirttigi gibi) her Türk vatandasi gibi beni de o kadar endiseye düsürmüs olmali ki, “ani bir kontrol” kararini aldim.
Ve bakiniz bu vesile ile neler ögrendim.
Cleveland Clinic Nedir?
1008 yatak kapasiteli, 400’ün üstünde full-time mütahasis doktoru olan, yilda 600.000 ‘den fazla hastanin muayene ve tedavi edildigi, ve yine yilda 32.000 hastanin yatirildigi, 525 dönüm arazi üzerinde kurulmus olan Cleveland Clinic Foundation bir vakiftir. Amerikan Kongresi tarafindan ‘ülke çapinda problemli vakalar için basvuru merkezi’ olarak ilan edilmis bulunan bu saglik kurulusunda yilda 450 civarinda saglikla ilgili arastirma ve gelistirme çalismalari yapilmakta ve bunlarin büyük bir kismi tip dünyasinda yenilik olarak kabul edilmektedir. Yillik bütçesi 500.000.000 $ olan bu kurulus bütçesinin 380.000.000 $ gibi çok büyük bir kismini hasta bakimi, egitim ve arastirmaya ayirmaktadir. Egitime ve arastirmaya bu derecede önem veren dünya çapindaki bu saglik evi en iyi tedavinin erken teshis oldugu inancindadir.
Bir vakif statüsüne haiz olan Cleveland Clinic, dünyanin dört kösesinden insanlarin akin akin ABD’ye “gereksiz seyahatlarini” önlemeye karar vermistir. Çünkü ABD’deki imkanlari sadece “tedavi amaciyla” ve “arastirma amaciyla” degerlendirmeyi, “teshisi” yerinde yapmayi daha yararli görmektedir. Teshis sonucu ciddi bir “tedavi geregi ortaya çikar ise” bu gibilerin Cleveland Clinic’e gelmelerinin daha dogru olacagi ilkesi kabul edilmistir.
Bu dogrultuda ABD disinda “teshis merkezleri kurma” arayis» baslamistir. Cleveland Clinic’in Türkiye’deki temsilcisi, daha önce bu klinikde çalismis olan Prof.Dr. Gürbüz Barlas’tir. Prof. Dr.Gürbüz Barlas’in ilgisi, klinigin Profesörün kisiligine olan güveni ile, Profesörün gözetiminde, ABD disindaki ilk “teshis merkezinin Türkiye”de tesisi kararlastirilmistir.
Türkiye’de daha önce doktorlar tarafindan kurulan ve Istanbul’da Intermed adi altinda faaliyet gösteren (Intermed Sagbk Kontrol Merkezi) isbirligi yapilacak kurulus olarak seçilmistir. Intermed’in mevcut tibbi tahlil laboratuvarlarina ek olarak kardiyoloji ve nükleer tip branslarinda “teshis merkezi haline getirilmesi sorumlulugunu Cleveland Clinic üstlenmistir.
Cleveland Clinic – Intermed isbirliginin boyutu nedir?
Intermed’e Cleveland Clinic’de teshis için kullanilan aletlerin benzerleri getirilmis, teshisde çalisacak tip adamlarinin egitimi için Cleveland Clinic ile özel isbirligi anlasmasi yapilmistir. Intermed’de kullanilan aletlerin çogunun tam otomatik olmasi, ABD’de yapilacak teshisin, Türkiye’den uzun yolculuk yapmadan ve büyük paralar harcamadan yapilmasina imkan saglamaktadir.
Halen, Intermed’de teshiste kullanilan baslica aletler sunlardir:
— Halter monitörü: Hastaya takilan küçük bir alici teyp ile kaydedilen 24 saatlik kalp atimlarinin degerlendirildigi bir kom-püter sisteminden olusan bu cihaz, kalp ritm bozukluklarinin teshisinde kullanilmaktadir. Hasta bu teybi 24 saat yaninda tasimakta ve bu sirada normal hayatini sürdürmektedir. 24 saat sonra yapilan incelemede bu süre içinde kalp atimlarinin analizi yapilmaktadir. Çogu kisilerin teshis edilememis bayilma, çarpinti gibi sikayetlerinin nedeni bu sistem sayesinde açikliga kavusturulabilmektedir.
