İngiltere’de ekonomi nasıl gidiyor?

, , Sende yorum yap

Financial Times Gazetesi ülkeler için özel ekler düzenler. Bu eklerde belli ülkeler hakkinda bilgi verilir. Bolca reklam alinir. Bu Ingiliz gazetesi acaba kendi ülkesi için ek düzenlerse ne olur? Onun örnegim de gördük. Geçen hafta Financial Times, Ingiltere eki yayinladi. Bu ekte Ingiliz ekonomisi için yapilan ilginç degerlemelerden bazilarini sayin okuyucularima aktaracagim. ***
Ingiliz ekonomisi hakkinda degerleme yapan Martin Wolf, 1979 yilinda Muhafazakâr Parti iktidara geldiginde yapilanlari özetliyor. Sonra da bunlarin etkisini arastiriyor. Bunlarin etkisini degerlemek için de 1979 yilindan bu yana Ingiltere’de neyin ne oldugunu, buna karsilik ABD’de, Japonya’da ve Avrupa Top-lulugu’nda ayni konularda nasil gelisme saglandigini gösteren tablolar veriyor.
1979 yilinda Muhafazakâr Parti, kambiyo kontrolünü kaldirdi, para piyasalarindaki kisitlamalari kaldirdi, vergi oranlarini indirdi, özellestirmeyi gerçeklestirdi, sendikalarin kolunu kanadini kirdi. Acaba bu temel tedbirler (1) verimliligi (2) üretimi (3) milli geliri nasil artirdi? (4) Issizligi nasil düsürdü? ***
Ingiltere’de 1979-1994 yillari arasinda sanayide verimlilik her yil yüzde 1.6 oraninda artmis. Bu artis orani, yüzde l olan Avrupa ortalamasinin üzerinde. ABD ve Japonya’da-ki verimlilik artisi bile Ingiltere’nin gerisinde. Bu çok Önemli bir nokta. Verimlilikteki bu olumlu gelismeye karsin imalat sanayii üretiminde Ingiltere’de beklenen gelismenin saglanamadigi görülüyor. Burada en önemli sorunun son yillarda imalat sanayiinde yatirimlarin 1979 düzeyinin altina inmesi olarak gösteriliyor. Sanayide yatirimlar durdugu halde, üretim biraz artiyor ise, bunu saglayan verimlilik. Burada Ingiltere’nin olumsuz durumu yaninda dikkati çeken bir baska gelisme 1991 yilindan beri Japonya’da sanayi üretimin düsme çizgisi.
Milli gelirin 1979 yilindan 1996 yilina kadar yüzde 2 ortalama bir hizla büyüdügü görülüyor. Milli gelirin büyüme çizgisi, ABD ve Avrupa Toplulugu’ndaki büyüme çizgisinin benzeri. Japonya bu çizginin üzerindeki büyümeyi sürdürüyor. Issizlik oraninda Ingiltere çok iyi durumda olmasa da olumlu bir gelisme içinde. Avrupa Toplulugu ülkelerindeki ortalama issizlik oraninin altina inmis durumda. 1992 yilindan bu yana issizlik orani her yil azaliyor.
Bu yazi içinde aktardigim tablolar, yukarida özetledigim gelismeleri açikbir sekilde izleme sansi yaratiyor.

 

Sende yorum yap