“HABİTAT’ın renkli yanı”

, , Sende yorum yap

Bize “HABITAT” iyi anlatilamadi. HABITAT’a Istanbul’da yasayanlarin, Istanbul’a yolu düsenlerin katilim yollari anlatilmadi.
Biz bunlari dolayli duyduk. Geç duyduk. (Veya “biz” degil de ben dolayli duydum. Geç duydum.)
Ben daha dün “isin basinda 50 dolar para yatiran herkese tüm HABITAT faaliyetlerine katilacak “kartla-rin dagitildigini”, sivil toplum örgütleri programlarina katilmak isteyenlere 3 dolar (250 bin TL) karsiligi günlük kart satildigini ögrenebildim.
Sivil toplum örgütleri (yabanci dilde buna “non go-vermental organizations”/NGO diyorlar) faaliyetleri Istanbul Teknik Üniversitesi’nin Taskisla binasinda yogun biçimde sürüyor.
Günlük karti olanlar bu binaya girebiliyor. Binada devamli toplantilar yapiliyor. Bu toplantilardan istedigine katilabiliyor. Binanin içinde standarda degisik örgütlerin dagittiklari brosürleri alabiliyor. Sergileri görebiliyor. Baska etkinlikleri izleyebiliyor.
Günlük kart ile resmi toplantilarin yapildigi Lütfi Kir-dar Konferans Merkezi’ne girilemiyor.
Ben dün bir kart aldim. Taskisla binasindaki faaliyetleri izledim. Sergileri gezdim. Sivil toplum örgütlerinden gelenleri gördüm.
Çok az Batili’ya, zengin ülkelerden gelen çok az insana rastladim. Gelenlerin çogu Afrika, Asya ve Güney Amerika’nin fakir ülkelerinin insanlariydi.
Fakat Taskisla binasi mekân olarak, içindeki etkinliklere çok yakismis. Gerçekten uluslararasi bir panayir/bir sergi niteliginde, düzgün, insana huzur veren bir düzenleme yapilmis.
Iyi ki Taskisla’ya gittim, iyi ki Taskisla’daki etkinlikleri gördüm. Konularini ciddiye alan, küçük odalarda, küçük gruplar halinde belli konulan ciddi ciddi tartisan insanlar beni etkiledi.
Dün bu sütunda yabancilarin katiliminin azligindan yakinmistim. Bugün daha önemli bir seyi vurguluyorum. Burnumuzun dibinde olan bu etkinliklere bizler katilamadik. Bizler bu firsati kaçirdik. Ben kendi adima buna yaniyorum.
Iki gazetede yazi yaziyorum. HABITAT konusuna ilgi duyuyorum. Belli bir çevrem var. Ben ne 50 dolarlik tam istirak kartini ne de 3 dolarlik günlük katilim kartini duymamistim. Herhalde kusur bende. Ne ise, Istanbul’daki okuyucularima geç de olsa haber veriyorum. Lütfen Taksim’deki Atatürk Kültür Merkezi önündeki giseden 250 bin liraya bir günlük giris karti aliniz. Hemen bugün, en geç yarin Taskisla’ya gidiniz. Bu son firsat: Taskisla’yi görünüz. HABITAT havasini yasayiniz.

 

Sende yorum yap