“Hayır” çıkınca ekonomide neler olacak?

, , Sende yorum yap

Pazartesi sabahi “hayir oylarinin, evet’den fazla oldugu” ortaya çikinca neler olacak:
1. Öncelikle “ekonomi” Türkiye’nin gelecek gündeminde ilk siradaki yerini koruyacak. Çünkü Turgut Özal, “hayir” oylarinin, uyguladigi ekonomi politikasina verilmis “güven oyu” olduguna inanacak.
2. Hükümet, seçimi hedef alarak, mevcut ekonomi politikalarini aynen uygulamaya devam edecek. Bugüne kadar sinirli yürütülen bazi uygulamalar için Hükümet cesaret kazanmis olacak.
a.Tarim ürünleri fiyatlarindaki, ücretlerdeki, memur maaslarindaki sinirlamalar gevsetilse bile kaldirilmayacak.
b. Alt yapi yatirimlarinin süratle tamamlanmasi için iç ve dis finansman kaynaklari zorlanacak.
Turgut Özal. “kendine güveni artarak”, “tek adam olarak” ekonomiye sekil vermeye devam ederek ve belli tereddütler nedeniyle uygulamaya koymayi erteledigi bazi “düsüncelerini” de seçime kadar uygulama firsatini bulacak.
3. Bu genel çizgiler çerçevesinde ekonomide neler olacak: a. Faiz Politikasi: Serbest faiz uygulamasi denemesi sürdürülecek. Bu konuda yeni tedbirler alinacak. Seçim öncesi herhangi bir “banka faciasi” ortaya çikmasini göze alamayacak olan Hükümet, serbest faiz uygulamasindan zarar gören bankalari desteklemek zorunda kalacak.
b.Döviz Fiyatlari: Türk Lirasi degerinde gecikmis olan ayarlamalar hizlandirilacak, özellikle yil sonuna dogru Türk Lirasi degeri “gerçek” düzeyine getirilecek.
c.Ihracat: Ihracat’in tesviki politikasi kisa sürede gözden geçirilecek. Özellikle ihracatçi Sermaye Sirketlerinin “ihracatin cazibesinin kalmamasi”, “daha çok ihracat yaptikça, daha çok zarar etmeleri” gibi ciddi nedenlerle ihracattan sogumalarim, ithalata dönmelerini önleycek ciddi tedbirler alinacak.
d..Iç ve Dis Borçlanma: fç ve dis borç kaynaklan “azami ölçüde” zorlanacak. Özellikle alt yapi yatirimlarinin seçim döneminden önce tamamlanmasini saglamak amaciyla “ithalati gerçeklestirecek döviz” ve “müteahhit ödemelerinin aksamamaslni sagliyacak Türk Lirasi” bu kaynakdan bulunacak.
Seçim ortaminda yeni vergi yasalan getirmenin imkansizligi.buna karsi cari ve transfer harcamalarinin artisi nedeniyle ortaya çikacak bütçe açigi da iç borçlanma yoluyla kapatilmaya çalisilacak.
e.. KIT’ler: KiT’lerin geciken fiyat ayarlamalari (zamlar) yil basina kadar yapilacak. KIT yöneticilerine, seçim dönemine kadar daha baska zam yapmanin imkansizligi anlatilarak, “ne yapacaklarsa yil
basina kadar yapmalari” istenilecek.
KIT’lerin özellestirme programi’na ucundan baslanacak. Öncelikle kârli kuruluslarin hisseleri halka satilacak. Seçim öncesi KIT statüsündeki kamu kuruluslarinin bütünüyle satisina cesaret edilmeyecek.
f. Enflasyon: Enflasyonun kontrolü” iddiasi” ertelenerek, seçim dönemine kadar %30-%40 arasinda kalacak fiyat artislari “hedef” alinacak. Fakat enflasyon önümüzdeki yil %45-%50 dolayinda gerçeklesecek.
g. Iç talep: tç talepde büyük degisiklikler olmayacak. Bugünkü seviyede kalacaktir.
h. Isçi ücretleri, memur maaslari: isçi ücretleri ve memur maaslarindaki frenin seçim ortaminda gevsetilmesi beklenmelidir. Ücret ve maaslarda reel artis olamaz.
i. Yatirimlar: Özel sektör, Turgut Öza! iktidarinin devam ede-:egi varsayimina dayali olarak “yatirim kararlarini” gözden geçirecektir, ihracat gücü olan konularda modernlesme, genisleme ya-tirimlarina öncelik verilecektir.
k. Yabanci sermaye: Yabanci sermaye akmiyacak, fakat hiç degil se Turgut Özal iktidarinin devam edecegi varsayimi ile duraklama ve tikanma sözkonusu olmayacaktir.
1. Avrupa Topluluguna Entegrasyon: AET isi, seçim gürültüleri arasinda unutulacaktir. Unutulma önemli degil, tehlikeli olan ‘güm’e gitmedir”.
m. Özel Sektör: Seçim Öncesi, üretimin düsmemesi, piyasada tikanikliklar ortaya çikmamasi için Hükümet özel sektör ile diya-logu siklastirma, yakinlasma zorunda kalacaktir. Esnaf sorunlarina daha yakin ilgi beklenmelidir.
n. Vaziyeti bozulan firmalar: Piyasada taninmis önde gelen firmalardan bir kaçinin “çöküsünü” ve bu olayin istismanni hükümet göze alamaz. Bunun için “çöküse” izin verilmeyecek, firmalarin kurtarilmasi da çok agir yük getireceginden bu vaziyetdeki firmalar “sürünmeye” birakilacak. ‘
o.Bankalar: Bankalarin donmus alacaklari için firmalarin üzerine gitmeleri tesvik edilemeyeceginden,donmus alacak rakkamla-ri çig gibi büyüyecek, bu durumdaki bankalar dolayli biçimde kamu kaynaklarindan desteklenecek, sallantida olan bankalarin kapilarini kapamamalari için gereken yapilacaktir.
p. Sermaye piyasasi: Sermaye piyasasi, özellestirme sonucu halka satilacak hisse senetlerinin de borsaya intikali ile hareketlenecek, enflasyonun etkisinde hisse senetleri fiyatlari tedrici olarak yükselmeye devam edecektir.
r. Tasarruflar: Gayrimenkul en cazip yatirim alani olarak ortaya çikacaktir.
Alternatif Politikalar
Türkiye’de Turgut Özal’in uyguladigi ve uygulamayi sürdürecegi ekonomik politikalarin “hatali oldugunu” söyleyen ve uygu-layacilari”itham eden” partilerin “belirlenmis ekonomik hedeflere ve politikalara sahip olmamalari”, sadece yapilan üzerinde spekülatif tartismalara girmeleri bir sansizliktir.
Açik anlatimiyla bugüne kadar oldugu gibi “Turgut Özal” kafasindaki hedefe ulasmak için “uygulamalarini sürdürecek”, uygulamalari gazeteden “okuyup, haberdar olan” karsisindaki partiler (sagi ile solu ile) ertesi günü bunu “tenkit edici beyanatlar verecek..”
Bir tarafa “is” öbür taraf sadece “laf’ ürettikçe, “is Üretenin” yanlislarinin dogrulari asmasi tehlikesi büyüktür. Karsi taraf “doruyu da yanlisi da” ayni ölçü içinde degerlendirdiginde, kamu oyunun “yanlislari fark edip, uygulayicilara tepki gösterme sansi” da ortadan kalkar.

 

Sende yorum yap