FİTRE ve ZEKÂT

, , Sende yorum yap

Sayin okuyucularim… Bugün mübarek Ramazan ayinin son Cuma’i… Okuyucularimin çogu için bayram telasi basliyor… Bazi okuyucularini tatile çikacak… Bugün size dini vecibelerinizi hatirlatmak istiyorum. Fitrenizi, zekâtinizi hazirlayiniz.
(Ramazan Ayinda Fakirlere Verilmesi Zorunlu Sadaka)
Fitre, Ramazan ayi içinde fakirlere verilmesi dince buyurulan, be- lirli miktardaki sadakaya verilen isimdir. Müslümanlar, seker ve kurban bayramlarinda yoksullari sevindirmekle yükümlüdür.
Kurban Bayrami’nda, nasil kesilen kurban yoksullara dagitiliyorsa, Seker Bayrami’nda da yoksullar fitre dagitilarak sevindirilir.
Fitre, yoksullarin rahat bir bayram geçirmelerini ve hatta yasamlarina yön verecek belli bir birikime sahip olmalarini saglayabilecek bir sistem getirmistir.
Fitre, Ramazan ayi içinde en geç bayram namazindan önce verilir.
Istanbul Valiligi il Müdürlügü 1993 (1413 M.) Ramazan ayi fitre miktari
En Az Ayni En Az Nakit
Cinsi Kalitesi Miktari Karsiligi
Bugday Normal Yarim “sa” -1460 gr. 6.000TL.
Arpa Norma! Bir “sa” – 2920 gr. 7.500TL
Bugday unu Normal Yarim “sa” -1460 gr. 8.000 TL.
Kuru üzüm Orta Bir “sa” – 2920 gr. 60.000TL
Kuru üzüm Iyi Bir”sa” – 2920 gr. 100.000TL
Hurma Orta Bir “sa” – 2920 gr. 120.000 TL.
Hurma Iyi Bir “sa’ – 2920 gr. 240.000 TL.
Bayram geçmis olsa bile borç düsmez. Verilmesi gerekir. Kimler Fitre Verir?
Fitrenin vacip olmasi, o kimsenin mükellef olmasi için “akil ve balig olmasi” ve de “nisâb miktari mala malik olmasi” yetisir. Fitre verecek kisinin kendi ihtiyaci disinda, 200 dirhem gümüs veya 20 miskal altin veya bunlarin degerine esit yarliga sahip olmasi gerekir.
Miskal; aslinda bir Bizans altini, dirhem ise bir Arap gümüsüdür. Bir miskalin agirligi “örfi olarak” 4.8 gram, “ser-i (dini) olarak” 4.0 gramdir. Bir ölmemin agirligi “örf-i olarak” 3.2 gram, “ser-i (dini) olarak” 2.85 gramdir.
istanbul Müftülügü nisap miktarlarini (200 dirhem gümüs veya 20 mis-kal altin miktarini 80.16 gram altin veya 561.3 gram gümüs olarak belirlemistir.
80.18 gram altinin 1 Ramazan 1992 tarihindeki nakdi karsiligi yaklasik 8.0 milyon liradir.
Demek ki, borcundan, evinden, ev esyasindan, bineginden ve ailesine yetecek maldan baska, bayram günü imsak vaktinden önce 8.0 milyon liranin üzerinde varligi olan her Müslüman’in fitre vermesi vaciptir.
Böyle bir kisi hem kendisi hem de bakmakla mükellef olduklari için fitre verecektir. Her yastaki çocuklarin ve hatta bayramin birinci günü imsak vaktine kadar dogan çocuklarin da filtrelerinin verilmesi gerekir. Ne Kadar Fitre Verilecek?
Fitre, bugday, arpa, kuru üzüm ve hurma cinslerinden aynen verilebilecegi gibi, bunlarin bedellerinin verilmesi seklinde nakten de olabilir, fitre de öiçü “sa” olarak belirlenmistir. Eski bir agirlik ölçüsü olan “sa”nin karsiligi, yaklasik 3 kilogramdir. (2.920 gram). Asgari fitre ölçüsü, bugdayda yarim “sa” (1.460 gram), arpa, kuru üzüm ve hurmada bir “sa” veya bunlarin para ile karsiligidir.
Istanbul Müftülügü en az fitre miktarlarini bugdaya göre kisi basina 6 bin lira, hurmaya göre 240 bin lira olarak belirlemistir.
Bakiniz, yukaridaki tabloda müftülügün rakamlari nasil?
Demek ki, en az 8 milyon lira varligi olan, kisi basina en az 6 bin lira fitre verirken, normal varlikli Müslümanlar kisi basina en az 240 bin lira fitre verme yükümlügü altinda…
***
Bu yaziyi okumakla is bitmedi…
Simdi fitrelerinizi yukaridaki açiklamalara göre hazirlayiniz. En aza göre hesap yapmayiniz. Fitre miktari ne kadar yüksek tutulur ise sevabi ve ecri o kadar büyük olur.
Tekrar hatirlatayim. Fitre ve zekâti verirken niyet etmek gerekir. Fakat
verilen kimseye bunun fitre ve zekât oldugunu söylemek mecburiyeti yoktur.
Etrafinizda fitre ve zekât verecek, fakir ve yoksul yok ise, onlara ula-samiyorsaniz Darülaceze’ye verin. (Darülaceze’nin telefonu 22010 20, adresi: Darülaceze Caddesi No 47, Okmeydani’dir.)
Zekât
(Müslümanlar Için Her Yil Ödenmesi Gereken Bir Çesit Varlik Vergisi)
