HALK BANKASI, FAİZİ YÜZDE 44’TEN YÜZDE 30’A DÜŞÜRECEK

, , Sende yorum yap

HALK BANKASI, FAİZİ YÜZDE 44’TEN YÜZDE 30’A DÜŞÜRECEK

Başbakan Erdoğan esnaf ve sanatkârın kredi faizlerinin düşürüleceği müjdesini verdi. Başbakan, Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Genel Kurulu’nda Halk Bankası’nın esnaf kredileri faizlerinin yüzde 44’ten yüzde 30’a indireceklerini açıkladı.

Esnaf ve sanatkârların kullandıkları kredi faizlerinin ucuzlatılmasını kim istemez? Bugünkü konjonktürde yüzde 30 kredi faizi bile kolaylıkla ödenemeyecek bir faizdir.

Ancak isin bir de ekonomik boyutu var… Devlet yüzde 52 faiz ile borçlanırken, Halk Bankası acaba nasıl yüzde 30 ile kredi verebilir? Halk Bankası paranın giriş fiyatının yüzde 52 olduğu bir dönemde kasasından yüzde 30 ile para çıkarır ise, bu fark nasıl kapanır? Banka bu farkı “görev zararı” olarak hesaba yazar ise batar. Görev zararını Hazine karşılar ise Bütçe Açığı büyür. Kaldı ki IMF programının sınırlamaları karşısında bunu yapmak büyük sorunlar doğurur.

Ekonomide belli kesimlere, belli faaliyetlere ucuz faiz ile kredi verilebilir. Ama bunun bütçesinin önceden belirlenmesi desteğin (sübvansiyonun) sınırlarının çizilmesi şarttır.

Kaldı ki, Halk Bankası’nda tek sorun kredi faizinin ucuzluğu veya pahalılığı değildir. Halk Bankası kaynaklarının kredi yerine devlet kâğıtlarına bağlanmasıdır.

İnternette Halk Bankası tarafından açıklanan denetlenmiş mali tablolara göre 2002 yılı sonunda bankanın devlet kâğıtlarına bağladığı para 13.2 katrilyon iken net kredi bakiyesi 1.2 katrilyon liradır.

Halk Bankası’nın 11.6 katrilyon mevduat kaynağı ile 1.8 katrilyon özkaynaginin ve para piyasalarından topladığı 1.8 katrilyon liranın krediler yerine bonoya bağlandığı anlaşılmaktadır.

Başbakan söz verdi mi yapmak zorundadır. Bakalım hükümet, Halk Bankası kredi faizlerini nasıl yüzde 30’a indirecek?

 

Sende yorum yap