Fransa’nın Türkiye Politikası Değişecek Mi?

, , Sende yorum yap

“Paris Belediye Baskani Jacques Chirac ve Kont Jean de Bea-umont ve esleri, Bayan Füsun, ve Bay Cengiz Tarhan’i, 22 Haziran 1988 Çarsamba günü, istanbul Belediye Baskani Sayin Bedrettin Dalan ve esi serefine düzenlenen partiye davet ederler. Hava güzel oldugundan parti, Elize Sarayi yakininda Avenue Gabri-el 10 numarada, hava yagisli oldugunda Saint Honor’e 33 numarada düzenlenecektir. 19.30-24.00 arasindaki partide moda gösterileri, danslar ve havai fisek gösterileri yer alacaktir.”
Fransa’nin Türkiye’ye karsi politikasi degisecek mi? Mitterrand’-in Basbakani Michel Rocard, Türkiye’ye karsi bir politika mi uygulayacak? sorularini yönelttigim, uzun süredir Fransa’da yasayan Cengiz Tarhan, lüks ve kalin kartona basilip, lüks bir zarfa konulmus yukarida içeriginin tercümesi verileni davetiyeyi önüme koydu.
Cengiz Tarhan’a göre, Basbakan Chirac artik sadece Paris Belediye Baskanligi koltugunda otursa da, onun Basbakanliktaki koltugunu dolduranlar Michel Rocard olsun, baskalari olsun, Fransa’nin Türkiye politikasini kötüye degil, iyiye yöneltme durumundalar
Türkiye Pazari Fransa için Çok Önemli
Jacques Chirac ve Kont Jean de Beaumont, 22 Haziran 1988 aksami Paris’te “havai fisekleri” Dalan’in mavi gözleri ugruna degil, Istanbul Belediyesi’nin tabii gaz boru hattindan gelecek para ugruna atesliyecekler.
Türkiye gibi bir pazar Fransa için çok önemli. Sanayi yarisinda Fransa sirasini bile koruyamayinca, hoslanmadiklari ile bile yakinlasma arayisina girdi.
Fransa Dördüncü Sirayi Nasil Kaybetti?
Fransa, sanayi yarisinda kendini hep dördüncü sirada görüyordu:
– (1) ABD, (2) Japonya, (3) Almanya, (4) Fransa, (5) Ingiltere, (6) italya, (7) Kanada….
Soma köprülerin atandan çok sular akti. Fransa birden dördüncü sirayi kaybetme telasina kapildi:
– (1) ABD, (2) Japonya, (3) Almanya, (4) Ingiltere… Simdi Fransizlar italya’nin bile önlerine geçmesinden endise duyuyorlar.
Sanayide sira kaybetmek, politikada sira kaybetmektir. Sanayide sira kaybetmek, bagimsiz bir politika uygulama sansini yok eder. “Hissi” hareketleri önler. “Madde-Para” unsuru ön plana çikar.
“Kürt isi. Ermeni isi, Insan Haklari isi” gibi seylerle Türkiye’yi dariltmanin yerine, “havayi fisek atip” gönlünü hos etmenin, pa-.rasini cebinden almanin daha akilci oldugu ortadadir.
Ya Mitterrand’m Sosyalist Milletvekilleri Ne Yapacak?
Fransa’da is alemi Mitterrand Hükümetlerine, Chirac politikasindan dönülmemesi için baski yapacaktir. Fakat acaba Mitterrand Sosyalist milletvekillerinin, kendi meclislerinde, AET’de, Avrupa Parlamentosunda, Avrupa Konseyinde ve diger uluslararasi platformlarda Türkiye aleyhine “kisisel” girisimlerine mani olabilecek midir?
Iyimser gözlemciler bu konuda “olumlu düsünüyor”. Bunun sebebi de çogunluk oyu 289’un altinda kalan Mitterrand’m 276 sandalyesi ile iktidarini sürdürebilme konusundaki dört seçenegi:
– Ya Komünistler ile isbirlig yapmasi gerekir. Mitterrand bunu yapmak istememektedir. Yapmiyacaktir.
– Ya Sagci Cephenin ortaklarindan adam ayarliyacaktir. Bu çok güç bir istir.
– Ya azinlik hükümeti kurup, Sag Cephe’nin hosuna gidecek bir program uygulayacaktir, ki geçen gün bu tercihini yapmis, uygulamaya geçmistir.
– Bunlar tutmayinca da istifa edecektir.
Dört seçenek de, Mitterrand’m Sosyalist milletvekillerini basi bos
birakmamasini, disipline almasini zorunlu kilmaktadir. Acaba bu
disiplin. Türkiye aleyhindeki kisisel girisimleri önleyebilir mi? Bu
konuda emin olmak güçtür. Ve hatta Mitterrand’m Türkiye’ye bakis
açisi hakkinda..!
Mitterrand Türkiye’yi Seviyor mu?
Frar.sa’daki bazi gözlemciler Fransa’nin Türkiye politikasinin Chi-rac’in basbakan olmasindan önce degismeye basladigini söylemektedirler. Bunlara göre, bundan üç yil önce Mitterrand Fransa nm Türkiye’ye bakis açisinin degistigini gösteren ciddi bir tesebbüste bulunmus, Etienne Manach’i Türkiye’ye göndermistir.
Kim Bu Etienne Manach?
Etienne Manach yillar önce Istanbul’da Galatasaray Lisesinde ögretmenlik yapmis bir Fransizdir. Daha sonra Fransa’deki çizgisi hizla yükselmis ve sadece bes ye alti Fransiz’a verilen “Ambassa-deur de France” (Fransa’nin Özel Elçisi) unvanini elde etmistir.
De Gaulle Çin ile iliski kurmaya karar verdiginde Etienne Ma-nach’i Çin’e göndermis ve Fransiz-Çin iliskilerini bu özel elçi normale dönüstürmüstür.
Iste Mitterrand’in üç yil önce Türkiye’ye özel misyonla gönderdigi kisi budur.
Gelecekte Ne Olur?
Fransa’da yasayan, iyimser gözlemciler söyle diyor: “Chirac yaklastirdi. Mitterrand uzaklastiramaz.”
Yakinlasma, uzaklasma “izafi mefhumlar”dir.
Fransa’nin bekleyisi, Türkiye’deki önemli ihalelerden daha fazla pay almak, Türkiye’ye daha fazla silah satmaktir.
Türkiye’nin bekleyisi, Fransa’nin azinlik konularini, insan haklarini ‘sakiz edip’ uluslararasi kuruluslarda Türkiye aleyhine tutuma girmemesi, AET üyeligini engellememesi, Avrupa Parlamentosu ve Avrupa Konseyinde Türkiye aleyhine olusan cephelere destek vermemesidir.
Türkiye’nin Fransa’ya karsi güçlü kalabilmesi Mitterrand’in, Etienne Manach’in kisisel sempatilerinin ötesinde, “cebindeki dövizin bolluguna” baglidir.
Büyük yatirimlar, önemli kamu ihaleleri devam ettigi, Türkiye’nin harciyacak dövizi bulundugu sürece, Fransizlar Türkiye’ye daha sempatik bakacaklardir.

 

Sende yorum yap