İngilizler’in ve Türkler’in gündemi farklı

, , Sende yorum yap

Dün sabah (25 Ekim 1999 Pazartesi) BBC radyosu Londra’da yayinlanan gazetelerin mansetlerini ve önemli haberlerini degerlendirirken su 5 haberi verdi:
1) Ingiliz sigirlannda deli dana hastaligi tehlikesinin kalmadiginin belirlenmesine ragmen Fransa’nin Ingiltere’den dana eti ithali yasagini kaldirmamasi bu- yük tepki ile karsilaniyor. Ingilizler ayni sekilde Fransiz mallarinin boykotu gerektigini düsünürken, Tanm Bakani, genel bir boykot yerine, Fransiz tarim ürünlerinin ithalinde, gida tüzügüne uygunluk sartlarina özen gösterilmesinin yeterli olacagini belirtiyor.
2) Tohum üreticilerinin, tohumlarin genleri ile oynamalarinin insan sagligi bakimindan büyük tehlikeler yarattigini ve tabiattaki dengeyi bozdugunu savunanlar, baslica tohum üreticisi firmalar aleyhine dava açarak, genlerle oynamalarina son verdirmek istiyor.
Dava açilan firmalardan biri de, oynanmis genlerle Türkiye’de tohum üretimine baslayacagi bildirilen Monsanto firmasi.
3) Insan ve tüm canli hücrelerin esasini teskil eden ve milyonlarca elementten olusan DNA denilen hücre yapisinin sirrini çözmek için devlet desteginde çalismalar sürdürülürken, bir Amerikan arastirma kurulusu DNA hücrelerinin çözümünde 1/3 basan sagladigini belirterek, patent müracaatinda bulunmus. Tüm dünya insanlarini ilgilendiren böyle önemli bir konunun patent hakki ile korunamayacagi, böyle bir bulusun bir arastirma firmasinin degil, tüm insanligin mali olmasi gerekecegi tartisiliyor.
4) Organ naklinde büyük ilerlemeler olmasina ragmen insan bünyesine uygun organ temenindeki güçlükler karsisinda ilim adanilan suni organ üretme ça-balanni sürdürüyor. Bu yolda Ingiltere’de yapilan çalismalar, domuz bünyesi içinde insan DNA’si ile, insana nakledilebilecek organ üretiminde basari saglandigini ortaya koyuyor.
Ancak bilinmeyen, domuz gibi bir hayvanin bünyesinde üretilen organin insan bünyesine naklinde, insan vücudunda hayvandan geçecek ne gibi mikroplarin ne gibi sonuçlar ortaya çikaracagi, insanlarin üremesini nasil etkileyecegi. Bu nedenle hiç olmazsa bu tip organlar vücuduna nakledilenlerin çocuk yapmamasi gerektigi belirtiliyor.
5) Günün bir diger önemli haberi, Ingiltere’de esrar isinin Türk mafyasinin elinde bulundugu hakkinda. Belirtildigine göre, yüzde 95 Asya kaynakli esrar Türkiye ve baska ülkeler üzerinden Ingiltere’ye bir Türk aile tarafindan naklediliyor. Bu aile Ingiltere’deki esrar isinin yüzde 85’ini kontrol ediyor. BBC’nin haber özetlerinden sonra Istanbul’da yayinlanan Türk gazetelerinin haber özetlerini dinledim:
1) Deprem tesvikleri lafta kaldi.
2) Kislali suikastinda hizli sorusturma
3) Senaryo çok, sonuç yok. Türkiye faili meçhuller ülkesi.
4) Asker bastinyor.
5) Bakanin puro turizmi
6) Hincal’in isyani, bashekimin büyük tokadi.
7) Irtica operasyonu.
Sayin okuyucularim, görüyorsunuz ki, bizim gündemimiz ile Ingilizler’in gündemi ne kadar farkli. Türkiye’de Ingilizce bilenler, Ingiliz gazetelerini ve dergilerini izliyor. Çok haber aliyor, çok sey ögreniyor. Acaba, bizim gazeteler de ingilizce yayinlansa, ingilizler bizim gazetelerdeki haberleri nasil izler? Bu haberlere ne ölçüde ilgi gösterir?

 

Sende yorum yap