GAZİANTEP’TE KOMŞU ÜLKELERLE TİCARETTE GÜMRÜK UYGULAMALARI TOPLANTISI

, , Sende yorum yap


GAZİANTEP’TE KOMŞU ÜLKELERLE TİCARETTE GÜMRÜK UYGULAMALARI TOPLANTISI

26 Ocak’ta gümrükçüler “Dünya Gümrük Günü”nü kutluyor. Bugün Dünya Gümrük Örgütü’nün (WCO) kurulus günüdür. Dünya Gümrük Örgütü kurulusunu saglayan sözlesmeyi ilk imzalayan ülkelerden biri olan Türk gümrükçüleri, örgüte üye 161 ülkenin gümrükçüleri ile birlikte 26 Ocak gününde belli etkenliklerle gümrük konusunun önemini gündeme getirmeye çalismaktadir.
Bu yilin 26 Ocak Dünya Gümrük Günü etkinlikleri çerçevesinde, Gümrük Müstesarligi ile Gümrük Uzmanlari Dernegi tarafindan düzenlenen bir toplanti dün Gaziantep’te yapildi.
Toplantinin basligi “Komsu ülkelerle ticarette gümrük uygulamalari” idi. Amaci Dogu ve Güneydogu Anadolu için büyük önemi olan sinir ticaretini tartismakti.
Toplantinin sabah oturumunda bizim gümrük yetkililerimiz ile komsu ülkelerin gümrük temsilcileri konustu. Ögleden sonraki panelde ise Gümrükler Genel Müdür Vekili ile Güneydogu Anadolu Ihracatçi Birlikleri Baskani, Gaziantep Ticaret Odasi Baskani, Hakkari, Sinop, Kilis, Van ticaret ve sanayi odalari baskanlari görüs ve önerilerini dile getirdi.
Sinir ticareti bizim ekonomimiz için, Dogu ve Güneydogu halki için çok önemli. Ne yazik ki, komsu ülkelerle kötü siyasi iliskiler ve Ankara’nin sinir ticareti konusundaki süpheleri nedeniyle sinir ticareti gelisemiyor.
Genelde ülkelerin komsulariyla ticaretinin toplam ihracat içindeki payinin yüksek oldugu söylenir. Uzun sinirlari ve çok sayida komsusu olan Türkiye’nin sinir ticaretinin toplam dis ticaret hacmi içindeki payi ise yüzde 9 dolayindadir.
Gaziantep toplantisinda parmagi tasin altinda olanlar, masanin bürokrasi yani ile özel sektör yaninda olanlar, ümit verici sözler söyledi. Bati’da yasayanlarin Dogu ve Güneydogu’da yasayanlari unuttugu bir dönemde, Irak savasi olasiligini dikkate almadan Dogu ve Güneydogu insanlarinin daha iyi ekonomi arayisi için toplantilar yapmasi çok önemli bir olaydir.

 

 

Sende yorum yap