— Yürüyen yol ile kompüterize eforlu EKG: Hastalar bir motora bagli ve hidrolik olarak yükseltilip alçalti/an bir yol üstünde zorunlu olarak programlanmis bir sekilde kosturulmaktadir. Bu sirada kompüter sistemi ile kaydedilen elektrokardiogrami degerlendirilmektedir. Bu sistem sayesinde kalp dolasim ve ritm bozukluklari tamamen kompüterize bir sekilde incelenebilmek-tedir.
— Renkli Doppler ‘H ekokardiograf: Bu alet dokulara çarpan ses-üstü dalgalarin yansimasi prensibine dayanarak kalpteki ve damarlardaki kan akiminin renkli olarak analizini yapan bir ko-mpûter ve buna bagli renkli görüntü sistemleridir. Bu alet damar tikaniklarinin tesbitinde kullanilabildigi gibi, kalp içindeki kan akiminin, kalp kapaklarinin ve kalp kasinin . incelenmesinde bunlara bagli hastaliklarin teshisinde kullanilmaktadir.
— Kompüterize tomograflk bütün vücut gamma-kamera: Nükleer bilimin tip alanina sundugu olanaklari bünyesinde toplayan tam renkli görüntüsü ile çok çesitli hastaliklarin teshisinde kullanilmaktadir. Akciger embolisinden bacaktaki damarlarin tikanmasina, tiroid hastaliklarindan çesitli kanser türlerinin erken teshisine varan genis bir kullanim alani yaninda, tamamen özel kalp programlari ve ilaveleri ile kalp ve koroner damar hastaliklarinin erken teshisine imkan vermektedir.
Intermed’de nereye kadar teshis yapilabilmektedir?
Yukarida sayilan aletler ile yapilan teshis, tedaviye veya ameliyata ihtiyaç olup olmadigini ortaya koyan bir teshistir. Ameliyat ile bu teshis arasinda bir kademe daha vardir. O da “anjiyo” denilen ve hangi damarin tikanik oldugunu tesbite yarayan kademedir. Bu islemin mutlaka “yatakli bir tedavi kurulusunda yapilmasi gerektiginden”, ayakta teshis kurulusu seklinde faaliyet gösteren Intermed’de anjiyo yapilmamaktadir.
Neler gördüm? Neler ögrendim?
Basbakanimizin kalp ameliyati Houston Methodist Hospital’da yapilmistir. Cleveland Clinic’in “vakif niteligi nedeniyle”, Cleve-land’da çalisan tüm tip personeli tam gün statüsüne sahiptir ve vakfin ücretli elemanlaridir. Her türlü ödeme vakifa yapilmakta, vakif personeline çalismalarina göre ücret vermektedir.
Houston’daki tip kuruluslari ise özel kuruluslardir. Tip personeli bu kuruluslarda part-time çalisir. Kendi özel muayenehane ve klinikleri de vardir. Tip personeli ve yatakli tedavi ve teshis kurumlari ayri ayri ücret alirlar.
Basbakanimiz bundan yaklasik üç yil önce Cleveland Clinic’de anjiyo yaptirmis, bu anjiyo da çalismayan damarlar tesbit edilmistir. Bu kere Houston’da (halen istanbul’da Intermed’de bulunan gamma-kamera denilen alet ile) talyum testi yapilmis ve doktorlarin açiklamalarina göre yeni bir anjiyo yapilmadan, üç yil önceki anjiyoya dayali olarak ameliyat karari alinmistir.
Ben Istanbul’da Intermed’de normal laboratuvar testlerinden sonra (yürüyen yol ile kompüterize eforlu EKG) ve (renkli dopp-ler’li ekokardiograf i) aletlerinden geçtim. Daha ileri kademe incelemeye gerek olmadan durumum belirlendi.
ABD’ye gitmeden bir günde kalbimin durumunu, (ABD standardinda bir teshis güvencesiyle) ögrenmis oldum.
Konu güncel oldugu, Basbakanimizin sagligina iliskin haberler bir çok kimseyi kendi kendinden kuskulanmaya ittigi için, “teshis ihtiyaci” duyanlarin bilgilerine sunulur.

 

Sende yorum yap