“Hamiyetperyerlik Nişanı” ile “Devlet Üstün Hizmet Madalyası” farklı şeyler…

, , Sende yorum yap

Mustafa Kemal’in direktifleriyle 1923 yilinda hazirlanan Istiklâl Madalyasi Kanunu ile her türlü madalya ve nisanin tasinmasi yasaklandi. Türk ulusunun tek onur madalyasinin Istiklâl Madalyasi oldugu kabul edildi.
Altmis yil sonra 1983 yilinda TBMM’nde kabul edile-n “Madalya ve Nisanlar Kanunu” ile Istiklâl Madalyasi’na ek madalya ve nisanlar getirildi. Yabanci ülkeler tarafindan Türkler’e verilen madalya ve nisanlarin da tasinmasi mümkün kilindi.
2933 sayili Madalya ve Nisanlar Kanunu’nda (maalesef) Istiklâl Madalyasi’ndan hjç söz edilmez ve de “Devlet Madalyalari” ve “Devlet Nisanlan” ile bunlarin kimlere verilecegi söyle ifade edilir:
* * * *
Madalyalar:
1- Devlet Seref Madalyasi: Devlet Seref Madalyasi, Bakanlar Kurulu’nun teklifi, cumhurbaskaninin tevcihi ile Türkiye Cumhuriyeti’nin bekasi, ülkenin ve milletin bölünmez bütünlügü, toplumun huzuru, birlik ve beraberligi için yurtiçinde veya yurtdisinda üstün feragat, fedakârlik, basari ve yararlilik gösteren Türk ve yabanci uyruklu kisilere verilir-
2- Devlet Övünç Madalyasi: Devlet Övünç Madalyasi, ilgili bakanin teklifi, Bakanlar Kurulu’un onayi ve cumhurbaskaninin tevcihi Ile yurtiçinde veya disinda gösterdigi sorumluluk ve görev anlayisi içinde feragat ve fedakârlik, basari ve yararlilik dolu çalismalariyla Türkiye Cumhuriyeti ve Türk milleti adina hakli gurur kaynagi teskil ederek malul olanlara ve sehit olan kisilerin bu kanunun 5. maddesinde belirtilen mirasçilarina verilir.
3- Devlet Üstün Hizmet Madalyasi: Devlet Üstün Hizmet Madalyasi, ilgili bakanin teklifi, Bakanlar Kurulu’nun onayi ve cumhurbaskaninin tevcihi ile yurtiçinde veya disarida herhangi bir alanda feragat, fedakârlik ve gayreti ile yaptigi çalismalarda ülke ve dünya çapinda emsallerine nazaran üstün basari göstererek devletin yücelmesine ve milli menfaatlere önemli ölçüde katkisi olan Türk vatandaslarina verilir.
Nisanlar:
1- Devlet Nisani: Devlet Nisani, Bakanlar Kurulu karari, cumhurbaskaninin tevcihi ile Türkiye Cumhuriyeti ile mensup oldugu devlet arasinda dostça iliskilerin gelistirilmesini ve milletlerin birbirlerine yakinlasmalarini saglayan ülkelerin devlet baskanlarina verilir.
2- Cumhuriyet Nisani: Cumhuriyet Nisani, Bakanlar Kurulu karan ve cumhurbaskaninin tevcihi ve Türkiye Cumhuriyeti ile mensup oldugu devlet arasinda dostça iliskilerin gelistirilmesini, milletlerin birbirine yakinlasmalarini saglayan ülkelerin basbakanlarina, baskanlarina ve dis temsilcilik mensuplanna verilir.
3- Liyakat Nisani: Liyakat Nisani, Disisleri Bakanligi ile Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurulu’nun görüsleri alinarak ilgili bakanin teklifi, basbakanin onayi ve cumhurbaskaninin tevcihi ile ilim ve sanatta Türkiye Cumhuriyeti’nin uluslararasi alanda tanitilmasi ve yüceltilmesini saglayan yabanci kisilere verilir.
* * * *
Bu kanuna göre, geçen gün Cumhurbaskani tarafindan isadami Kadir Has, “Devlet Üstün Hizmet Madalyasi” ile onurlandirildi. Cumhurbaskani, Ihsan Dogramaci Izzet ”Baysal ‘dan sonra üçüncü madalyanin (bugüne- kadar egitim ve
