HALİT NARININ BAŞARISI

, , Sende yorum yap

Hatice ve Netice” tartismalari ardinda, Nalit Narin basa-rilarina yenilerini ekliyor. Kamu oyunun dikkatlerini “halki çok iyi gicikliyabilen yaldizli vecizelerle” baska yönlere çelmeyi iyi bilen Halit Narin, esas çizgisinde ciddi bir tirmanisi sürdürmektedir. Gazeteler “simdiye kadar isçiler güldü, artik bizim zamanimiz bizim paramiz da bize yetmiyor-Hatice ve netice” sözleri etrafindaki polemigi sergilerken, Halit Narin’in temsil ettigi isveren sendikalari konfederasyonu adina sagladigi basarilari gözden kaçiriyorlar
Bugün Halit Narin Isveren Sendikalari Konfederasyonunun bayragini tekbasina omuzlamis ve bir çok isverenin cesaret edemedigi bir mücadele ortaminda daima ileriye götür mektedir. O kadar ki, isçi sendikalari konfederasyonunu hemen hemen tamamen silmis, sindirmis durumdadir. Karsisindakileri güçlü ve itibarli gösterme çabasini vermek bile Halit Narin’e düsmektedir.
Gerçekçi olarak degerlemek gerekirse, bugün Türk-Is, Halit Narin’in izin verdigi kadar adim atabilmekte, Halit Narin’in sayesinde, ve izin verdigi ölçüde basinda,TRT’de yer alabil-mektedir. Halit Narin, kendi sorunlarini çok akilci biçimde ülkenin sorunu haline getirme becerisini göstermektedir. Örnegin 191 isyerini kapsayan toplu is sözlesmesi ile ilgili olarak, “Yapacagimiz sözlesme ile” ya Türk ekonomisine katkida bulunacagiz, ya da darbe vuracagiz” demektedir. Bunun anlami, toplu sözlesmede Halit Narin’in tayin edecegi çizgide artisi kabul eden Türk-ls Türk ekonomisine katkida bulunacak bir kahraman olacak, çizgiyi astiginda ise ekonomiye darbu vurma damgasi alnina yapisacaktir. Bu kadar kesin konusan lider karsisinda Türk-Is hemen gerilemektedir. Türk-Is Baskani Sevket Yilmaz, “Yapacagimiz sözlesmede isçilerimizin haklarinin alinmasina çalisacagiz…” diye fisildiyor. Dikkat edilirse Halit Narin’in kesin kararli konusmasina karsilik, Sevket Yilmaz “ellerinden gelen gayreti gösterme” vaadinden ileri gide-mcmektedir.
Ayni günlerde konusan Yüksek Hakem Kurulu Baskani Naci Varlik, son yil zamlarini bir-iki ay içinde bitirebileceklerini belirterek sunlan söylemektedir: “YHK kendi yapmis oldugu sözlesmelerin son yillarina ait ücret zamlarini, ilke kararimiz olan yüzde 25 arti 2 bin liradan vermeye devam ediyor.” YHK Baskaninin bu açiklamalari karsisinda Türk-ts Baskani en azindan 1984 yili enflasyon oranlarini vurgulayarak birkaç söz söyleme ihtiyacini bile duymamaktadir.
Halbuki Nalit Narin, birakiniz, temsil ettigi kurulusun hakkini korumadaki kararliligi, Türk-Is ile olan müzakerelerinin müddetini bile tayin etmektedir.”… Eylül ayini özellikle bekli-yecegiz. Çünkü bu ayda ekonominin durumu açikliga çikacaktir… Anlasmanin Ekim ayinda olacagina inaniyorum..”
Öte yanda Türk-Is ve Teksif Baskani Sevket Yilmaz, hem anlasmanin “biran önce bitirilmesi için çalisilacagindan söz et-. mekte, hem de bir aylik ABD gezisi için yola çikmaktadir. Çünkü bilmektedirki, Türk-Is anlasmayi biran önce bitirmek istese bile, madem ki Halit Narin Ekim’de bitecek demistir, O’nun dedigi olacaktir. Bu arada Türkiye’de kalmaktansa ABD’ye gitmek daha zevklidir.
Sevket Yilmaz’in ABD’de katilacagi program, Dünya’nin her kösesinden, ülkelerinde etkin kisilere ABD’yi tanitmak için uygulanan bir programdir. Bir ay süreli bu programda, lisan bilmeyenlere bir detercüman refakatçi verilmektedir. Washington’ a giden ziyaretçiye ABD’de hangi sehirleri görmek, neler yapmak istedigi sorulmakta, ve arzusuna göre düzenlenen program çerçevesinde bir ay süre ile agirlamaktadir. Yol masraflari disinda, ABD Hükümeti kendisine günde 250 dolar da cep harçligi ödemektedir.
Sevket Yilmaz ABD’de programini tamamlarken, Halit Ha-rin birkaç sivrikonusmayapacak, fakat hiç kimse süphe etmesin ki devamli olarak konusuna sahip çikacak, kendi tesbit ettigi hedefe ulasmak için geregini yapacaktir. Sivri konusmalarina ve davranislarina ragmen yillardir isveren konfederasyonunun basinda kalmasinin ve isverenlerce alternatifi olmayan lider seklinde kabul edilmesinin nedeni, Halit Narin’in konusuna gerçekten hakim olmasi, ve üstlendigi sorumlulugu da basan ile götürmesidir. Herhalde bir gün isçi kesiminde de davasina Halit Narin kadar inanacak ve sahip çikacak liderler görev basina gelebilir..

 

Sende yorum yap