İşçilerin 1984 ücretleri

, , Sende yorum yap

ISÇILER bir zamanlar her konuda seslerini en iyi duyuran, haklarini savunmaya çalisan kesimi olusturuyordu. Bugünlerde ise tersine, isçi kesimi her konuda tamamen unutulmus durumda. Hatta artik isçi kesiminden de söz edilmiyor. “Orta Direk” kapsaminda, diger dar ve sabit gelirliler arasinda isçilerin de bulundugu söyleniyor. Türk-Is isçi sorunlarini konusmak, tartismak yerine kendi içinde iktidar kavgasi sürdürüyor.
Bugün isçilerin acil ve hakli bir sorunlari var: Yaklasik 500 bin isçi 1984 yili zammi alamadi. Ne zam alacaklari ve ne zaman alacaklari da belli degil.
AÇIK anlatimiyla bugün isçiler, ne yeni sendikal haklar pesinde, ne kidem tazminati tavanini yükseltmek istiyor, ne de yeni hak ve menfaatler arayisinda. Tek bir endiseleri var. 1984 yili ücret artislarinin biran önce belirlenmesi. YILBAS1NDAN önce isçinin karisina, çoluguna çocuguna maasina bir zam geldigi müjdesini vermesi, yeni yila ümitle girmesi dogal bir hakkidir. Kaldi ki, tüpgazin, dolmusun, belediye otobüsü biletinin fiyatlari her gün ayarlanirken, isçinin üretimin, de çalistigi malin fiyatinin enflasyona göre istenildiginde artirilmasi imkani taninirken isçi ücretleri konusuna ilgisizlik çeliski yaratmaktadir. 1980 yilindan bu yana isçi ücretlerindeki artisin enflasyonun gerisinde kaldigi, isçilerin reel gelirlerinin giderek düstügü bir gerçektir. Bütün fiyatlari ve döviz kurunu serbest birakirken sadece isçi ücretlerini sinirlamayi sürdürmek güç olacaktir. Ne var ki, Ozal Hükümetinin isçi ücretleriyle ilgili politikasi henüz belirlenmemis veya belirlenmis ise de açiklanmamistir. Çok büyük bir ihtimal ile, Yüksek Hakem Kurulu hükümetin bu politikasinin açiklanmasini beklemektedir.
BASINA yansiyan haberler göre Yüksek Hakem Kurulu’na katilacak kamu temsilcileri belli olmusur. Kurulun eski baskanin yönetiminde ve çogu eski kamu temsilcilerin katilmasiyla olusturulmak istendigi anlasilmaktadir. Ne yazik ki, Türk-Is henüz bu konuya ayiracak zaman bulamamistir. Türk-Is yetkilileri konunu önümüzdeki hafta ele alinacagini ve temsilcilerinin ancak o zaman belirlenecegini açiklamislardir. Halbuki normal olarak Türk-Is’in bu konudaki gecikmeyi dile getirmesi ve kurulun bir an önce çalistirilmasi için çaba göstermesi beklenir.
YÜKSEK Hakem Kurulu çalismaya basladiktan sonra 1984 zamlari için karar vermesi ve bunlari uygulamasi da zaman alacaktir. Çünkü kurulun bürosunda çok sayida dosya birikmistir. Zamlarla ilgili ilke karari alinirken dikkat edilmesi gereken ciddi noktalar vardir. Örnegin 1983 yili zamlari tespit edilirken fiyat artislarinin % 25’i geçmeyecegi varsayimi kabul edilmistir. Zamlar buna göre yapilmistir. Halbuki devlet sorumlulari enflasyonun % 50 dolayinda oldugunu söylemektedirler. Simdi 1984 yili için de fiyat artislarini % 25’in altinda tutma arayisi vardir. Yüksek Hakem Kurulu, 1983’te olanlari tamamen unutup, o dosyalan kapanmis farzederek sadece 1984 varsayimlarina dayali sekilde mi ücretleri ayarlayacak, yoksa 1983 ve daha önceki ücret ayarlamalariyla gerçek fiyat artislari arasindaki farki telafi edecek düzenlemelere mi yönelecektir?
YÜKSEK Hakem Kurulunun bu önemli konuda tek basina politika olusturup karar alabilecegi sanilmamaktadir. Herhalde gene ücret politikasini hükümet tespit edecek, kurul sadece uygulamaya çalisacaktir. Bu durumda beklenen., hükümetin politikasini kisa sürede olusturmasi ve kurulunda gecikmeden uygulamayi tamamlamasidir.

 

Sende yorum yap