İş Bankası

, , Sende yorum yap

Elimde mavi renkli uzun boylu bir banka hesap defteri var. Kapaginda, “Türkiye Is Bankasi A.S. Küçük Cari Hesap Defteri” diye yaziyor. Iç sayfada hesap numarasi yazili: K 132147. Altinda Is Bankasi Ankara Merkez Subesi-Ulus kasesi ve iki yetkili imza.
17 Ekim 1956 tarihinde 310 lira yatirmisim. Yil sonuna kadar l lira 57 kurus faiz tahakkuk etmis. en yüksek mevduat bakiyesi 2 Mart 1960 tarhinde 10 bin lira olmus. Hesap 1974 yilinda Ankara’dan Istanbul’a göç ettigimden bu
yana hareketsiz.
Benim eski nüfus cüzdanimin kapaginda “ekmek karnesi verilmistir”, “3 mere kaput bezi verilmistir”, “bir kilo seker hakkini kullanmistir” diye damgalar vardi. Is Bankasi hesap defterinin iç kapaklarinda da “kumbara almistir”, “1959 cep defterini almistir” ” 1961 takvimi verilmistir” seklinde damgalar var. Ben bu hesabimi kapatmadim. Devam ettiriyorum. Hesap defterini degistirmiyorum. Ayni defteri yasatiyorum.

Bizim kusakta hemen herkesin Is Bankasi ile ilgili bir hatirasi vardir. Babam görevi nedeniyle Anadolu’da dolasirken ben Is Bankasi’nin mahalli mütesebbisler için önemini gördüm. Is Bankasi Anadolu’da ticareti, sanayii doguran, büyüten, Anadolu mütesebbisini yaratan “müessese”dir.
1923 Izmir Iktisat Kongresi’nde “…münasip bir isim altinda ve anonim sirket olarak bir ticaret bankasi kurulmasi…” tavsiye karari üzerine, Mustafa Kemal’in sermaye istiraki ile 26 Agustos 1924 tarihinde kurulan Türkiye Is Bankasi’nin ilk Genel Müdürü Celal Bayar. Bankanin amaci ülke ekonomisini “gayri Müslim Türkler ile yabancilar” hakimiyetinden kurtarmak, Müslüman Türkler’in ticaret ve sanayie girmelerini saglamak.
Ben inaniyorum ki; Anadolu mütesebbisi Is Bankasi kredileriyle oraya çikti. Ben inaniyorum ki, bugün Türk ekonomisinin agir toplarini olusturan holdinglerin, büyük sanayi ve ticaret kuruluslarinin kurucularinin gelismesinde Is Bankasi kredileri temel etkendir.
***
Türkiye’de banka sayisi artti. Bazi bankalar Is Bankasi ile rekabet edebilecek büyüklüge ulasti. Ama Is Bankasi’nin misyonu devam ediyor. Is Bankasi Anadolu’da ticari hayati yönlendiren bir banka. Gene Türkiye’de büyük ticari ve sanayi kuruluslarinin ana finans kurulusu konumunda:
1993 yili sonu rakamlarina göre Is Bankasi’nin özvarligi
7.1 trilyon lira, mevduati 50.5 trilyon lira, kredileri 36.0 trilyon lira. 806 subesi 16 bin çalisani var.
Is Banklilar bugün kuruluslarinin 70’inci yilini kutluyorlar. Türkiye sartlarinda 70 yil bir müessese için “önemli bir süre”. Hele bu süre devamli tirmanis ile geçmis ise. Is Bankalilara nice 70 yillar dilerim.

 

Sende yorum yap