Halkın altına ilgisi sürüyor

, , Sende yorum yap

World Gold Council (Dünya Altin Konseyi)’nin geçen hafta sonu Istanbul’da yapilan 7. Yillik Olagan Toplantisi’nda Konsey’in Türkiye Genel Müdürü Murat Akman’in yaptigi konusmadan, Türkiye’de altin piyasasi ile ilgili ilginç seyler ögrendim.
Murat Akman’in konusmasinin belli bölümlerini özetlemek istiyorum.
***
Murat Akman diyor ki:
“Dünya üzerindeki ilk altin paranin Likyalilar tarafindan M.Ö. 7. yüzyilda Bati Anadolu’da basildigini ve Istanbul Arkeoloji Mü-zesi’nde M.Ö. 3000 yili Truva’si bronz çagindan kalma altin mücevher parçalari bulundugunu dikkate alirsak, hem altin yatirimcisi, hem altin mücevher tüketicisi, hem de altin mücevher imalatçilarinin bu topraklarda köklü bir geçmise sahip olduklari anlasilir.” Altina Rakip Yatirim Araçlarinin Sayisi Artiyor
Türkiye’de on yil öncesine kadar herhangi bir sekilde altin satin alan herkes, altin yatirimcisi kabul ediliyordu. Enflasyon ortaminda paranin degerini korumak için ayni derecede likiditeye sahip alternatifi olmayan bir enstrümandi. Ancak borsa, döviz mevduat hesaplari ve Hazine bonosu gibi pozitif reel getirili alternatif enstrümanlarin ortaya çikmasiyla, altinin paranin degerini koruma ve süs fonksiyonlari birbirinden ayrildi. Türkiye’de 4-5 Bin Ton Altin Var
Talep konusunda, 22 ayar altin bilezik, altin para ve külçeyle ; ilgilenen yatirimciyla, 18 ve 14 ayar, daha çok katma deger ve elisi degerine sahip mücevhere yönelen altin tüketicisini birlikte degerlendirmek gerekir. Türkiye’de bu iki tip altin alicisinin toplam olarak 4-5 bin ton altina sahip olduklari tahmin edilmekte. 1992 Yilinda 40 Trilyon Liralik Altin Alim-Satimi Oldu
Ülkedeki düsük kâr marjlari gözönüne alinirsa, geçen sene yapilan altin arastirmasinda ortaya çikan 4 milyar dolarin üzerindeki perakende altin satislarinin önemi daha iyi anlasilir. Bu ankete göre, erkekler kadinlara göre biraz daha fazla altin satin almislar, pazarda en çok satilan ürün tassiz altin mücevher olmus, bunu altin para izlemis.
Kirsal yörelerdeki altin satislari kentlerden % 50 daha az olmus. Kirsal yörelerde yatirim olarak alinan altin hacmi çok düsük. Tassiz altin mücevherler arasinda süs amaciyla degil yatirim veya paranin degerini koruma amaciyla alinan 22 ayar bileziklere ilgi var.
Istanbul’u da içinde bulunduran Marmara Bölgesi en büyük yöresel pazar olarak 1,5 milyar dolara yakin. Ege ve Akdeniz bölgeleri toplam olarak turistik yöreleriyle birlikte 900 milyon dolarla ikinci gelmekte. Halkin Yüzde 38’i Altin Aliyor
Incelenen 12 aylik dönemde, halkin % 38’i altin satin almis ve altin satin alan erkeklerin orani, kadinlardan biraz daha fazla.
Ortalama olarak altin satin almaya harcanan para 135 dolar.
Satin alma özellikleri incelendiginde, kisilerin kendileri için satin aldiklari altin oraninin °/o 25 oldugunu kadinlarin erkeklere oranla kendilerine % 49 daha fazla altin satin aldiklari görülüyor. Bu fark mücevher alimlarindan dogmakta.
Hediye olarak verilen altin istatistikleri ortalamanin % 23 oldugunu ve erkeklerin kadinlardan % 74 daha fazla altin hediye verdiklerini gösteriyor.
Sahip olunan altina iliskin istatistikler halkin % 50’sinin altin sahibi oldugunu ve erkeklerin kadinlardan % 41 daha fazla altin para ve külçe sahibi olduklarini ortaya koyuyor. Kadinlar için önemli ürün bilezikler. Halkin Yüzde 25’i Altin Satin Almak istiyor
Gelecek yil için temel harcama kalemleri soruldugunda, ankete katilanlarin % 25’i altina bir miktar para harcayacaklarini söylüyor. Ankete katilanlarin % 20’si dayanikli ev aletleri alacaklarini, % 16’si ise banka hesaplarina bir miktar para yatiracaklarini belirtiyor.
Bu harcama kalemlerinin hacmi soruldugu zaman, sözü ge-çen amaçlara göre, en büyük meblagin gayrimenkul alimlarina harcandigi, bunu banka-mevduat hesaplarinin ve dayanikli ev alet-lerinin izledigi ve sonuç olarak altina yatirilmasi veya altin alimi için harcanmasi düsünülen paranin toplam harcamalarin % 7’sini olusturdugu ortaya çikmakta.
Türkiye’de 1980’lerin sonundan itibaren yeni tür bir altin mücevher tüketicisi ortaya çikmaya basladi. Bunlar talep tarafinda ikinci oyuncu grubunu olusturan turistler. Bu gruptan gelen talep özellikle 14 ve 18 ayar altina yönelik. Yeni tasarimlari sergileyen ve isçiligi iyi olan mücevherler için hizla artmakta. Bunun bir nedeni giderek artan turist sayisi, digeri ise Türk altin mücevher yapimcilarinin tasarim ve isçilige gösterdigi özene bagli olarak turist basina düsen altin mücevher aliminin artmasi. Türkiye’de 7 Bin Atölyede Altin Isleniyor
Mücevher imalat sektörü, herbirinde ortalama 4-5 isçi çalisan ve mücevher yapmak için kendi altin kaynaklarini kullanan 6-7 bin atölyeden olusmakta ve büyük ölçüde bölünmüs bulunmakta. Çalistirdigi isçi sayisi 100’ü asan sirketlerin sayisi 10 kadar. Bu durum sektöre büyük bir esneklik ve hiz kazandirmakta, fakat ayni zamanda büyüme için gereken finansmanin temininde önemli zorluklar olusturmakta. Bu küçük sirketlerin ayrica vergi açisindan da sorunlari var. Çünkü envanterlerindeki altinin enflasyona bagli deger artisi gelir olarak vergilendirilmekte.
Bu sorunlarin çözümü kendi altinlarini kullanmak yerine ödünç alinan altinin kullanilmasi, çünkü altin fiyatinin degiskenligi nedeniyle bu imalatçilar Türk Lirasi veya ABD dolari kredisi kullanamamakta.
***
Murat Akman’in altin konusunda verdigi daha baska bilgiler de var.
Onlari da yarin okuyacaksiniz.

 

Sende yorum yap