“Gurbetçi” paraları yaraya merhem olur mu?

, , Sende yorum yap

Türkiye’de ne zaman döviz sıkıntısı çekilse hemen akla yurtdisindaki Türk isçilerin paralari gelir. Baslanir tahminler yapilmaya Alman bankalarinda Türk isçilerinin 20 milyar dolari var… Hayir
40 milyar dolari… Türk ekonomisini kurtarmak için isçilerimiz bu paralarini gönderir… Hadi aslanlar… Vatan sizden himmet bekliyor! .. ,
Hocamiz ile bacimiz daha da ileri gidiyor. Yurtdisindaki isçilerin 50-100 milyar mark oldugunu tahmin ettikleri tasarruflarini yurda çekmeye çalisiyor.
Isçi dövizi nasil gelir?
Isçi dövizini yurda çekmek için kullanilacak araç, hocamizin ve bacimizin deyimi ile “ehven nema”, iktisat deyimi ile “çilgin faiz”.
Ehven nema veya çilgin faiz ne demektir? Yurt disinda bankalarin yüzde 2 veya 3 yillik faiz verdikleri paralara yilda yüzde 11 net faiz ödemek, üstüne üstlük, kullanilmis otomobil, kamyon otobüs ithal hakki tanimaktir.
Burada düsünülen iki araç var:
• Hazine borçlanmasi.
• Mevduat hesaplari.
Mevduattan Hazine’ye hayir yok
Yurtdisindaki isçi tasarruflarina bugüne kadar sadece “döviz” kaynagi yaratmak için basvurulmustu. Halbuki bugün amaç “Türk Lirasi” kaynak yaratmak.
Döviz kaynagi arayisinda isçi tasarruflari pesine düsüldügünde yurda girecek dövizin nereye gidecegi, nerede kalacagi önem tasimaz. Fakat arayis Türk Lirasi kaynak oldugunda durum degisir.
Döviz mevduat hesaplarinin Türk Lirasi kaynak için Hazine’ye yarari olamaz. Hazine’ye yarari olacak bono satisidir.
Bugüne kadar Merkez Bankasi gurbetçileler-den “süper döviz hesabi” ile para topluyordu. Gurbetçiler süper döviz hesabi açanlara dolarda yillik yüzde 8, markta yillik yüzde 11 faiz ödeniyordu.
Simdi bu hesaplari açma kolayligi getiriliyor ve ilaveten ek avantajlar saglaniyor.
• Hesap açma limiti 50 bin marktan 30 bin marka, 25 bin dolardan 15 bin dolara indiriliyor.
• Asgari 3 yil olan vade 2 yila indiriliyor.
• Bir yil süre ile 50 bin mark yatiracaklara bedelsiz otomobil ithal hakki taniniyor.
• Süper döviz hesabi sahiplerine kullanilmis otomobil-makine ve teçhizati bedelsiz getirme
kolayligi saglaniyor.
Süper döviz hesabina gelecek paralar Merkez Bankasi kasasina girecek.
Merkez Bankasi’nin döviz rezervi rakamini büyütecek o kadar. Bunlari Hazine kullanamayacak.
Buna karsi kullanilmis ve bedelsiz ithalat izinleri Türkiye’de basta otomotiv sanayiini olmak üzere bir çok üretim dalini sarsacak.
Dövizli Hazine bonosu satislari
Dövizli Hazine bonosu satislari önemli bir tesebbüs. Bundan önce degisik tarihlerde Hazine yurtdisindaki isçilerimize bono/tahvil satmaya çalisti. Görüldü ki, yurtdisinda bu tip kâgitlara ilgi yok.
Halbuki Hazine’ye kaynak saglayacak önemli bir araç bu… Bir baska tehlikeli nokta su: Türk Lirasi cari açigi kapatmak için döviz ile borçlanma acaba ne ölçüde dogru? Acaba bunun zararlari nasil karsilanabilir?
Kisa dönemde yurtdisindaki isçilerimizin Hazine kâgitlarina ilgi göstermeleri beklenemez. Fakat kisa sürede, bedelsiz ithal hakkindan yararlanma arayisinda Merkez Bankasi’ndaki süper döviz hesaplarina ilgi artabilir.
Burada da önemli bir nokta var: Durup dururken Merkez Bankasi acaba neden dolara yüzde 8, marka yüzde 11 gibi yüksek faiz ödeyecek? Bu kadar pahali dövizleri ne yapacak?
Hayal ve gerçek
Sayin okuyucularim, bu yaziyi tamamlamadan sizlere iki rakam vermek istiyorum. Merkez Bankasi uzun süredir gurbetçilerin dolarina yüzde 8, markina yüzde 11 faiz ödüyor. Bu süper döviz hesaplarina bugüne kadar gurbetçiler kaç para gönderdi? Merak eden var ise açiklayayim 1.5 milyar dolar.
Kredi mektuplu döviz tevdiat hesabi denilen ve yüksek faizli vadesiz mevduat hesaplarinda biriken döviz ise 10.3 milyar dolar.
p>

 

Sende yorum yap