GENELKURMAY BAŞKANI ÇOK ADRESE MESAJ YOLLADI

, , Sende yorum yap

GENELKURMAY BAŞKANI ÇOK ADRESE MESAJ YOLLADI

Genelkurmay Genel Sekreteri Tümgeneral Aslan Güney’in davetiyesinde, basin kokteyline, Genelkurmay Baskani ile Genelkurmay Ikinci Baskani’nin da katilacaklari belirtiliyordu.
Ankara Gazi Orduevi Dügün Salonu’ndaki toplantinin girisinde, davetlilerin Genelkurmay Genel Sekreteri Tümgeneral Aslan Güney ile Basin Yayin Tanitim ve Enformasyon Daire Baskani Albay Atila Onkök karsiladi. Hosgeldiniz dedi.
Davet saatinde sivil elbise ile Genelkurmay Baskani ve Ikinci Baskani da davetliler arasina katildi.
Bu davet organizasyonunda, ordu mensuplarinin tamami sivil giysiler içinde idi. Hiçbir ordu mensubu üniformasini giymemisti.
Genelkurmay Baskani, salonun bir kösesine konulan kürsüden, daha önce hazirlanmis konusmasini yapti. Bu konusmada Genelkurmay Baskani belli adreslere belli mesajlar yolladi. Genelkurmay Baskani’nin adresleri ve mesajlari söyle idi:
1) Genelkurmay Baskanimiz’in, Meclis Baskani, Basbakan ve AKP’ye mesaji: Cumhuriyetin, laik, demokratik üniteler yapisi, Atatürk ilke ve inkilaplari konusunda, ordu hiçbir zaman taviz veremez. Hiç kimseyi inanç ve ibadetlerinden dolayi dislayamayiz. Ancak, inançlarin ve özellikle türbanin, mevzuata ve Anayasa’ya ve diger yasalara aykiri olarak siyasi bir dayatma ve Cumhuriyet geleneklerini asindirma sembolü ve eylemi olarak kullanilmasina, ordu müsaade edemez.
Irticai görüs yandaslari, orduya sizmaya çalismaktadir. Anayasamiz’in 125. maddesine dayali olarak Yüksek Askeri Sûra’da (YAS) ordu, bu tehdide karsi, savunma refleksini kullanmaktadir. Anayasa’ya dayali bu uygulamaya Basbakan’in muhalefet serhi koymasi, yasal dayanaktan yoksundur. Bu istisnai durum, irticai faaliyetlere bulasanlara cesaret vermektedir.
2) Basina mesaj: Ülkemiz, Cumhuriyet tarihimizin en büyük sorunlariyla yüz yüzedir. Bu dönemde politikalarimiza en büyük destegi vermesi gereken, ekonomimizin zafiyet ve kirilganligi karsisinda, uygulamalara destek maalesef ekonomiden çok, ordudan gelmek zorundadir. Bu dönemde, medyanin orduyu degil yipratmasi, bilakis desteklemesi gerekmektedir. Ordunun ve kumandanlarinin, üçüncü sinif ülkelerin silahli kuvvetleri ve komutanlarinin davranis biçimleri içinde varsayarak, üretilen hayali haberler ve yorumlar, orduyu üzmektedir. Yanlis bilgi ve varsayimlara dayali yorumlarla çizilen olumsuz tablolar, ordunun dis politikamiza vermek istedigi destegi zayiflatmaktadir. Basini Cumhuriyet’in, Atatürk ilke ve inkilaplarinin vazgeçilmez temel prensipleri ve evrensel degerler açisindan degerlendiriyoruz. Bu prensip ve degerlere sahip olduklarini yansitmakta isteksiz olanlari, kendi etkinliklerimize davet etmiyoruz.
3) Kibris için mesaj: Kibris, cografi konumu itibariyle, yurdumuzun güvenligi için önem tasimaktadir. Türkiye’nin güvenlik gereksinimlerini dikkate almayan bir çözüm önerisi, “Türk’ün Anadolu’ya hapsedilme sürecini” tamamlamaktan baska ise yaramaz.
4) Irak için mesaj: ABD’nin Irak’a müdahalesi, Türkiye’yi ekonomik, politik ve sosyal yönden çok etkileyecektir. Iç ve dis güvenligimiz tehlikeye girecektir. Ne Irak içine, ne de yakinina bugüne kadar yiginak yapilmadi.
5) Avrupa Birligi için mesaj: Ordunun AB’ye girise karsi oldugu iddiasi, çok büyük bir haksizliktir. Ancak, AB’ye her seye ragmen degil, onurla, esit sartlarla, milli ve cografi bütünlügümüzü koruyarak girmemiz gerekir.
6) Ordu adina konusanlara mesaj: Genelkurmay Baskanimiz, ordu adina konusmalar yapan, ordunun adini kullanarak kendilerine prestij saglama arayisinda, dogru olmayan mesajlar verenleri uyardi. Anlasildigi kadari ile bu uyarilarin adresi, emekli ordu mensuplariyla, orduya yakinligini iddia edenlerdir.
Genelkurmay Baskani’nin konusmasi, beklentileri asan kapsamda ve güçteydi. Bu konusma ile ordu mensuplarinin ülkenin güncel konularina iliskin görüs ve bekleyisleri açikliga kavustu.
Konusmadan sonra Genelkurmay Baskani ile ikinci baskani davetlilerin arasina katildilar. Davetlilerin olusturdugu gruplarda degisik konulari tartistilar, sorunlari cevapladilar.
Ben bu tür toplantiya ilk defa katildim. Çok seyler ögrendim.

 

 

Sende yorum yap