HÜKÜMET PARA DAĞITMA BASKISI ALTINDA

, , Sende yorum yap

HÜKÜMET PARA DAĞITMA BASKISI ALTINDA

Türkiye’nin ciddi bir ekonomik krizden çiktigi, çevrilememesi söz konusu olan büyük bir iç borç yükü oldugu unutuldu. AKP hükümeti birden bire para dagitmaya basladi.
AKP’nin iktidara geldikten sonra, seçmenlerine hos görünmek için ufak tefek paraya dayali icraat yapmasi normal olabilirdi. Ama, sinir asildi ve de sinir giderek asilacaga benziyor.
Bir yandan gelir azaltici kararlar alinirken, öte yandan harcama artirici uygulamalar birbiri pesine geliyor. AKP hükümeti nereden para bulabilir? Yeni vergi düzenlemelerine yönelir. Bunlari yapmak hem çok zordur, hem de gelir saglamasi zaman alir. Özellestirme yapilabilir. Fakat iç ve dis konjonktür özellestirme yapmaya imkan vermiyor. Bu durumda, tek yol iç ve dis borçlanmaya gitmek.
IMF ile iliskilerin iyi olmamasi, dis kaynaklardan para bulmaya imkan vermeyecek. Geriye kaliyor iç borçlanma. Hazine mevcut iç borç stokunu çevirmek için, zaten iç borçlanmayi sürdürüyor. Mevcut stokun artirilmasi, çevrilmesini imkansiz hale getirecek.
Su günlerde faiz oranlarinin yüksekligi bu konuda ciddi bir tehlike uyarisi olarak kabul edilmektedir. Enflasyonun yüzde 30’a düstügü noktada Hazine’nin iç borçlanma için hâlâ enflasyonun iki misli bir faiz puani ödemek zorunda kalmasi, iç borçlanmaya fazla güvenilmeyeceginin göstergesidir.
AKP hükümetinin icraatini yürütürken, karar alirken, ekonominin temel dengelerini dikkate almadigi anlasilmaktadir. Belki de, yilin tamamina ait bir bütçenin mevcut olmamasi, AKP hükümetinin yilin tamamini görmesini engellemektedir.
Olmayan kaynaklara dayali olarak harcama kapisi bir defa açildiktan sonra yilin ortasinda bu kapiyi kapamanin imkani olamayacaktir. Harcamanin geregini karsilamak zorunda kalan AKP hükümeti, para bulma çabasina girecektir. Iktidarin ilk yilinda böyle bir karmasa, partiye ve hükümete güveni yok eder.
Harcamalarla ilgili uyarilar genelde, tepki görmektedir
Nemalar dagitilmasin mi? Emeklilerin ücreti artirilmasin mi? Ülkeye yol yapilmasin mi? Vergi barisi saglanmasin mi? Seklindeki itirazlar, uyarilarin dikkate alinmamasina yol açmaktadir. Halbuki, uyarilar dikkate alinmazsa, ekonomide bugün begenilmeyen durum, daha da kötülesecektir. Iç borç bela haline gelecektir. Disardan döviz girisi duracaktir. Kimse tekrar eski günlere dönülmesini ve bir kriz çikmasini istemez. Bu bakimdan AKP hükümeti para dagitma kararlarini almadan önce, gelir/gider hesaplarini ciddi biçimde tekrar gözden geçirmelidir.
Bundan kimse zarar görmez.

 

Sende yorum yap