Greenspan, “Bırakınız batsınlar” diyor

, , Sende yorum yap

ABD Merkez Bankasi Baskani Alan Greenspan, mali kuruluslarin risklerini üstlenmek zorunda olduklarini, sorunlarla karsilastiklarinda hükümetlerden yardim beklememeleri gerektigini söylüyor.
Geçen hafta sonu basina yansiyan bir konusmasinda Greenspan’in bütün dünya hükümetlerini batan mali sektör kuruluslarini kurtarmamalari için uyardigi belirtiliyordu.
Ayni gün, Bankalar Birligi’mizin de bir rapor hazirlayarak, hükümetten “Bankalarin iflasina izin vermesini” istedigi açiklandi.
Greenspan, tüm özel sektör kuruluslannin kriz durumunda hükümetlerden yardim beklememeleri gerektigini, hatali yatirimlarin ve hatali yönetilen sirketlerin batmasinin selameti bakimindan yararli olacagini söylemisti.
Piyasalarin geçmisteki hatalari tekrarlamadiklarina dikkati çeken Greenspan, krizlerin birbirine benzemeyecegini, mali kuruluslarin beklenmedik krizlere karsi her zaman hazirlikli ve bu krizleri karsilayabilecek sekilde esnek olmalari gerektigini vurguluyordu.
Bankalar Birligi raporunda ise, sektöre giris ve çikisin esnetilmesi gerektigi, bankacilik sektörünün tam rekabet ortamina yaklastirilmasi için zayif durumdaki bankalarin iflaslarina izin verilmesi geregi üzerinde durulmustu.
Bütün bunlar Türkiye’deki uygulamanin yanlisligini ortaya koyan yeni görüs ve öneriler.

 

Sende yorum yap