Kahveci’nin iyimserliği

, , Sende yorum yap

Geçen hafta sonu Istanbul’da “Ekonomide Diyalog”Dergisi tarafindan düzenlenen toplantida. Basbakanlik Bas Da nismani Adnan Kahveci, bugüne kadar söylediklerine ek ola rak bazi önemli mesajlar verdi :
— 1985 Yilinda enflasyon düsecek, fiyat artislari % 25 sini rini asmayacaktir.
— 1985 Yilinda üretim ve yatirimlar artacaktir.
— Ekonomiye kaynak girmedigi halde, 1984 yilinda son 7 yilin en büyük gelisme hizi saglanmistir. 1985 Yilinda daha büyük bir gelisme hizi saglanacaktir.
— 1984 Yilinda hizlanan enflasyon bütçe açigini artirimis tir. 1985 Yili için böyle bir sey olmayacaktir. (Bu ifadenin “mefhum-umuhalefeti”nden anlasildigina göre, bütçe açigin dan enflasyon dogmamakta, tersine enflasyon arttigi için büt çe açik verniktedir. Bu simdiye kadar tartisma gündemine gelmemis yeni bir görüstür.)
— 1985 Yilinda enflasyon % 25’e inecektir ama, kredi fai zinin % 100’lerde kalmasi gerekir. Çünkü Türkiye’de issizlik sorununun çözümü için baska yol yoktur.
— Türkiye’nin yurt disinda kredi itibari devamli yükselmek tedir. Türk is adaminin, özellikle ihracata dönük yatirimlari ve üretimi için Türk banka sistemi yerine disaridan kredi almas: kolaylasmistir.
– Teknolojiye dayali büyük yatirimlar yerine, el sanatlarini köy sanatlarini gelistirecek ufak yatirimlara önem vermek isa betli olur. Kore, Tayvan ve hatta Japonya gibi ülkelerin ihra catinin büyük kismi bu tip isletmelerin ürünlerinden olusmak tadir.
Adnan Kahveci genel olarak iyimser yapida bir kisilige sa hiptir. Ancak 1985 yili için beklentileri yukarida da özetlendigi gibi belli konularda genel bekleyisin çok üzerinde bir iyimserli gi yansitmaktadir.
Adnan Kahveci Basbakana çok yakin bir Kisidir. Bunun ötesinde Basbakanlik Bas Danismanligi gibi her memle ket için çok önem tasiyan bir iskemlede oturmaktadir. Açik anlatimiyla görüsleri, önerilen herhalde hem Basbakanin ve hem Hükümetin politikasini yönlendirmekte, açiklamalari da en üst çevrelerin görüs ve bekleyislerini yansitmaktadir.
Bir ölçüde, sempatik kisiligi nedeniyje fakat büyük ölçüde yukarida sayilan özellikleri dolayisiyla Istanbul’da is çevrele rinde Adnan Kahveci’ye büyük ilgi ve itibar gösterilmektedir. Degisik çevreler görüs, öneri ve sorunlarini Adnan Kahveci’ ye duyurmakta yarar bulmaktadirlar.
Hükümete bu kadar yakin ve uygulamalarin içinde olan ve de isçevrelerinde olup bitenleri bilen bir kisi olarak Adnan Kahveci 1985 yili için bu kadar iyimser ise, bu iyimserligi her halde kamu oyunun henüz meçhulü olan bazi nedenlere da yanmaktadir.
Istansul’da Adnan Kahveci’nin konusma yaptigi toplantiya katilan yaklasik 400 isadami, serbest meslek mensubu, ikti satçi ögrenci ve gazeteci arasindan sadece iki genç üniversite ögrencisi iki ilginç soru ortaya atmislardir :
— 1985 Yilinda enflasyon düsecek. Yatirimlar artacak. Üretim artacak. Bunlari saglamak için, bugüne kadar uygula madiginiz hangi politikalari uygulayacaksiniz? Ne gibi yeni tedbirler alacaksiniz ki. bugünkü olumsuz gidis, iyiye dönüse cek?
— 1985 Yilinda enflasyon % 25’i asmiyacak diyorsunuz. 1984 Yili basindan buyana Hükümet faiz oranlarini üçer aylik dönemlerde tesbit ediyor ki, gelecekte fiyatlarda gerileme egi liminin belirmesi halinde faizleri de indirebilsin. Geçtigimiz günlerde faiz oranlarinin gene yüksek düzeyde muhafazasina karar verildigine göre, bu durum, fiyatlardaki düsme bekleyi siyle çelismiyor mu ?
Adnan Kahveci’nin 1985 için iyimser bekleyislerine kim ka tilmak istemez? Ancak bekleyislerin gerçeklesebilmesinin birseyler yapmaya bagli oldugunu bugün “iktisat egitimi ya pan ögrenciler bile” görebilmekte, bu konuda endise ve uyari larini dile getirebilmektedirler. 1984 Yili bitmektedir. Bugüne kadar uygulanan ve beklenen iyi neticeleri vermeyen tedbir lerle 1985’i de geçirmeye çalismak baska, bugüne kadarki uy gulamalarin olumsuz yanlarini degerlendirerek uygulamaya yeni bir yön vermek baska seylerdir. 1984 Yilinda iyi netice vermeyen tedavi metodu, 1985 ‘de de aynen mi uygulana caktir? Yoksa,hastanin iyilesemedigi dikkate alinarak baska te davi metotlari mi denenecektir? Belirsizlik buradadir.

 

Sende yorum yap