Her şey dünden farklı olacak

, , Sende yorum yap

Faik Kursunoglu, ” Hersey dünden farkli olacak” diyor. Ve anlatiyor: ” Dünya hizli bir degisim içinde. Firmalar, isadamlan hiçbir seyin degismeyecegini sanirlarsa yanilirlar. Dünü arayan, dünü özleyen, herseyin dünkü gibi olacagini sanan kaybeder.
Bu degisime uyan ayakta kaliyor. Degisime uyamayan yok oluyor.
Fortune Dergisi’nin yayinladigi dünyanin 500 büyük firmasi listesine giren firmalann son on yilda üçte biri degismis, üçte biri listeden çikmis. Üçte biri kadar listeye yeni firma girmis.
1998 yilinda Bati dünyasinda el degistiren, birlesen sirketlerin piyasa degeri 2.5 trilyon dolar olarak hesaplaniyor.
ABD’de 1985’lerde 5 bin banka varken, banka sayisi simdilerde 2.500’e düsmüs.
Türkiye’de de degisim sürüyor. ISO (istanbul Sanayi Odasi) tarafindan düzenlenen 500 büyük firma listesine son bes yilda 250 yeni firma girmis, 250 firma listeden çikmis.
Son yillarda Türkiye’de olan bitene bakiniz.
– Metro ve CarrefourSA gibi firmalar piyasaya girdi bakkaliye sektörünün yapisi degisti. Bauhaus, Brico-lage gibi firmalar Türkiye’ye girdi. Hirdavat sektörünün yapisi degisti.
– Coca Cola ve Pepsi geldi. Gazoz sanayii öldü. Simdi Coca Cola su satmaya baslayacak.
– ToyotaSA fabrikasi kuruldu, Türkiye’de yerli otomobil sanayiinin rekabet yapisi degisti. Ithalat kapisi açildi. Otomotiv sanayii kökünden sarsildi.
– Marks and Spencer gibi giyim esyasi saticisi yabancilar piyasaya girdi. Tekstilin iç pazarlama stratejisi alt üst oldu.
Bunun yaninda her gün degisen piyasa sartlan var. Konjonktür inip çikiyor, döviz inip çikiyor, faiz inip çikiyor…
Açik anlatimiyla rekabet artti.
Faik Kürsunoglu diyor ki, monopol ve oligopol piyasasinda çalisan veya kartel sartlannda faaliyet gösteren sinirli sayidaki firmalann yillik ciro hedeflerini toplayiniz. Göreceksiniz ki, hedef rakamlan, toplam talep potansiyelinin iki kati. Hatta üç kati büyüklükte. Bu, sunun göstergesi. Birakiniz serbest piyasa sartlarini, oligopol ve kartel sartlannda bile bugün çok ciddi rekabet söz konusu.
Bunlan neden naklediyorum? Is çevreleri konjonk-türel sikintilardan, Türkiye’nin son yillarda karsilastigi sorunlarin üretimi olumsuz etkilemesinden, talebin daralmasindan sikayetçi.
Bugünkü olagan disi durumu ortaya çikaran sartlar törpülense, sartlar normal

 

Sende yorum yap