Saglik kuruluslarina 1.4 trilyon lira nakit bagis yaptigi için Kadir Has’a verildigini belirtti. Kadir Has’i “Hayirseverligin timsali” olarak takdim etti.
Hayirseverlige ve Kadir Has’in yaptiklarinin önemine daha sonra deginmek üzere tekrar basa dönelim. Kanunun “Devlet Üstün Hizmet Madalyasi” ile ilgili bölümünü tekrar okuyalim.
“- Yurtiçinde veya disinda herhangi bir alanda feragat, fedakarlik ve gayreti ile yaptigi çalismalarla ülke ve dünya çapinda emsallerine nazaran üstün basari göstererek devletin yücelmesine ve milli menfaatlere önemli ölçüde katkisi olanlara bu madalya verilecek.”
Simdi sayin okuyucularima soruyorum. Hayir islerine belli bir miktarda bagis bu madde kapsamina girer mi, girmez mi?
Bana göre girmez. Bana göre uygulamada yanlis bir kapi açiliyor. Bundan sonra her kim ki, hayir isleri için (ne hayiri oldugu önemli degil, nereye harcandigi önemli degil) 1.4 trilyon liranin üzerinde bir bagis yapar ise, Cumhurbaskaninin o kisiye “Devlet Üstün Hizmet Madalyasi” vermek zorululugu vardir.
Kadir Has’in yaptigi isleri küçümseyemeyiz. Allah razi olsun. Ancak Kadir Has’in yaptigi “hamiyetperverlik”tir. “Devlet üstün hizmeti” degildir.
Kadir Has gibi hayir sahipleri “Hamiyetperverlik Nisani” ile ödüllendirilebilir.
Devlet üstün hizmetini belli rakamin üzerindeki bagisa endekslemek hatali bir davranistir.
Hayir isi “alkis almak, madalya almak için yapilmaz.” Ama alkis ve madalya hayir sahiplerini tesvik eder. Baskalarina davetiye çikarir. Bir “takdir” ifadesidir. Bunlar bir gerçektir. Ama, “- Yavuuu adamcagiz bu kadar para dagitmis. Bir madalyayi çok mu görüyorsunuz?” diyerek bagislanan paraya endeksli “Devlet Üstün Hizmet Madalyasi” dagitmak hem devletin sayginligini hem de üstün hizmetin degerini yok eder.
Tekrarda yarar var. Bütün bunlari Kadir Has’in yaptiklarini önemsemedigim için, onun onurlandirilmasina karsi oldugum için yazmiyorum. Onurlandirilmada Cumhurbaskanligi makaminin Madalya ve Nisanlar Kanunu’nün amacini asan yanlis uygulamasini ortaya koymaya çalisiyorum.
Türkiye’de bugüne kadar Kadir Has çizgisinde ve belki de onu asan çizgide hayir yapmis, ebediyete intikal etmis, yasayan kimseler var. Simdi Kadir Has örnegi “yolu açtigina göre” ebediyete intikal eden yasayan “bil-cümle” hayir sahipleri için “madalya beklentisi” gündeme gelecek. Bundan dogal bir sey olamaz. Hadi bakalim “ayiklayiniz pirincin tasini..”
Kadir Has’in bagislari
Bagis yapilan kurum Bagis tutari
Marmara Üniversitesi Hastanesi’ne……………………..300 milyar
Rezzan Has Acil Servisi için……………………………………5 milyar
Laboratuvar donanimi için………………………………….200 milyon
Kizilay’in Pendik Subesi Kadir .
Rezzan Has Tip Merkezi……………………………………..10 milyar
Kayseri Erciyes Üniversitesi Kadir
Rezzan Has Kütüphanesi……………………………………..83 milyar
Kadiköy Saglik Egitim Merkezi Vakfi
Ögretmen Dinlenme Evi için………………………………….70 milyar
Egitim Gönüllüleri Vakfi kurucu
mütevelli üyesi olarak……………………………………..100 bin dolar
Kayseri Nuri Has ilkögretim Okulu’nun tamirine………..5 milyar
Kayseri Büyüksehir Belediyesi’ne………………………..250 milyar
Erciyes Belediyesi’ne………………………………………….200 milyar
Kizilay Hastanesi’ne…………………………………………..100 milyar
Böbrek Diyaliz Hastanesi, Ögretmenler Hastanesi, Kadir Has
Lisesi’ne toplam…………………………………………………350 milyar
Toplam 1 trilyon 389 milyar

 

Sende yorum yap