Fransa’daki seçim savaşından bizim politikacıların alacağı dersler

, , Sende yorum yap

Her nekadar “Baba Türk” herseyi daha iyi bilir ise de, herne kadar “Baba Türk’ün kimseden ögrenecegi birsey yok ise de, Fransa’daki son seçim savasindan politikacilarin alacagi dünya kadar ders vardir.
Tabii ki birseyden ders alabilmek için, olani biteni izlemek, olani biteni anlamak gerek. Chirac neden kazanamadi? Mitterrand nedpn kaybetmedi? Iste hikayesi…
Mitterrand’in Sosyalizm Denemesi
Mitterrand 1981’de sosyalist idi. Daha sonra sosyalist oldugunu iddia etti ise de, 1981’deki Mitterrand’in altindan o günden bugüne “çok sular geçti”.
. Mitterrand 1981’de 4 Komünist bakani da kabinesine alarak, idealindeki sosyalist uygulamalari baslattiktan iki yil sonra gördü ki, Fransiz ekonomisi bu tip bir politikanin agir faturasini ödeyebilecek güçte degil. Bu. faturanin fedakarligini üstlenmeye razi de-gilSosyalizm yapiyoruz diye, basarisiz isletmeleri, zarardaki sektörleri devletlestirince, ortaya çikan büyük mali yük baslarina bela oldu.
Devlet her yana devamli para akitmak zorunda kaldi.
En büyük isçi hareketleri o dönemde oldu.
O kadar sikistilar ve geri dönüs yapmak zorunda kaldilar ki.
Sagci’larin yapamayacagi tasfiyelere giristiler. Demir, çelik sektörlerinde ciddi tedbirler aldilar.
Hele, Fransa disina büyük miktarda para kaçisi endiselerini artirdi. O zaman Mitterrand’in serbest piyasa ekonomisine ilgisi artti, “Merkez’e” açilma arayisina girdi. Chirac Hükümet kuruncaya kadar bu arayasini bir noktaya getiremedi. Ama, kisaca bugünkü Mitterand eski nçktada degil.
Reklamcilarin Basarisi
Halkla iliskiler uzmanlari, reklamcilar Mitterrand için yeni bir imaj yarattilar: “Baba” imaji.
Reklamcilar tesbit ettiler ki her ülkede insanlar bir “Baba arayi-sindadir”. Baba tarafsiz olmali. Baba kendini degil, ülkesini düsünmeli. Baba tecrübeli olmali.
Reklamcilar Mitterand’i “Baba” olarak halka kabul ettirmekle kalmadilar, gerçekte asik suratli adami “Ton ton” yaptilar.
Artik Mitterand sosyalizmden, partisinin politikasindan bahis etmiyor. Diger partilere hücum etmiyor. Serbest piyasa ekonomisine karsi gelmiyor. Sadece Fransa’nin yüksek menfaatlerini düsündügünü iddia ediyor.
Rakip Reklamcilar Devreye Giriyor
Mitterand’in reklamcilari iyi de, digerlerinin ki kötü mü? Bu seçimlerde reklamcilar savasi nedeniyle Fransa’da çok ilgniç bir gelisme ortaya çikti. Politikacilar, belli sosyal veya ekonomik görüsleri, idealleri ile degil, farkli imajlar ile kamu oyuna kabul ettirilmeye çalisildi.
Iste bu farkli imajlar:
F. Mitterrand: Birlesik Fransa
Jacques Chirac: En güzel benim. Ben cesurum. Ben atilganim.
Jean Marie Le Pen: issizligi önlemek için yabancilar kapi d’jan.
Raymond Barre: Ben gerçegi, saglamligi, ciddiyeti temsil ediyorum.
Chirac Neden Kaybetti?
Chirac Hükümet ederken, Mitterrand bos durmadi. Is yapmadi ama, gelecege yatirim yapti: Imaj degistirdi. “Baba imajini” yerlestirdi. Fransa yeniliklere açik bir ülke olmasina ragmen Fransizlar konservatif karakter tasiyorlar.
