İstanbul evleri

, , Sende yorum yap

TÜRKIYE’de toplu konut isi bugüne kadar niye yürümedi: l “Konut isi yapsatçilarin elindedir. Ortada ciddi firma, güvenilir müteahhit yoktur. Müteahhit güçsüz oldugundan insaat uzun sürede tamamlanir. Bilgisiz müteahhit fiyat artislarini dikkate almadan ise baslar. Sonra fiyatlar yükselince, ya müsteriden fark ister, ya da iflas eder, bu güvensizlik nedeniyle yun disindaki isçilerimiz ev sahibi olamamaktadir. Aksi halde, Almanya’daki milyonlarca isçinin milyonlarla marki Türkiye’ye akar…” Bunlar teorik düzeydeki tartismalardir.
Istanbul Evleri örnegi, toplu konutda neler olabilecegini bugünden görmek için çok yararli bir örnektir. Bundan iki yil önce, Koç Holding, Garanti Bankasi, Türk Demir Döküm Fabrikalari ve dolayli olarak Türkiye Sinai Kalkinma Bankasinin sermaye ortakligiyla Koza insaat Sanayi ve Ticaret A.S. isimli bir toplu konut birimi meydana getirilmistir. Bu sirket, istanbul’da oldukça güzel bir yerlesim bölgesinde 450 daire satmak üzere yola çikmistir. Fiyat artislarindan etkilenmemek için, dairelerin Alman Marki ile satilmasi kararlastirilmistir. 100 metrekare dolayinda yerlesim sahasi olan daireler pesin fiyat 43.250 Alman Markindan satisa çikarilmistir. Yapimci Koza A.S.’nin unvaninin altinda “Bir Koç Toplulugu Kurulusudur” ibaresi yazili oldugundan daha baslangiçta müsterilere çok ciddi gerçek bir güvence sunulmus olmaktadir. Buna ek olarak, tesebbüsün basladigi günlerde Garanti Bankasi’nin Koç Grubuna dahil olmasi nedeniyle, Garanti Bankasi Yönetim Kurulu Baskani olarak Koç Grubu Genel Koordinatörü ve banka Genel Müdürü Almanya’da isçilere daire satisi için geziler yapmislardir.
Bütün bu gayretler sonucu 1983 Yili Kasim ayina kadar 250 daire satilmis, Kasim 1983 ayinda 5 bin mark zam ile pesin 48.250 Markdan satisa çikarilan kalan 200 dairenin ise (Gazetelere verilen ilanlardan anlasildigina göre) henüz 40 tanesi alici bulamamistir.
Buraya kadarki açiklamalar göstermektedir ki, yapimci firma (Koç gibi Türkiyenin en güven toplayan isimlerinden birinin güvencesinde olsa bile) halkda toplu konut vaadlerine karsi bir çekingenlik vardir.
Satislar Alman Marki ile yapilsa bile, insaat maliyetleri bir yil gibi bir sürede, hizla degisen döviz kurundan daha büyük siçramalar göstermektedir.
Koza A.S.’nin gazetelere verdigi ilanlardan anlasildigina göre, 1982 Yilinda satislar baslarken yari insa edilmis olan 44 dairelik 1. Blok 1983 Ekim ayinda tamamlanmistir. 40 dairelik 2.Blok ve 45 sairelik 3.Blok bu ay sahiplerine teslim edilecek, böylece bu ayin sonuna kadar oturmaya hazir daire sayisi 129’u bulacaktir. 160 Daireden olusan 4.,5.,6., ve 7.Bloklarin 1985 yilinda sahiplerine teslimi beklenmektedir.
Açik anlatimiyla 450 dairelik bir proje 3 yil sonunda tamamlanabilecektir. Hem de kim tarafindan, Türkiye’nin her konuda büyük tecrübe birikimine, imkanlarina sahip en güçlü özel sektör kuruluslarindan biri olan Koç Topluluguna dahil, bu amaçla kurulmus bir insaat sirketi tarafindan. Süphesiz Koç Toplulugu bu sirketi sadece kar amaciyla kurup, bu tesebbüsü karli bir olay olarak degerlendirmemistir. Türkiyenin en ciddi sorunu olan konut sorununa, ciddi bir yaklasimla neler yapilabilecegini denemek amaciyla bu girisime karar vermistir.
Görülmektedir ki, Koç Toplulugu gibi bir kurulusun eleman, tecrübe birikimi, maddi gücü, destegi ve buna ek olarak Garanti Bankasinin finansman gücü eklendiginde bile 450 konutluk, tamami Alman Marki üzerinden degerlendirilebilen bir ufak konut projesi 3 yilda tamamlanamamakta, gerek daire edinmek isteyenler, gerekse yapici firma için sayisiz sorunlarin ortaya çikmasina neden olmaktadir.
Simdi, Toplu Konut hikayesi ardinda pembe hayaller görüp, kisa sürede binlerce konut yapilabilecegine inananlara düsen bir görev vardir, istanbul Evlerinin hikayesini iyice Ögrenmeli, bundan kendilerine dersler çikarmalidirlar.

 

Sende yorum yap