İşadamı kimdir?

, , Sende yorum yap

IKINCI Dünya Savasi sonunda Türkiye’de “fabrikatör” bollugu vardi. Degirmencilere fabrikatör denilirdi. Yag presi olan fabrikatördü. Buna bagli olarak fabrikatör tipi islenirdi. Halki kandiran fabrikatör, yanindaki fakir isçi kizi igfal eden fabrikatör, karaborsaci fabrikatör gibi..
Simdi de “isadami” bollasti. Gazinonun önünde vurulan isadami, gazinoda silah çeken isadami… Hele, taninmis dansözler ve sarkicilarin dostlarinin hepsi “büyük isadami…”
Ne is yaptigi bilinmeyen isadamlarinin, nerede nasil eglendigi, nasil para harcadigi, sosyete haberlerinde resimli olarak yayinlaniyor. Türkiye’de son zamanlarda, gerçek is çevrelerinde ne is yaptigi bilinmeyen o kadar çok taninmis is adami var ve bunlarin harcama düzeyleri o kadar ileri gidiyor ki, Türkiye’de bilinenin disinda bir is alemi olduguna herkesin inanasi geliyor.
Ne is yaptigi bilinmeyen bu is adamlari yaninda, ne is yaptiklari bilinen bazi is adamlarinin da tutarsiz davranislari, is aleminin itibarini sarsmaktadir.
Halkla Iliskiler konusunun istismari sonucu, bazi is adamlarinin gerçek disi görünümler yaratmasi karsisinda, is aleminin meslek kuruluslarinin suskunlugu, is aleminin bütününe zarar vermektedir. Yeni bir moda, vaziyeti bozulan isadamlarinin, hergün degisik vesilelerle kamu oyuna çikma yarisidir. Türkiye’deki bütün varliklari hacizli, en ufak borçlarini ödeyememek bir yana, inkâr etme durumundaki bazi isadamlarinin, yurt disindaki mecmualarda kendilerini Türkiye’nin en basarili is adami diye ilan ettirmeleri, Türkiye’deki meslek kuruluslarinin ödül törenlerinde en üstün madalyayi Hükümet üyelerinin elinden almalari gelismelerin çarpikliginin ulastigi çizgiyi göstermektedir.
Vergi listelerinde isimleri hiç çikmayan bazi isadamlarinin ise gösteris için harcamalarinin yaptiklari gösterisli törenlerin gazetelerde bilhassa yayinlanmasi için ellerinden geleni yaptiklari bir dönem yasanmaktadir. Hele, yönetiminden sorumlu olduklari kuruluslari batiran, bazi isadamlarinin, batan kuruluslar dolayisiyla büyük kayiplara ugrayan Hazineyi, müsterileri ve isçileri unutup, büyük harcamali toplantilar düzenlemeleri ve bu toplantilarin da gazetelerde çikmasi için basin mensuplarina özel davetiyeler göndermeleri, herhalde yasanmakta olan günlerin bir özelligini teskil etmektedir.
Iste bu ortamda, kanunlara saygili, vergisini ödeyen, daha fazla yatirim, daha fazla ve daha saglikli üretim için çirpinan gerçek mütesebbise “isadami” demek, günah olmaktadir.
Baska ülkelerde gerçek isadami ile, “abur-cuburlar” herhalde bizde oldugu gibi ayni kaba konulmaz. Türkiye’de de herhalde bu isadami taniminin açikliga kavusmasi konusu önümüzdeki günlerde gündeme gelecektir.

 

Sende yorum yap