Zekât, Müslümanlik inanisina göre, herkesin (Müslüman olmayanlar da dahil) sahip oldugu mal ye paradan, her yil yoksullara dagitmakla görevli oldugu “kirkta bir hisse”dir.
Mali bir ibadet olan zekât, yilda bir defa, Müslümanin malindan Allan’in tayin ettigi bir miktarin verilmesiyle yerine getirilir. Islâm inancina göre zekât, malda hem bereket ve artmaya yol açar, hem de pakliga, temizlige, helallige sebep olur. Görünürde servetlere, yani gelirlere ve sermayeye bindirilmis yüzdesi belli bir vergi olan zekât, gerçekte, toplumun imkânlari ölçüsünde ferdin insanligini korumaya yönelen, gelismis ileri ücret ve geçim yollarini genellestirmeyi amaç edinen iktisadi bir düzen kurmak amacini tasir. Kur’an’da bir çok defa, namazdan sonra zekâtin da verilmesi emrolunmustur. Bakara suresinde 5 defa; “Namazi dosdogru kiliniz, zekâti yeriniz” buyu-rulmustur. Bütün Kur’an’da 32 kere zekat konu edinilir. Tövbe suresinde 4 ayri ayette sözü geçen zekât hakkinda 5 ayetin anlami söyledir: “.. Eger (müsrikler) tövbe ederler, (tövbelerini ve imanlarini tasdik için) namaz kilarlar, zekât verirlerse yollarini serbest birakin”.. Nur suresinin 56. ayeti bu konuda Allah’in en güzel müjdesini, su anlamda müminlere iletmektedir: “Namazi dosdogru kilin, zekâti verin; o Resule itaat edin. Ta ki ilâhi rahmete kavusturulasiniz.”
Hadisler arasinda “zekât” ile ilgili olanlar pek çoktur. Islâm düsüncesinin dayandigi sartlari açikladigi belirtilen ve en sahih hadis kitaplari basinda gelen Buhar! ile Müslim’in birlikte rivayet ettikleri su anlamdaki hadis bu konuda önemli bir kanittir: “Islâm bes sey üstüne kurulmustur: “Allah’tan baska hiç bir ilâh olmadigina ve Mu-hammed’in O’nun kulu ve resulü olduguna sehadet, namazi kilmak, zekâti vermek, Beytullah’i hac ve Ramazan orucu.” Zekâtin Amaci: Gelir Dagilimini Düzenlemek
Zekâtin iki ana amaci oldugu belirtilmistir: Ferdi ve genel amaç. Ilkinden beklenen; insanin nefsini tezkiye ederek (antarak) mala karsi duydugu egilimi yenmesi, fertler arasinda sosyal baglari pekistirmege çalismasi, yaratan ve veren Tanri’ya yaklasma yolunda ilerle-mesidir, denebilir. Ikinci amaç istihsal (üretim), tedavül (sürüm) ve. servetin (zenginlik, varlik) dagilimi ile ilgili ilke ve sistemleri, saglam temeller üzerine yerlestiren bir iktisadi düzen kurabilmek diye ifade-lendirilebilir. Kimler Zekat Vermekle Yükümlü?
Zekât verecek kimsenin kul borcundan fazla paraya sahip olmasi-da gerekir. Ev, dükkân, magaza gibi yasamak ve isini görmek için gerekli olan yapilar, nafakalarini saglamakla görevli oldugu insanlarin bir yillik masraflari, ev esyasi, giyecekler (yazlik ve kislik olarak), binek hayvanlari, bir sanat veya zanaatin uygulanmasi için gerekli malzeme, alet, ticaret amaci olmayan kitaplar, gerekli silahlar, zekâta baglanmamistir.
Müftülügün yerdigi bilgiye göre zekât hesabinda bir yildan fazla bir varliga sahip olma esasi söz konusudur. Zekât Kime Verilir?
Zekât, her önüne gelene verilmez. Yoksullara, nisap miktari mali bulunmayanlara, çaresizlere, borçlulara, kölelikten kurtulacaklara, parasizliktan dolayi yolda kalmis olanlara, hali vakti yerinde olmayan ögrencilere, kardes, amca, dayi, teyze, hala ve benzerleri akbaraya zekât verilir. Burada dikkat edilecek nokta; zekât verilecek Müslümanin durumudur. Akrabadan baslayip konu komsuya, meslek arkadaslarina, daha sonra da hemsehrilere ve baska zekât almaga durumlari elverisli kimselere zekât vermek daha hayirli sayilir.
Ben müftülüge sordum… Bana verilen bilgiye göre, fitre ve zekâtta nihai hedef, yoksulun sevindirilmesidir. Bu dogrudan olabilecegi gibi bir vasita ile de olabilir.
Açik anlatimiyla eger siz bir kisiye, bir dernege, kurulusa, devlete fitre ve zekâtinizi veriyor iseniz, o araci sizden aldigini telef etmeden, yitirmeden ulastiriyor ise, vazife yerine getirilmis demektir. Zekât Ne Zaman Verilir?
Istanbul Müftüsü Selahattin Kaya’nin verdigi bilgiye göre, zekât yil içinde istenilen zamanda verilebilir. Fakat genelde fitre ile birlikte verilmesi usulden olmustur.

 

Sende yorum yap