Hazinenin haftalık ihalelerle para toplama uygulamasının yıldönümü

, , Sende yorum yap

Hazine haftalik ihalelerle hazine bonosu ve tahvil satisi uygulamasini 30 Mayis 1985 tarihinde baslatmisti. O gün den buyana geçen bir yillik süre içinde Hazine 2 trilyon liraya yakin bono ve tahvil satti. Bu rakkamin yaklasik 1.3 trilyonu 1985 yilinin 7. ayinda 7 milyar liralik kismi ise 1985 yilinin 7 ayinda 7 milyar liralik kismi ise 1986 yilinin 5 ayinda satildi.
Bu konuda Anka Ajansinin verdigi bilgiler aynen söyle:
Hazine ‘nin ilkini 30 Mayis 1985 tarihinde gerçeklestirdigi ve düzenli bir biçimde sürdürdügü haftalik ihalelerle sattigi bono ve tahvilin toplami l trilyon 911.1 milyar liraya ulasti.
Bir yillik sürede satisa sunulan bono ve tahvil toplami ise
2 trilyon 373 milyar lira düzeyinde bulunuyor. Buna göre, satisa sunulan tutarin yüzde 80.5’i satilmis oluyor.
Hazine’nin haftalik ihalelerle yaptigi satislarin l trilyon 239. l milyar liralik bölümü 30 Mayis-31 Aralik 1985 tarihleri arasinda, 672 milyar liralik bölümü ise l Ocak-29 Mayis 1986 tarihleri arasinda gerçeklestirildi.
Derlenen verilere göre, satisa sunulan toplam tutarin l trilyon 295 milyar liralik bölümü bir yil vadeli devlet tahvilinden, 138 milyar liralik bölümü iki yil vadeli devlet tahvilinden, 940 milyar liralik bölümü ise hazine bonolarindan olusuyor.
Toplam satislarda ise bir yil vadeli devlet tahvili l trilyon 7.2 milyar liralik, iki yil vadeli devlet tahvili 49.2 milyar liralik ve hazine bonolari 854.7 milyar liralik pay aldi.
Bu arada, gerek devlet tahvillerinde, gerekse hazine bonolarinda faiz oraninin genellikle yüzde 50’inin üzerinde olustugu gözleniyor.
Öte yandan, toplam rakam içinde yer alan bu haftaki ihalede satisa sunulan 35 milyar liralik alti ay vadeli hazine bonosunun 24.6 milyar liralik bölümü ile 10 milyar liralik bir yil vadeli devlet tahvilinin tamami satildi. Hazine bonosunda alti aylik faiz orani yüzde 25.06 olarak belirlenirken, devlet tahvilinin faizi yüzde 52.49 oraninda olustu.
Bir yilda 2 trilyon liralik hazine bonosu ve tahvil satisi demek, % 50 dolayindaki faiz ile yilda l trilyon liralik faiz yükü anlamina gelir.
Genellikle Hazine’nin hazine bonosu ve tahvil satislari artik bir basan olarak takdim edilmeye baslandi.
Gerçekte Hazine gelecegin gelirlerini bugünden yemekle kalmiyor, gelecegin gelirlerinin çok büyük bir kismini “faiz rantina” dönüstürüp bugünden rant olarak dagitiyor.
Kullanilan kredi, fazi yükünü karsilayabilecek verimlilik arzeden yatirimlara dönüstürülebildiginde “makul karsilanabilir”… Aksi halde eldeki ve avuçdakini de silip sürürür.
Bir yilda 2 trilyon lira iç borçlanma çok önemli bir rakkamdir.
önemli olan bu iç borç ana para taksitlerinin ödenme zorlugundan çok, kisa dönemde gündeme gelecek faiz yükleridir.
Bunlar çig gibi büyürken, iç borçlanma girisimlerinin ayni hizla sürüp gitmesi, üzerinde önemledurulmasigereker bir tehlikeyi isaret etmektedir.

 

Sende yorum yap