Hükümet programı

, , Sende yorum yap

Su günlerde gündemde hükümet programinin hazirlanisi var.
Hükümet programi acaba nasil olacak?
Aslinda hükümet programini hazirlamak Tansu Çiller için güç bir sey olmayacak.
Çünkü Koalisyon Prctokolü’nde hükümet programinin ana ilkeleri açiklikla yer almis durumda.
DÜNYA Gazetesi’nde 25 Haziran 1993 tarihinde yayinlanan hükümet programinin tam metnini okuyunuz. Bu metinde hükümet programinin sivri noktalan ortaya konulmus.
– Özellikle Merkez Bankasi, Hazine ve Devlet Planlama Teskilati’nda Tansu Çiller ile uyum içinde çalisacak bir kadro olusturulacak. Ve bu üç müessese basbakanligin politikalari dogrultusunda faaliyet gösterecek.
– Özellestirmeye hiz verilecek. Özellestirmeden gelen paralar öncelikle iç borçlarin ödenmesine, kalan ise esnaf ve sanatkârlarin tesvikine yönlendirilecek.
– Vergi reformu yapilmayacak. Vergi düzenlemelerine gidilecek, vergi denetimine agirlik verilecek.
– Ihracatin, yatirimlarin, üretimin tesviki konusunda yeni ve etkin tesvik tedbirler paketleri düsünülmüyor
– Ekonomiyi tümüyle sarsacak bir degisim paketi sözkonusu degil.
– Ekonomik istikrar, faiz oranlari, para razi ve döviz fiyati ile oynanilarak temin edilmeye çalisilacak. Radikal/sarsici tedbirler düsünülmüyor.
– Dis ekonomik iliskiler konusunda, AT ile iliskiler, Gümrük Birligi, Türki devletlerle ekonomik iliskiler konularinda mevcut politikalarda büyük degisiklikler yapilmayacak.
***
Bu tablo isadamlarimiz için “rahatlatici bir tablo”dur… Çünkü isadamlarimizin en korktugu sey, “istikrarsizliktir…” iyiye dönük bile olsa “hizli bir degisimin” yükü isadamlarimizi korkutur.
Eskiden her hükümet degisikliginde isadamlarimiz endiseye düserdi. Halbuki simdi bir de “Türkiye ile ilgili yabanci çevre var…” Türkiye’de yatirimlari bulunanlar, Türkiye’ye kredi verenler, Türkiye ile ticari iliskiyi sürdürenler…
Mevcut Koalisyon Protokolü hem yerli hem yabanci isadamlari için güven verici bir protokol.
Bu protokola dayali hükümet programinin da farkli olmasi beklenemez.

 

Sende yorum yap