GAZİANTEP’TE ÜRETİM DEVAM EDİYOR

, , Sende yorum yap

GAZİANTEP’TE ÜRETİM DEVAM EDİYOR

Gaziantep Birinci Sanayi Bölgesi’nde 138 fabrika var. 18 bin kisi çalisiyor. Ikinci sanayi bölgesinde 192 fabrika var. 43 bin kisi çalisiyor. Üçüncü sanayi bölgesinde 77 fabrika var. 46 fabrika yapiliyor. Dördüncü sanayi bölgesi kurulma asamasinda. Orta ve küçük ölçekli sanayi isletmelerinin faaliyet gösterdigi, alti sanayi bölgesinde 4770 fabrika var. Örnek Sanayi Sitesi’nde 88, küçük sanayi sitesinde 1500 isyeri var.
Tabii ki, bütün bu isletmeler krizden etkilenmis. Belli ölçüde isçi çikarmis. Ama kriz sonu bir toparlanma dönemi olmus. Toparlanma devam ederken, Irak savasi tartismalari isleri karistirmis. Ama bütün bunlara ragmen, özellikle büyük sanayi isletmelerinde üretim devam ediyor ve üretim büyük ölçüde ihracata dönük sekilde gerçeklestiriliyor. Ihracat, Gaziantep sanayicisinin kurtulus kapisi haline gelmis. Su anda Gaziantepliler’in arayislari komsu ülkelerle daha iyi bir isbirligi içinde, komsu ülkelere dönük ihracati artirmak.
Gaziantep Ticaret Odasi Yönetim Kurulu Baskani Mehmet Aslan, komsu ülkelerle ticareti gelistirme çabalarina önderlik ediyor. Mehmet Aslan, Irak’a yapilan isadamlari gezisinin çok yararli olduguna inaniyor. Bu nedenle Kürsad Tüzmen baskanliginda, isadamlarinin Suriye’ye önümüzdeki günlerde yapacaklari geziden de olumlu sonuçlar bekliyor.
Mehmet Aslan’in bir ideali de, Karkamis Sinir Kapisi’nda hudut serbest alisveris bölgesi projesini gerçeklestirmek. Mehmet Aslan’a göre hudutta olusturulacak serbest alisveris bölgesi, örnek bir kurulus olacak. Bu bölgede simdilik Türk ve Suriyeli üreticiler ve tüccar mallarini pazarlama imkani bulacak. Daha sonra bu model ülkenin baska bölgelerine de yayilacak. Bu model çerçevesinde bizim bavul ticareti veyahut sinir ticareti diye adlandirdigimiz genelde kayidi kuyudu olmayan islemler, hem düzene girmis olacak, hem de bu tür ticaretin hacmi büyüyecek.
Hafta sonu Gaziantep’te, Gümrük Müstesarligi ile Gümrük Uzmanlari Dernegi’nin ortaklasa düzenledigi “Komsu Ülkelerle Ticarette Gümrük Uygulamalari” konulu panel vesilesiyle Gaziantep’e gelen Devlet Bakani Kürsad Tüzmen ile Gümrükler Müstesari Doç. Dr. Nevzat Saygilioglu, Karkamis’a giderek, sinir serbest ticaret bölgesi için yer tespitine çalisti. Henüz proje asamasinda olan bu girisim, Gaziantep’te büyük bir heyecan yaratmis durumda.
Çünkü, Gaziantep sanayicisi ihracata dönük, her türlü imkani sonuna kadar zorlamayi istiyor. Iç pazarin sinirliligi nedeniyle, Gaziantep sanayiinin büyümeyi sürdürmesinin tek yolunun ihracat oldugu görülüyor.

 

 

Sende yorum yap