İYİMSERLİK ÜRETİM ARTIŞI İLE DESTEKLENİR İSE İYİLİK KALICI OLACAK

, , Sende yorum yap

İYİMSERLİK ÜRETİM ARTIŞI İLE DESTEKLENİR İSE İYİLİK KALICI OLACAK

OLAYLARIN IÇINDEN / Tevfik Güngör

Yaz aylarında (1) Göstergelerde iyiye gidiş var (2) İyimserlik rüzgârları esiyor

Göstergelerdeki iyiye gidiş (1) Enflasyondaki düşmeden, (2) Dolar fiyatının artmamasından, (3) Borsanın kıpırdamasından, (4) Sanayi üretim endeksinin iyiliğinden, (5) Bono faizinin gerilemesinden kaynaklanıyor.

Tabii ki bu iyiye gidisin temelinde uygulanan istikrar programı var. Programın meyveleri alınıyor.

Ama unutulan nokta su: Bu istikrar programı neden uygulanıyor? Çünkü Türkiye ağır borç yükü nedeniyle krize girdi. Bu programın temel amacı bu borcu önce çevirtilebilir hale getirmek sonra hafifletmek.

Geçen zaman içinde borç yükünü hafifletmek mümkün olamadı, tersine borç yükü büyüyor. Ama yük çevrilebildi. Ve de son zamanlarda dış destekler borç yükümlülüklerinin ileriye itelenmesine imkân verdi.

Bugün esen iyilik rüzgârları buradan kaynaklanıyor.

Yoksa yatırımlarda, üretimde, istihdamda iyilik henüz başlamadı. Tabii ki enflasyonun, faizin düşmesi, dolar fiyatının ucuzluğu ekonomi bakımından önemli. Ama ekonomi denilen şey bunların dışında yatırım ve üretim.

Yatırım olacak, üretim olacak ki, gelir yaratılsın. Hem ekonomi hem de insanlar güçlensin.

İstikrar programı aslında sıkı para ve maliye politikası demektir.

İstikrar programı hızlı bir büyümeye imkân vermez. Ama büyümenin altyapısını hazırlar. İstikrar programı ile temel dengeler sağlandıktan sonra büyüme başlayabilir.

Henüz istikrar programı temel dengeleri sağlayamadı. Henüz istikrar programı hızlı yatırım ve üretim için gerekli kilitleri açamadı.

Bu nedenle bugünkü iyilik rüzgârı, sorunların sona erdiği anlamına gelmiyor. Sorunların çözümü yolunda olumlu gelişmeleri gösteriyor.

Ekonomide yatırım ve üretim başlamadan iyilik göstergelerinde kalıcılık sağlanamaz.

 

Sende yorum yap