“İstikrar” Demirel’e bağlı ise “yandık”

, , Sende yorum yap

Sayin Demirel’in cumhurbaskanligi koltugundan ayrilmasinin istikrarinin bozulmasina neden olmasindan korkuluyor.
Eger Türkiye’de istikrar Sayin Demirel’in ayrilmasi ile bozulacak kadar “uyduruk temellere dayali” kurulmus ve devam ediyor ise, bir an önce bozulmasinda, herseyin kökünden sarsilip, yeniden saglam dengeler üzerinde istikrarin tesisinde büyük yarar vardir.
Sayin Demirel’in kirk yila yaklasan gidip-gelme dönemlerini birakiniz, son 7 yillik cumhurbaskanligi döneminde Türkiye’de iyi giden, iyiye giden ne var ki?
Eger Türkiye’de politik düzen, ekonomik düzen, siyasi düzen, sosyal düzen, bir kisinin varligina baglanmis ise, buna düzen mi denir?
Sayin Demirel’e bagli bir düzen var ise, Sayin Demirel’in cumhurbaskanligindan ayrilmasi ile bu düzen hemen çekmelidir ve ne olacaksa olmalidir ki, Türkiye bundan sonra, kisiye ve kisilere bagli olmayan bir gelisme ve büyüme yoluna girebilsin.
Açik olalim: Eger Sayin Demire! ayrilinca ordu yönetime müdahale edecek ise, böyle bir tehlike var ise, bu “tehlike” olmaktan çikip, “gerçeklesmeli”, bu deneyim yasanmalidir. Aksi halde “ordu geldi gelecek… gelir ha….” korkutmacasi yillar boyu sürer.
Açik olalim: Eger Sayin Demirel ayrilinca koalisyon bozulacak ise, bu koalisyon sadece Sayin Demirel sayesinde ayakta durabiliyor, kanunlar bu sayede çikabiliyor ise, Sayin Demirel ayrilmali, bu düzen çökmeli ve saglam temellere dayanacak, kimseye bagli kalmayacak iktidarlarin yolu açilmalidir.
IMF ile anlasmayi Sayin Demirel mi yapti? Borsayi Sayin Demirel mi ayakta tutuyor?
Türk ekonomisini Sayin Demirel’e bagli kabul etmek, “-Eyvah… Piyasa ne olacak?… Eyvah borsa ne olacak?…” seklinde isi basite indirgemek yanlistir.
1994 kirizinden sonra 1999’da Türk ekonomisi ikinci defa geriye gitti. Yatirimlar kamuda ve özel sektörde durdu. Kamu kesimi maas ve faiz disinda ödeme yapamiyor. Halktan devamli toplanan vergiler ve özellestirme gelirleri kamu açigini kapatamiyor.
Ekonomi durmus. Issizlik artmis. Yedi yildir kisi basi gelir 3 bin dolara kilitlenmis. Enflasyon yüzde 60’da kemiklesmis. Sayin Demirel gider ise ne olur? Bundan kötüsü olmaz…
Unutmayiniz… Kötü olan sadece ekonomi degil. Hukuk kötü, egitim kötü, saglik kötü, enerji kötü… Ve de herseyin ötesinde ahlak kötü… Deger yargilari çöktü… Moral çöktü…
Bu düzen devam etsin… Ayni çizgide gidelim mi?

 

Sende yorum yap