HÜKÜMET,KRİZİ YÖNETMEKTEN İŞ YAPMAYA FIRSAT BULAMIYOR

, , Sende yorum yap

HÜKÜMET,KRİZİ YÖNETMEKTEN İŞ YAPMAYA FIRSAT BULAMIYOR

AKP hükümeti kuruldugundan bu yana kriz yönetmekten is yapmaya firsat bulamiyor. Kriz dedigimiz zaman, biz sadece ekonomik krizden söz ederdik. Ekonomik kriz sonucu sarsilan ekonomik dengeler kendine gelemedi. Bu dengeleri tutturmak için AKP hükümeti daha önce baslatilan uygulamalari sürdürmeye mecbur.
Fakat, AKP hükümeti kurulur kurulmaz, Avrupa Birligi krizi ile bogusmak zorunda kaldi. Avrupa Birligi tartismalari hükümetin uzun zamanini aldi. Avrupa Birligi konusu rafa kaldirildiktan sonra gündeme önce Kibris krizi, ardindan Irak krizi eklendi. Bunlardan Irak krizi sadece kisa dönemde degil, uzun dönemde de Türkiye’nin kaderini etkileyecek ciddi bir sorun. Hükümet simdilerde zamaninin büyük bölümünü Irak konusuna ayiriyor. Daha az bir bölümünü Kibris konusu için kullaniyor. Ama, hükümetin karsisindaki krizler bu kadarla bitmiyor.
Ciddi bir sorun, 2003 yili bütçe dengelerinin tutturulmasi. IMF ile iliskinin sürdürülebilmesi, bütçede faiz disi fazlanin IMF’nin belirledigi oranda kalmasi. Halbuki, bu büyüklükte bir faiz disi fazla hükümetin is yapmak için elini kolunu tam anlamiyla bagliyor. Birakiniz yeni isleri, hükümet eski baslamis islerde bile frene basmak zorunda kaliyor.
Bir baska ciddi sorun, iç borcun döndürülmesi. AKP hükümeti is basina gelirken ortaya çikacak iyimser havanin etkisinde reel faizlerin düsmesi, iç borcun daha kolay çevrilmesi bekleniyordu. Halbuki, önce AKP hükümeti ile ilgili tereddütler, ardindan Irak savasi reel faizlerin beklenmeyecek ölçüde yükselmesine neden oldu. Iç borç sorunu küçülecek yerde büyüdü. Iç borç sorununun büyümesi, dolayli biçimde hükümetin baska baskilar altinda kalmasina neden oluyor. Iç borç sorunu büyüdügü için IMF, faiz disi bütçe fazlasi hedefini büyütüyor ve bunda israrli oluyor. Iç borç sorunu büyüdügü için reel faiz artiyor. Açik anlatimiyla, burada tam bir “yumurta-tavuk” iliskisi ortaya çikiyor.
Öte yandan, dogal olarak ekonomik çevreler AKP hükümetinden icraat bekliyor. Icraat için hükümetin önce vakti yok, sonra parasi yok. Hükümet is basina gelirken, birtakim vaatlerde bulundu. Bu vaatleri yerine getirmek zorunda. Ama, el attigi birkaç konu bile, harcama geregini artirdigi için, topladigi alkistan çok, elestiri ile karsilandi. Örnegin, emeklilere zam, örnegin vergi affi konusundaki uygulamalarda hükümet iyi bir seyler yapayim derken, büyük ölçüde tepki aldi.
Gerçekçi olursak, sunu kabul etmeliyiz ki, Irak savasi konusunda ne olacaksa olmadan, hükümet rahatlayamayacak. Çünkü, Irak’taki savas olasiligi da, sicak savasin gerçeklesmesi de Türkiye’yi sarsacak. Ortada bu sorun varken, hükümet Dogu ve Güneydogu Anadolu’nun kalkinmasi için ne yapabilir? Komsu ülkelerle ticaretin gelistirilmesi konusunda neler yapabilir?
Bütün bu olumsuzluklara ragmen, Türk kamuoyunun, Türk halkinin, Türk isadamlarinin sogukkanliligini takdir etmek gerekir. Allah’a sükür ki, bir panik yok. Insanlar tedbirli ama, islerine devam ediyor. Bu çok önemli bir durumdur. Hükümetin, bu çizginin sürmesine yardimci olacak politikalar izlemesi büyük önem tasimaktadir.

 

 

Sende yorum yap