İŞ ALEMİ SABIRSIZLANIYOR

, , Sende yorum yap

İŞ ALEMİ SABIRSIZLANIYOR

Türkiye Odalar ve Borsalar Birligi’nin Ankara’da düzenledigi toplantiya Basbakan Abdullah Gül’ün ve on dokuz bakanin katilmasi, olumlu bir gelismedir. Bu tip toplantilara katilan devlet adamlari, genelde konusma yapip toplantidan ayrilirlar. Basbakan Abdullah Gül’ün, gün boyu toplantida kalmasi ve elli iki konusmaciyi dinlemesi, iyi niyetini ortaya koymaktadir.
Basbakanin ve hükümetinin iyi niyetine karsi, özel sektör temsilcileri sabirsizlik içinde hükümeti sikistirmaktadir. Unutulan hükümetin gündemindeki ekonomik sorunlarin, Irak sorununun agir baskisi altinda ezilmesidir.
Tabii olarak hükümetin olasi bir savasi bahane ederek ekonominin en önemli sorunlarini ihmal etmesi gerekmez. Ama kamuoyuna yansiyan haberlerden anlasildigi kadariyla hükümet bir yanda ABD’nin baskisi öte yanda harbe bulasmama arayisi içinde sikisip kalmistir.
Türkiye Odalar ve Borsalar Birligi, genelde Irak harbine karsi bir davranis içindedir. Böyle bir harbin, ekonomiyi perisan edecegini görmektedir. Harp tansiyonu altinda hükümetin ekonomik konulara bu kadar zaman ayirmasi iyi niyetinin göstergesi olarak kabul edilmelidir.
Bir baska nokta, özel sektör temsilcilerinin dile getidikleri sorunlarin hemen tamaminin büyük ödemeler gerektirmesidir. 2003 yili finansman dengesini kurma arayisindaki hükümet, kaynak yetersizligi nedeniyle büyük sikinti çekmektedir. Hükümetin bu durumda kamu fonlarindan kaynak ayirmayi gerektirecek isteklere müsbet cevap vermesi imkansizdir.
Bütün bunlarin ötesinde hükümetin çok kisa bir süredir isbasinda oldugu unutulmamalidir. Hükümet henüz borakrasiyi yeni tanimakta, devlet çarkinin isleyisi konusunda yeni bilgi sahibi olmaktadir.
Basbakan Abdullah Gül’ün söyledigi gibi, hükümete bir zaman tanimak gerekmektedir. Özel sektör temsilcileri çabuk hareket edilmesini istemekte haklidirlar ama, çabuk hareket edebilmek için hükümetin önce kadrolasmasini tamamlamasi, sonra eylem planini hazirlamasi, sonra bu eylemleri gerçeklestirecek kaynaklari bulmasi gerekmektedir. Bunlar olmadan hükümetin çabuk hareket edemeyecegi ortadadir.
Hele hele, Türkiye’nin Irak savasi ile ilgili sorumluluklari artarsa, birakiniz sicak savasin gerçeklesmesini, harp olasiligi tartismasi sürdügü sürece Türkiye’nin bundan büyük zarar görecegini kabul etmek gerekecektir. Su anda sorun, Irak harbi konusunda ortaligin durulmasidir. Hükümet ne kadar iyi niyetli olursa olsun, ekonomi konularinda ne kadar hazirlik yapilirsa yapilsin, Irak harbi konusundaki sorumlulugun makul sinirlari asmasi, her seyi berbat edebilir.

 

Sende yorum yap