İngiliz kredisi

, , Sende yorum yap

Bugünlerde Ingilizler Türkiye’ye daha fazla kredi vermek için özel bir çaba gösteriyorlar. Anlatildigina göre, ECGD (Export Credit Guarantee Department-lngiliz Hükümetinin ihracat Kredileri Garanti Teskilati) ‘nin Türkiye limitinde ciddi rakkamlara ulasan kullanilmamis bölüm varmis.
örnegin, Türkiye’de faaliyetini sürdüren Standart Chartered isimli ingiliz Bankasi’nin subesinin yetkilileri, Türk müsterilerine özel mektuplar yazip, özel kredi imkanlarini anlatiyor.
Geçen hafta StandartChartered Export Finance Limited’in Türkiye’ye gelen Chief Executive’i (önde gelen yöneticisi) Michael Madden baslica Türk mütesebbisleri ziyaret ederek, kurulusunun Türkiye için ayirdigi özel kredi imkanlarini anlatmaya çalisti.
Türkiye, nereden nerye geldi?
1980’li yillarin baslarinda, ECGD (ingiliz Hükümeti’nin ihracat Kredileri Garanti Teskilati) Türkiye limitini tamamen doldurmustu. Bunun için hiçbir ingiliz Bankasi, Türk bankalanna ve Türk müsterilerine özel kredi imkani saglayamiyordu. Türk Hükümeti ve T.C.Merkez Bankasi, ECGD’nin Türkiye limitini sembolik rakkam-larla’ da olsa “açilmasi için” büyük çaba gösteriyorlardi.
Simdi ise, çaba karsi taraftan geliyor… Türkiye daha fazla kredi kullansin diye özel heyetler gönderiliyor.
Bu durum, herhalde üzülünecek bir durum olarak yorumlanamaz… önemli olan bu gelismelerden yararlanma becerisini gösterebilmektir.
Standart Chartered Export Finance Limited yetkililerinin açiklamalarina göre, bu kurulus ilk asamada Türkiye Sinai Kalkinma Bankasi’na 5 milyon ingiliz Lirasi kredi imkani saglamislar. Bu imkan, Türk mütesebbislerin, ingiltere’den ithal edecekleri makine ve teçhizatin finansmanindan kullanilabilecek imis.
Türkiye Sinai Kalkinma Bankasi araciligiyla kullanilacak ingiliz kredilerinin % 36 faizli (sabit kur esasina dayali kredi) uygulamasindan yararlanmasinin mümkün olabildigi belirtilmektedir.
Standart Chartered Export Finance Limited, gene ECGD garantisinde, Devlet Yatinm Bankasina 5 milyon ingiliz Lirasi, DE-SlYAB (Devlet Sanayi Isçi Yatinm Bankasina) 5 milyon ingiliz Lirasi ve kamu kesimine, 4.5 milyon Ingiliz Lirasi kredi imkanlari saglamis.
Bu krediler, münhasiran ingiltere’den yapilacak makine ve teçhizat ithalatinda kullanilabiliyor. Faiz orani % 8 3/4, vade, iki yili ödemesiz dönem olmak üzere 7 yil. Araci kurulus % 1/4 yönetim komisyonu aliyor.
istisnai olarak Ingiltere’den yapilacak ham madde ve ara mali ithalatinda da kredilerin kullanilmasina izin veriliyor. Bu durumlarda vade 180 gün ile 2 yil arasinda degisiyor.
Standart Chartered Export Finance Limited’in Türk mütesebbislerin yararlanabilecegi baska kredi imkanlari da var:
1) Türk ihracatçilarin, ihraç belgeleri karsiliginda 180 gün vade ile kredi almalari mümkün.
‘2) Türk mütesebbislerin ingiliz firmalariyla isbirligi -ortaklik tesis etmelerine aracilik ediliyor. Bu gibi tesebbüslerin finansmani saglanabiliyor.
Örnegin, Türkiye’nin ev ve sanayi tipi tüp gaz konusunda önde gelen kurulusu Aygaz, SSCB’den getirilmekte olan tabii gaz rekabetine hazirlikli olabilmek için yeni bir yatirim programi hazirlamis. Bu program çerçevesinde Ingilizlerin önde gelen gaz kuruluslarindan BOC (British Oxygen Company) ile % 50 esasina dayali bir ortakliga karar vermis. Bu yeni ortaklik Aygaz’in mevcut yatirimlarina ek olarak 28 milyon Ingiliz Lirasi tutarinda bir yatirima hazirlaniyormus. Bu yatirimin 6 ‘. milyon Ingiliz Lirasi tutarindaki makine ve teçhizati ECGD garantisinde adi geçen kurulusun yukarida anlatilan kredileriyle temin edilecekmis.
Türkiye’de, bir çok mütesebbis ve kurulus finansman sikintisi içinde iken, yukarida imkanlarin çok kimse tarafindan “bilinememesi”, ciddi firsatlarin kaçmasina neden olmaktadir.

 

Sende yorum yap