Gerçeği görmekte havalarda dolanmamakta yarar vardır

, , Sende yorum yap

Etkili ve yetkili çevreler, güç odaklan “istese de, istemese de” bir gerçek var: Refah Partisi iktidar oluyor. Bu gerçegi görmemek, bu gerçegi yok sayarak tertipler kurmak, hesaplar yapmak hiçbir seyi degistirmeyecek…
Hele hele, “erken seçim olsun” demek, Refah Partisi’nin daha büyük oy toplayarak, daha güçlü hükümet olmasindan baska ise yaramayacak.
Rakamlar ortada. Bu rakamlari göre göre Refah Partisi disinda hükümet modelleri “gerçekçi olamaz”. Zaman kaybindan baska ise yaramaz.
Ara yerel seçimlerin ilk sonuçlarina bakiniz:
24 Aralik 1995 ve 2 Haziran 1996 sonuçlarinin karsilastirmali tablosu

1996 1995
RP 33.5 29.9
ANAP 20.8 25.6
DYP 11.9 15.6
ANAP+DYP 32.7 31.2
DSP 9.1 12.1
CHP 6.6 7.7
DSP+CHP 15.7 19.8
Merkez sag partiler ve kendilerine solcu deyip neci oldugu belli olmayan partiler halki o kadar üzmüsler, umutsuzluga sevketmisler ki, iki merkez sag partisinin toplam oyu bile RP’nin altina iniyor.
Eskiden “N’olurrrrr… ANAP ve DYP ayni lider etrafinda birlessin. Böylece, tek basina iktidara gelecek bir merkez sag parti olussun… Karsisinda da DSP ve CHP birlessin… Türkiye istikrara kavussun” denilirdi.
Bugün ANAP ve DYP birlesse “ne yazar-ne çizer?” Iki partinin toplam oyu, RP’nin oyunun altina düsmüs.
CHP, DSP birlesse “ne yazar-ne çizer?” Iki partinin oy toplami toplam oylarin yüzde 15’ine düsmüs.
Merkez sagin en fazla oy toplayan partisinin tek basina topladigi oy kendilerinin solcu oldugunu söyleyen iki partinin oyundan fazla.
Bu tablo RP’nin nasil “gümbür gümbür” oy patlattiginin, diger partilerin de is degil laf üreterek nasil battiklarinin göstergesidir.
Toplayiniz, iki büyük merkez sag partisinin oylarini ve kendilerine solcu diyen, ne olduklari belirsiz iki partinin oylarini. Yüzde 50’yi bile asmiyor. Dört partinin oyu yüzde ellinin hemen altinda kaliyor… Eeee. Bu durumda yüzde 33.5 oyu tek basina toplayan parti böbürlenmez de ne yapar? Demokratik, parlamenter sistemde, böyle bir partinin disinda kalacagi hükümet formülleri tutar mi?
Herkes hesabini ona göre yapsin:
• Seçim olursa daha güçlü bir sekilde, seçim olmazsa bugünkü sekli ile RP iktidara geliyor.
• RP bir süre iktidarda kalacak. Ekonomiyi, iç ve dis iliskileri RP iktidari yönlendirecek.
Bunu görmemek, buna inanmamak “havalarda dolanmak” demektir.

 

Sende yorum yap