İhracattaki gerilemenin nedenlerini tartışan yok

, , Sende yorum yap

Ihracattaki gerileme alternatif döviz kaynaklarinin verdigi güvence nedeniyle umursanmiyor. Ihracata paralel olarak ithalatin da gerilemesi ilgisizligi artiriyor. Burada unutulan çok sey var:
(1) Türkiye’de iç pazar patladigi için ihracat azalmiyor. Tersine iç pazardaki daralma nedeniyle, üretici dis pazara daha da muhtaç. Dis pazara mal satmak için fedakârliga hazir.
(2) Buna ragmen ihracat yapilamiyor ise, bunun degisik nedenleri olmali, (a) Dis pazarda da daralma var. (b) Türkiye’de döviz kuru politikasindaki yanlislar nedeniyle, ihracatçi bu döviz fiyati ile ihracat yapamaz hale geldi, (c) Türk ihraç ürünlerine rakip mal ve hizmet üreten ülkeler pazan ele geçiriyor.
(3) Ihracattaki gerilemeye neden olan faktörlerin her birinin üzerine farkli sekilde gitmek gerekir. Yoksa gerileme sürer gider.
(4) Türkiye ihracatta belli rakamlara ulasmak için büyük fedakârliklarda bulundu. Her alanda degisik yatirimlar yapti. Dis pazarda baglantilar kurdu. Pazar gelistirmenin faturasini ödedi. Simdi bütün bunlardan bir çirpida vazgeçmek, ileride ayni rakamlara ulasmak için büyük harcamalari gerektirecek.
Unutulan bir baska nokta da su: Ihracattaki gerilemeye paralel olarak diger bir ana gelir kaynagi olan turizm gelirlerinde de gerileme egilimi basladi.
Olan bitenin derinine inmeyip, “ileride bir devalüasyon yapariz, hem ihracat geliri artar, hem turizm geliri artar” seklinde hayallerle konunun önemini anlayamamak çok büyük sorunlann ortaya çikmasina, ekonominin fakirlesmesine yol açacak. Bunlan birilerinin görmesi, konusmasi, ilgilileri uyarmasi gerekiyor.

 

Sende yorum yap