İyimser bekleyiş

, , Sende yorum yap

Olaylarin içinden sütununda, 10 Eylül 1986 günü Tevfik Gün gör imzasi ile yayinlanan “Türkiye AET’ye bu yil da ortaklik için müracaat etmeyecek “baslikli yazi ile ilgili olarak iktisadi Kalkinma Vakfi Yönetim Kurulu Baskani, Asim Kocabiyik bir açiklama göndermistir. Bu açiklama özel sektörün AET üyeligine verdigi önemi ve «iyelik basvurusu konusundaki “iyimser bekleyisleri” ortaya koymaktadir.
Asim Kocabiyik’in, yazisi söyledir:
“Türkiye AET’ye bu yil da ortaklik için müracaat etmeyecek” baslikli yazida “IKV Baskani bile geçtigimiz hafta tüm üyelik basvurusunun yapilmamasina özür arayisi mecburiyetinde kalmis, kisi basi gelirimiz 4 bin dolara yükselmeden bizi AET’ye alamazlar seklinde bir açiklamada bulunmustur” gibi bir ibare yer aldigi için bir açiklama yapmakta fayda gördüm.
1- Bir köse yazari sütununda fikirlerini istedigi gibi yazma imkânina sahiptir. Ancak muayyen konuda basina beyanatta bulunan kisiler bu sansa sahip degil. Beyanat içinde yer alan birkaç cümleyi yan yana getirerek ifade edilmesi istenen fikrin tam tersine bir anlam çikarildigi vakidir.
Benim Anadolu Ajansi muhabirlerine verdigim beyanatta “Türkiye’de adam basina gelir 4 bin dolara çikmadan bizi AET’ye almazlar” seklinde veya bu manaya gelecek bir ifade yoktur. Söyledigim sudur: “Bugün Türkiye’de sahis basina yilda bin dolar gelir eksik tahminlere dayanmaktadir. Sahis basina yillik gelirin 2 bin dolar civarinda oldugu kanaatini tasiyorum. AET’ye tam üyelik için müracaat yapilmasi ile tam üyelige fiilen giris arasinda 7-8 yillik bir zaman geçecektir. Bu arada milli gelirin 4 bin dolara çikacagi, Türkiye ile AET ülkeleri arasindaki farkin küçülecegi görüsündeyim.
2- Çok yakindan bilindigi gibi Iktisadî Kalkinma Vakfi Ortak Pazara tam üyelik için en kisa zamanda müracaat edilmesi fikrini savunmustur. Bu görüsümüzde bir degisiklik olmamistir. Benim sahsi kanaatim de bu yöndedir.
3- Yazida hükümetin AET’ye tam üyelik için müracaatta kararsiz bir tutum içinde oldugu seklindeki ifadeleri pesimist bir degerlendirme olarak görüyorum.
Uzunca bir süredir dondurulmus iliskilerin normale dönmesine matuf çalismalar ve gelismeler önemli ve degerli bir asamadir. Bu çalismalarin, nihai hedef olan tam ortakliga giden yolu açacagi ve hükümetin bu yönde her firsati degericegine eminim.

 

Sende yorum yap