İHRACAT FİYATI ARTIYOR

, , Sende yorum yap

İHRACAT FİYATI ARTIYOR

OLAYLARIN iÇiNDEN / Tevfik Güngör

İhracat konusunda kafa karıştıran söylentiler bitmez. Türk Lirası’nın aşırı değerlenmesi nedeniyle ihracatın gerileyeceği söylenir. Tersine ihracat artar. İhracatçılarımızın pazar payını artırmak için devamlı fiyat kırdıkları söylenir. İhracat fiyatlarının arttığı görülür.

Anka Ekonomi Bülteni’nde yer alan ve DIE rakamlarına dayanan haber, bu konuda olumlu gelişmeler sergiliyor. Bu habere göre;

Türkiye’nin ihracat fiyatları haziranda artarken, ithalat fiyatlarındaki gerileme yaşandı.

Devlet İstatistik Enstitüsü (DIE), dış ticaret endekslerinin haziran ayı sonuçlarını açıkladı. Söz konusu ay fiyat endeksleri ihracatta yüzde 1.8 oranında arttı. İthalat fiyat endeksi ise ayni oranda gerileme gösterdi.

Fiyat endeksleri yıllık bazda ihracatta yüzde 8.3, ithalatta yüzde 5.8, altı aylık ortalamalara göre ihracatta yüzde 6.1, ithalatta yüzde 7.7 oranında arttı.

Miktar endeksi haziran ayında ihracatta yüzde 4.4 oranında azalırken, ithalatta yüzde 7 oranında arttı.

Yıllık bazda miktar endeksleri ihracatta yüzde 31.2, ithalatta yüzde 47.8, altı aylık ortalamalara göre ihracatta yüzde 21.6, ithalatta yüzde 27 oranında artış gösterdi.

On iki aylık ortalamalara göre de ihracat miktar endeksi yüzde 19.1, ithalat miktar endeksi yüzde 27.6 arttı.

Dış ticaret endeksleri (Haziran 2003, yüzde değişim)

Miktar Fiyat

İhracat İthalat İhracat İthalat

Bir ay önceye göre -4.4 7.0 1.8 -1.8

Geçen yılın ayni ayına göre 31.2 47.8 8.3 5.8

6 aylık ortalamalara göre 21.6 27.0 9.9 10.9

12 aylık ortalamalara göre 19.1 27.6 6.1 7.7

On iki aylık ortalamalara yansıyan gelişmeler çok önemlidir. On iki ayda yurtdışındaki durgunluğa rağmen ithalatta fiyat endeksinin yüzde 7.7 oranında artması ne kadar kötü ise, ihracat fiyat endeksinin yüzde 6.1 oranında artırılabilmesi de o kadar iyidir.

İhracatın, ekonomi bakımından büyük önem taşımasına rağmen, bizde sadece aylık ve yıllık gelir rakamları izlenmektedir. Hâlbuki fiyat değişimleri, dış pazar ve mal değişimleri, ithalat karşısında ihracatın fiyatındaki değişimler her ay izlenmesi gereken göstergelerdir.

 

Sende yorum yap