GAZİANTEP’TE 2004 YILINA SİPARİŞ ALAN SANAYİCİ VAR

, , Sende yorum yap

GAZİANTEP’TE 2004 YILINA SİPARİŞ ALAN SANAYİCİ VAR

Gaziantep’te kriz sonu ortaya çikan olumsuz gelismelere ve de Irak savasinin olumsuz etkisine ragmen sanayi kuruluslarinin çogu normal üretime baslamis durumda.
Ilginç bir sanayi kurulusundan söz etmek istiyorum. Örnek Sanayi Sitesi’nde Siddik Kayabas’in Güney Degirmen, Makine ve Helezon Sanayi fabrikasi ihracata dönük üretim yapiyor. Gida sanayiinde kullanilan makinelerini Ortadogu’dan Kanada’ya kadar degisik ülkelere satiyor. Siddik Kayabas, 2003 yili programlarinin tamamen doldugunu, ancak 2004 yili için siparis aldiklarini söylüyor.
Gene Örnek Sanayi Sitesi’nde, Mehmet Yildiz’in BCS Metal Sanayi fabrikasi, otomotiv sanayii için sasi imal ediyor. Mehmet Yildiz da siparisleri karsilamak için tam kapasite çalistiklarini belirtiyor.
Örnek Sanayi Sitesi’ndeki kuruluslarin çogu kriz döneminde islerinin azalmasina ragmen, isçi çikarmamis, çikaranlar da çikardiklari isçileri geri almis. Hatta bir kismi artan is hacmi nedeniyle yeni isçi alimi yapmis.
Büyük Sanayi Sitesi’ndeki sanayi kuruluslarinda da durum benzer sekilde. Konukoglu’nun Soft Havlu Fabrikasi, üretiminin yüzde 99’unu ihraç ediyor. Tesiste üretimde 700 isçi, konfeksiyonda 180 isçi çalisiyor.
Gaziantep’te sanayiciler genelde Irak harbinden etkilenmeme çabasinda. Ama hepsinin korkusu, kurulu düzenin bu harp nedeniyle tekrar bozulmasi. Aslinda harp olasiligi sanayiciden ve isadamindan çok sokaktaki insani rahatsiz ediyor. Sokaktaki insan, esnaf, isportaci harp olasiliginin bölge için çok büyük bir tehlike teskil ettigini ve bu olasilik nedeniyle simdiden insanlarin tedirginlik içinde harcamayi kestigini belirtiyor.
Gaziantep, Türkiye’de sanayilesme bakimindan önde kosan illerden biri. Ama, bir de özelligi var, harp sahasina en yakin iller arasinda. Bu nedenle Gaziantep’te yasayan insanlarin, harp olasiligindan rahatsizlik duymalarindan dogal bir sey yoktur.
Ancak, bütün bunlara ragmen büyügü ile küçügü ile sanayicinin bir yanda harp olmasin diye dua ederken, öte yanda sanki hiç harp olasiligi yokmusçasina yatirimini düsünmesi, üretimi ile mesgul olmasi çok önemli ve olumlu bir durumdur.
Herkesin bekleyisi, Irak’ta bir harp olmamasi. Ama su da bir gerçek ki, Irak’ta bir harp olmasi halinde, harp kisa sürsün, uzun sürsün bundan Gaziantep gibi çok sayida il büyük ölçüde ve genelinde Türk ekonomisi tamamiyle olumsuz etkilenecek.
ABD hükümetinin verecegi tazminat, saglanmasina çalisacagi krediler hiçbir sekilde sanayicinin, esnafin, isçinin ve halkin dogrudan zararini karsilayamaz. Olmayan tazminatin, gelmeyen kredinin hayali ile ve de bu sekilde harp zararinin karsilanabilecegi hesabi ile iyimser olanlarin, harpten yana çikanlarin davranislarini anlamak ve tasvip etmek imkansizdir.

 

Sende yorum yap