“High-Tech” için “R&D”

, , Sende yorum yap

High-Tech” ileri teknoloji denilen yeni sanayi dev riminin sem bolünü teskil ediyor. “R&D” ise, bü tün dünyanin bugün gündeminde ilk maddeyi teskil eden arastirma ve gelistirme konusudur. High-Tech, sadece sanayi için geçerli bir konu degil. Sanayi’de mikro çips’lerin kullanimi, robotlarin kullanimi high-tech’in sem bolü. Tanmda ise jenetik ile hem bitkilerin hem hayvan larin verimi yönlendiriliyor. Dünya High-Tech (ileri tek noloji) çaginda iken, Türkiye günümüzde ilkel teknolo jinin yararli olup olmadigini tartisiyor. Türkiye’de üretim makine ‘le mi yapilmali, yoksa makine kullanilmadan el ile mi yapilmasi konusu gündeme getiriliyor. Basbaka nimizin, Basdanismaninin teknolojinin Türkiye için za rarlarini sergileyen konusmalari tüm yayin organlarinda yer alabiliyor.
Basdanism anlikça önerilen teknolojik yatirimlardan sa kinilarak, tarima dayali sanayie, el sanatlarina, kü çük sanayie yönelmektir. Çünkü ancak böylece issizlige çare bulunabilir. U.S. News World Report Dergisinin 8 Ekim sayisinda yer alan bir habere göre, bir Amerikan domates salçasi firmasi, ketçap yapmada kullanilan do mateslerin etli fakat susuz olmasini arastirmak için bir yil da 6 milyar TL. karsiligi harcama yapmaktadir. ABD’ de daha yagli ayçiçegi tohumunu gelistirmek için çalis malar yürütülmektedir. Bugün mevcut kosullarda Türk iye’de bir inegin yillik süt üretiminin 22 kati süt elde ede bilen Danimarka’da jenetik konusundaki çalismalarla, da ha verimli inek irki için çalismalar yapilmaktadir. Avru pa ülkelerinde küçük sanayi artik ileri teknolojiye yönel mistir. Evinin garajinda anten yaparak ise basliyan Ric hard Hirschmann’in kurdugu firma, simdi otomobil an teni üretecek yerde optik haberlesme cihazlan üretimi için ileri teknoloji uygulamaya baslamistir. Münih’in yakinin daki garajinda mikroçips’lerle birseyler yapmaya çalisan 33 yasindaki Geoog Pyttel’in yilda 1.3 milyon dolarlik ciroya ulastigini, l Ekim tarihli Time dergisi yazmakta dir. Görülüyor ki, teknoloji olmadan babadan görme usullerle domates yetistirmenin, evin garajinda birsey ler yapmanin zamani geçmistir. Yapan, yapar ama pa ra kazanmaz. Bugün kimse, kimsenin kagni arabasi yap masina mani olamaz. Türkiye’nin kagni arabalarinin ima latiyla gelisebilecegini iddia etmek, herkesi kagni araba si üretmeye tesvik etmek “yetkili ve etkili” kisilerin elin dedir.
Ne yazik ki, Türkiye’de satilan bazi yabanci yayin organlari “akillari karistiran zararli fikirler” sergilemektedir. Örnegin, U.S. New and World Report dergisinde yayinlanan bir yazi, Batili ülkelerin Arastirma/Gelistirme (ingilizce R/D, Türkçe A/G) harcamalari hakkinda bilgi vermektedir. ABD’nin 1984 yilinda A/G için 100 milyar dolar, bizim paramizla yaklasik 45 trilyon lira (Türkiyenin 1985 yili bütçesinin 10 kati) A/G harcamasi yapilacaktir. Amerikalilar, A/G harcamalari konusundaki politikalariyla Türklere ters düsmüs durürndadi’rlar. Türk Hükümetinin Basdanismani, ileri teknolojinin issizlige neden olacagini açiklarken, Amerikalilar, daha fazla A/G harcamasi yapmalari sayesinde teknolojide kaydedecekleri ilerleme ile, yeni sanayi yatirimlarina yöneleceklerine ve yeni is imkanlan yaratacaklarina inanmaktadirlar
ABD’de 100 milyar dolarlik A/G harcamasinin yari sini Hükümet, yarisini sanayi karsilamaktadir. Üni versitelerin de çok küçük bir harcamasi vardir. 1984 Yi linda A/G harcamalari ABD’nin GSMH’nin % 2.7 si dir. ABD’de bu büyüklükte A/G harcamasi yapmak yeni birsey degildir. 1960’larda ABD’nin GSMH nin % 3 ü oraninda A/G harcamasi yapiliyordu. ABD’nin A/G harcamalarinin bir özelligi (Askeri amaçli arastirmalar ile uzay arastirmalari için büyük harcamalar) yapilmasidir. Bu iki konu hariç tutuldugunda % 2.7’lik oran, % 1.9’a düsmektedir. Halbuki % 1.9’luk harcama Bati Alman ya’nin % 2.6’lik ve Japonya’nin % 2.5 luk arastirma har camasinin gerisindedir.

 

Sende yorum yap