İthalata dayalı bir büyüme içindeyiz

, , Sende yorum yap

Geçen hafta sonu yayinlanan 2000 yilinin Ocak-Mart dönemine ait milli gelir rakamlan, yilin ilk üç ayinda ithalata dayali bir büyümenin isaretini veriyor.
Milli gelir rakamlarinda tarimda, sanayide üretim rakamlarinin hâlâ 1998 yili Mart ayini yakalayamadigi, açiklikla görülüyor.
ithalata dayali büyümeye ragmen, gayri safi yurtiçi hasila toplami da 1998 yili milli gelirinin yüzde 3.5 gerisinde.
Yilin ilk üç ayinda ithalattaki yüzde 40 artis, ticaret kesiminde geçen yila göre yüzde büyümeye, bu mallarin tasinmasi, ulastirma kesiminde yüzde büyümeye imkân vermis. Ithalat ver-
gileri de büyüme oraninin artisini desteklemis.
Unutulmamalidir ki, ithalat, cari islemler dengesindeki (döviz dengesindeki) açik sayesinde gerçeklestiriliyor. Dis kredi ile ithalat yapiliyor. Disaridan saglanan dövizler ile gelen mallar milli gelirin artisina imkân veriyor. Gelisme dis kaynaktan saglaniyor! Bunun devam etmesi imkânsiz, Fakat haziran sonuna kadar ayni durum devam etti. Eylül sonuna da bu sarkar… Ama ya sonrasi? Ya dis kredi akimi durduktan sonrasi? Bunlar çok önemli tehlike çanlari… Fakat göreceksiniz, Ankara bu tehlikeyi gör-memezlikten gelerek, “Ah ne güzel de büyüyoruz” türküsünü söyleyecek.

 

Sende yorum yap