İnönü’de Bir Kamyon Motoru Fabrikası

, , Sende yorum yap

ESKISEHIR
Inönü’de Koç Topluluguna dahil Otosan sirketinin bir motor fabrikasi üretimini sürdürüyor. ABD’nin taninmis Ford lisansi ile kamyon motoru yapan ve geçen yil Ford firmasinin da sermaye istirakiyle katildigi bu tesis gerçîk anlamda ileri bir sanayi yatirimi niteligini tasimaktadir.
Planli dönemin ilk. yillarinda en önemli sorun Türki ye’de monte edilen kamyon ve otomobillerin motorunun Türkiye’de yapilmasi konusu idi. Sorumlu kamu kuruluslari bu konuda yabanci sermayeli kuruluslara devamli Israrda bulunmustur.
Fiyat ve Renault otomobil tesislerinin kurulmasi, oto mobil motorunun yapilmasi tartismasini tekrar gündeme getirmistir.
MKE Kurumunun motor blok döküm tesislerinden sonra, özel kesimde ciddi bir yatirim Ege’de ortaya çikmis ve BMC motor blogu döküp islemeye baslamistir.
Daha sonra Koç Topluluguna ait Döktas’in motor blok dökümlerine baslamasi, traktör ve otomobil motorlari üretiminde ciddi bir asamayi teskil etmistir. Bugün Türkiye’de benzinli ve mazotlu küçük ve büyük motor blogunun dökülüp islenebilmesi ile, motor sorunu çözülmüstür. Türkiye’de motor üretimi konusunda talebin çok üzerinde kapasite vardir. Ne yazik ki bu duruma ragmen, Türkiye’ye motor ithali devam etmektedir.
inönü’deki Otosan motor tesisleri, Döktas’in döktügü motor bloklarini isleyerek %90 yerli kamyon motoru meydana getirmektedir. Otosan motor fabrikasinin bü yük sermaye yatirimi ile meydana gelen makine parkinin büyük kismi Italyan kredisiyle alinan Italyan maki nelerle donatilmistir. Ancak bu makineler arasinda Is- tanbul’da Otosan’in kendi makine atölyelerinde yapilmis, tamami Türk mali isleme tesislerini görmek mem- nunluk vermektedir.
Motor Fabrikasi, bir baska tesiste dökülen blogu, üzerine diger parçalar takildiginda, çalsir hale getirecek islemleri yapmaktadir. Bu islemler gör meden anlasilmasi zor, karisik, uzun ve dikkat isteyen islemlerdir. En sonunda ortaya çikan motor deneme odalarinda normal yol kosullarinda denenmektedir.
Otosan tesisleri, ayni zamanda benzinli motor da yapmaktadir. Bu benzinli motorlar halen Anadol Kam yonetlerde kullanilmaktadir. Yakinda piyasaya çikacak Otosan’in yeni ürünü Ford Taunus tipli otomobillerde de bu motorlar kullanilacaktir.
ilginç bir nokta, bu kadar güzel ve l mükemmel tesisin simdilik tek vardiya ile çalismasi, yilda 20 bin dolayinda motor üretebilmesidir. Bu so run, özellikle bu yatirimin sorunu degil, Türk Sanayii nin sorunudur. Çünkü bir motor fabrikasini küçük ka pasite ile kurmanin imkani yoktur. Bir motor tesisi için normal kapasite 200 bin dolayindadir. Türkiye’de 7 adet motor fabrikasi yatirimi gerçeklestirilir, herbiri 10-15 bin motor üretimi yaparsa, sonuçta faturayi gene Türk ekonomisi ödemekte, bu yatirimlann yarar mi yoksa yük mü getirdiklerini hesaplamak güçlesmektedir.
Burada akla gelen tek çözüm fazla kapasitelerin ihracatda degerlendirilmesidir. Motor konusunda li sans veren kuruluslar, motorun ihraç imkanlarini si nirlamak konusunda titizdirler. Türkiye’nin teknik gü cü bugün kendi motorunu kendi çizecek ve bu çizimi dünyaya kabul ettirecek seviyeye çikmadigina göre, uzun süre motor da ihracat sansi da olmayacaktir.
inönü’de Otosan’in motor fabrikasinin hemen yanin da Ford-Cargo tipli kamyonlarin montaj hatti vardir. Ford-Cargo tipli kamyon dünya pazarinda genç-3 ya sinda bir kamyondur. Kamyon’un Soför Mahalli ve sa sisi Otosan’in Istanbul tesislerinden gelmekte, Inönü’ de üretilenmotor ve bu parçalar monte edilerek kamyonlar Inönü’den satis bölgelerine sevkedilmektedir.

 

Sende yorum yap