Hükümet sorunun farkında değil mi?

, , Sende yorum yap

Ankara’da iki grup insan kosusturup duruyor… Birinci grup-daki etkili ve yetkili büyük Türk büyükleri bir ellerinde benzin tenekesi, öbür ellerinde bir kutu kibrit, saga sola benzin saçip, atese veriyorlar…Devamli yangin çikariyorlar. Onlarin pesinden kosan zavalli bürokratlar grubu, çikan yanginlari söndürmek için öbür-külerin pesinden kosuyor, çirpinip duruyor… Bir yanda yangin söndürüyor, öbür yanda yangin hasarini ödemeye çalisiyor.
***
Sorunun temelinde tek bir sey yar: Türkiye’de insanlar ve devlet ürettiginden çok tüketiyor… Üretimden çok tüketimin devam edebilmesi için, Türkiye disinda baskalarinin tasarruflarini toplayip, Türkiye içine getirmek gerekiyor.
Insanlarin daha fazla tüketmeyi istemek haklaridir. Bunun yolu daha fazla üretmektir. Fakat siz bir yanda giderek daha az üreteceksiniz, öte yandan daha çok tüketmeye çalisacaksaniz… Böyle bir sey olamaz.
***
Sayin basbakan, “Döviz krizini atlattik… PTT’nin T’sini satip 2.5 milyar dolar bulacagiz, Japonya’dan 1 milyar dolar kredi kullanacagiz, baska krediler de geliyor… Isteyene istedigi kadar döviz var… Endise etmeye gerek yok…” diyor.
Sayin basbakan, “Döviz krizini geçici olarak atlattik. Üretim artisi için gerekli tedbirleri aldik, ödemeler dengesi açigini kapatiyoruz, kredi kullanmaya ihtiyaç kalmayacak, borçlari da ödeyip kurtulacagiz…” diyemiyor.
Sayin basbakanin bunu söyleyebilmesi için “Halkin daha fazla çalismasini istemesi, yatirim yaptirmasi, üretimi artirmasi gerekir. Halbuki bunlar zor islerdir… Kolayi, faizine bakmadan borçlanip, ekonomide sahte ferahliklar yaratmak, bunun alkisini oya dönüstürmektir.
p>

 

Sende yorum yap