İHRACAT ARTIŞI YANINDA YAPISAL DEĞİŞİM DE ÖNEMLİ

, , Sende yorum yap

İHRACAT ARTIŞI YANINDA YAPISAL DEĞİŞİM DE ÖNEMLİ

OLAYLARIN İÇİNDEN / Tevfik Güngör

Genelde son zamanlarda sadece toplam ihracat artışı rakamlarını izler hale geldik. Halbuki artan ihracatın yapısal değişimi de önemli.
Ocak-ağustos aylarını kapsayan dönemdeki toplam 29.8 milyar dolarlık ihracat içinde klasik tarım ürünlerinin payı sadece yüzde 11.5 oranında.

İhracat gelirimizin yüzde 67.1’i sanayi ürünleri ihracatından oluşuyor. Sekiz aylık sanayi ürünü ihracat geliri 19.9 milyar dolar.
Sanayi ürünü denilince genelde akla gelen tekstil ve giyim eşyası ihracatı oluyor. İhracat gelirinde tekstil ve giyim eşyası ihracatının ağırlığı devam ediyor ama toplam ihracatın yüzde 67.1’i büyüklüğündeki sanayi ürünleri ihracatının sadece yüzde 38 hazır giyim ve konfeksiyon ürünlerinden oluşuyor.

Taşıt araçları ve elektronik sanayi ürünleri ile makine ve aksamı ürünlerinin toplam ihracattaki ağırlığı giderek artıyor. Bu yılın sekiz aylık döneminde otomotiv sanayii 7.6 milyar dolarlık, elektronik sanayii 4.5 milyar dolarlık, makine sanayii 1 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdi. Bu üç sektördeki ihracatın toplamı 13.0 milyar dolar. Toplam ihracat gelirinin yüzde 45’i dolayında.
İhracatçımızdan bu yapısal değisim, teknolojiye dayalı sanayi ürünü ihracatındaki artış çok olumlu bir gelişmedir.

 

Sende yorum yap