Chirac “Amerikanvari görünüsüyle” konservatif Fransizlari sarsti. Atilgan, mütecaviz bir devlet adami tipi ortaya çikardi. O böyle yaptikça Mitterrand tersini yapti. Agirlasti.
Fransizlar atilgan, maceraci görünen Chirac yerine, deneyimli “Baba” tipine yöneldiler Mitterand’a sempatileri artti.
TV’de Sinir Savasinda Chirac Nasil Kendi Oyununa Geldi?
Mitterrand ve Chirac TV’de karsilikli tartismaya çiktilar. Mitterrand Chirac’a “Sayin Basbakan” diye hitap ediyordu. Chirac ise Mitterrand’a “Sayin Baskan” demedi. “Sayin Mitterrand” diye hitaba basladi. Gerekçesi su idi: Burada “Baskan ile Basbakan olarak tartismiyoruz”, baskanliga adayligini koyan iki sade Fransiz vatandasi olarak konusuyoruz. Ikiside, uzun tartisma saattinde birbirlerine “Sayin Basbakan” ve “Sayin Mitterrand” diye hitap etmeyi sürdürdüler. TV programi sona ererken Chirac’in dili sürçtü: “Sayin Baskan’a benimle tartismalari için tesekkür ederim” dedi.
Bu dil sürçmesini Fransizlar degisik sekilde yorumladilar. Bir kismina göre, Chirac programa çikarken seçimlerde basari sansi olmadigini biliyordu. Onun için “Sezarin hakkini Sezar’a vermek yigitligini gösterdi.” Digerlerine göre, programda Mitterrand o kadar basarili oldu ki, sonunda Chiraç pes edip, “Baskan’a sapkasini çikardi.”
O da olsa, bu da olsa, TV savasindan Mitterrand kazançli çikti.
Hükümet Olmanin Kaderi
Insanlar çabuk unutuyor. Eskiyi hatirlamakta güçlük çekiyor. Yakin zamandaki yenilikleri, iyilikleri bir kenara itiyor da, yakin zamandaki hatalari, kötülükleri acimasizca abartiyor.
Mitterrand kurt politikaci olarak bunu da kullandi. Eski yaptiklarini unutturup, “kuzu” oldu.
Chirac Hükümeti’nin bütün basarisizliklari, hatalari, Chirac’in hatalari ve basarisizliklari olarak “günah hanesine yazildi.” .
Chirac Hükümeti döneminin bütün iyilikleri, basarilari “Mitterrand sayesinde gerçeklesmis sonuçlar haline dönüstürülüp”, sevap hanesine kaydedildi.
Insanin Basireti Nasil Baglanir?
Chirac seçim öncesi dönemde Fransiz’larin kahramanlik duygularini giciklamak için iki operasyona giristi. Ama basireti baglandi, iki operasyon da kendine yarar yerine zarar getirdi.
Fransa Okyanus’da Yeni Kaledonhya diye bir adalar grubunu hala sömürge olarak muhafaza eder. 1985 yilinda bu sömürgede bagimsizlik veya Fransaya baglilik konusunda halkin seçimini ög-renmek için bir referandum yapildi. Referandumda çogunluk Fransa sömürgesi olarak kalmak istediklerini reyleriye belirtti. Bunun üzerine bagimsizlik taraftarlari 12 Fransizi rehine aldilar. Bizdeki Kiziltepe Operasyonuna benzer bir operasyon ile, seçimden önce Chirac bir operasyon düzenletti. Rehineler kurtarildi ama, 25 kisi öldürüldü. Bir çok kisi bunu bir seçim mizanseni olarak kabul etti.
Öte yanda Chiraçc Beyrut’da 3 yil önce rehin alinan 3 Fransiz’i müzakerelerle seçimlerden önce serbest biraktirdi. Rakipleri bu seçim yatirimi ugruna Chirac’in Iran ve Humeyni rejimine çok büyük ödünler verdigini, bu seçim yatirimi ugruna Fransa’nin çok agir yükümlülükler altina girdigini söylediler.
Acaba bizim politikacilarimizin kaçinin bunlardan haberi var?

 

Sende yorum yap