IRAK’TAKİ SAVAŞ DEMOKRASİ SAVAŞI MI YOKSA PETROL SAVAŞI MI?

, , Sende yorum yap

IRAK’TAKİ SAVAŞ DEMOKRASİ SAVAŞI MI YOKSA PETROL SAVAŞI MI?

OLAYLARIN İÇİNDEN / Tevfik Güngör

ABD medyası bile son günlerde ABD’nin Irak’taki askeri varlığının nedenlerini tartışmaya başladı. The New York Times’ta yayınlanan bu konuyu inceleyen yazısında Timothy L.O Brien “ABD’nin Irak petrolünü ne yapacağını” sorguluyor.

Çünkü medyaya yansıyan haberlerden anlaşıldığına göre ABD askeri yönetimi Irak’ta hâlâ durumu kontrol altına alamıyor.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin 13 yıldır sürdürülen ambargoyu kaldırmasından sonra ABD için Irak’ta demokrasi savaşı ikinci plana geçti. Petrol savaşı öne çıktı.

Medyada yer alan haberlere göre ABD askeri yönetimi daha önce Irak’ta petrol pazarlama konularında etkin olan Fransız ve Rus firmalarını devre dışına çıkardı. Irak petrolünün doğrudan rafinerilere satışına geçildi.

Irak’ın dünyanın petrol rezervi bakımından ikinci zengin ülkesi olduğu biliniyor. Şimdilerde ABD yönetimi Irak’ın üretiminin giderek daha büyük bölümünün dışarıya satısına imkân verecek sistemi kurmaya çalıştığı belirtiliyor. Tartışılan, bu petrol gelirinin kimin cebine gireceği? ABD yöneticileri petrol gelirinin Irak’ın yeniden inşası ve insani yârdim için kullanılacağını ileri sürüyor.

Suudi Arabistan’ın petrol rezervi 262 milyar varil, Irak’ın 12,5 milyar varil. ABD, Meksika ve Kanada’nın toplam rezervleri 64 milyar varil, Hazar petrolü dâhil Rusya’nın rezervi 65 milyar varil, Asya ve Pasifik bölgesinin toplam rezervi 44 milyar varil… Bu tabloda Irak’ın petrol varlığının önemi açıklıkla görülüyor.

Ortadoğu petrolü denilince başka ülkeler de öne çıkıyor ama Iran, Kuveyt ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin toplam rezervi 90-98 milyar varil arasında. Topu bir tek Irak etmiyor.

Irak petrolüne hâkim olanların dünya petrol piyasasında söz sahibi olacakları açıklıkla görülüyor.

ABD kaynakları Irak petrol kaynaklarının tam olarak ve verimli şekilde isletilmesi için 5 milyar dolarlık yatırıma ve en az 5 yıla ihtiyaç olduğunu belirtiyor. Bütün bunlar ABD yönetiminin Irak’taki önceliğinin ne olduğunu ortaya koyuyor. Ve de ABD’nin Irak’tan kısa sürede çıkmasının mümkün olamayacağını gösteriyor.

 

Sende yorum yap