IMF neden sadece para alanları sıkıştırıyor?

, , Sende yorum yap

Ünlü spekülatör (veya kibar deyimi ile uluslararasi yatirimci) George Soros, Sabanci Üniversitesi Mütevelli Heyeti Baskani Güler Sabanci’ nin misafiri olarak dün Sabanci Center’de açik toplum felsefesi üzerine konustu.
Konusmadan sonra soru cevap bölümünde istemedigi halde gene de dünya borsalanndaki sarsinti konusundaki tartismalara katildi.
Soros diyor ki, dünyada küresel bir güvenlik sorunu var. Bu küresel güvenlik sorunu nedeniyle uluslar, ortak müesseseler ortaya çikardi. Birlesmis Milletler ve NATO bu ortak müesseselerin önde gelenleri.
Nasil ki küresel güvenlik sorunu önemli ise, küresel finans sorunu da önemlidir.
Küresel finans düzenini korumak için de, ayni güvenlik sorunu için getirilen müesseselere benzer müesseselere ihtiyaç vardir.
Bugün için bu konuda öne çikmis tek müessese IMFdir. Ancak IMF’nin çalisma düzeninin bir özelligi var. IMF, küresel finans sisteminde sorunlarin çikmamasi için düzenleyici rol oynamiyor. Böyle bir misyonu ve gücü yok. Sadece sorun çiktiginda kriz dönemlerinde müdahil oluyor. Bu müdahalede de gücü zayif. Bir önemli nokta IMF’in taraf tutmasi. IMF, sadece ve sadece para kullananlara, para alanlara ve para alacak olanlara müdahale ediyor. Sartlar dikte ediyor.
Para verenlere, paralanni kullandirdiktan için bu islemlerden kazanç saglayanlara hiç karismiyor. Onlara müdahale etmeye kalkmiyor. Bu adil bir kurum degil. Eger ortada bir sorun var ise, bu sorun iki tarafin gönüllü iliskisi sonucu ortaya çikmis ise, sorundan iki tarafin da ortak sorumlulugu olmalidir.
Sadece güçsüzü muhatap almak, ona sartlar dikte etmek ahlaka aykin bir davranistir. Adil bir yaklasim olarak kabul edilemez.
Soros bunlari söylüyor ama, sonra da IMF’in isinin güçlügünü kabul ediyor. Diyor ki, “IMF, eger kriz öncesi her olaya müdahale etmeye, kredi iliskilerini düzenlemeye kalksa, mutlaka fonlann akiskanligi azalacak, fon kullanimi pahali-lanacak.
IMF ülkelerin ne kadar kredi kullanabilecegini belirlemeye kalksa, bazi ülkeler ucuz kredi kullanirken, digerleri pahali kredi kullanacak.
Açik anlatimiyla Soros, bir yanda IMF’in yaklasimini tenkit ediyor ama, öte yanda nasil yaklasmasi gerektigi konu-sunda da bir çikis yolu bulamiyor.

 

Sende yorum yap