Finansal kiralama (leasing) mi, taksitli satış mı?

, , Sende yorum yap

Önce Cumhuriyet Ekonomi’de Soner Uzun’un “leasing halka iniyor” basligi altindaki haberinin çarpici bölümlerini aktarayim:
Finansal kiralama (leasing) yönetimi, yatirim mallarindan tüketim mallarina kayiyor. “Ferdi leasing” uygulamasiyla, kisiye yönelik düsük degerlerdeki mallar da leasing kapsamina aliniyor. Daha çok yatirim mallan almak için firmalann kullandigi leasing, bireye yönelik mallarda da uygulamaya konularak tüketicinin vadeli olarak uygun fiyatlara alisveris yapmasi saglaniyor. En düsük l milyar lira gibi yüksek rakamlarla leasing yapan firmalann yaninda, 70 milyon lira gibi düsük fiyatlara leasing yapan firmalarla leasing tüketiciye yöneliyor.
Compucom ve Marmara Leasing isbirligi ile uygulanan ferdi leasingde, Compucom’un sattigi bilgisayarlar kisiler tarafindan da avantajli sekilde satin alinabiliyor. Örnek olarak KDV dahil pesin fiyati 2 bin 979 dolar olan bilgisayari, bes a vadeyle 685 dolar pesin ödeyerek toplam 2 bin 923 dolara pesin fiyatinin daha altina satin almak mümkün olabiliyor. Bilgisayarlar, ferdi leasing kullanilarak alinmak istendiginde, kisilerle noter araciligiyla bir sözlesme düzenlenmesi yeterli oluyor.
“Leasingde tüketiciyi avantajli kilan unsurun, devletin leasing kullanimini artirmaya yönelik tesviki sonucu ortaya çikan KDV sübvansiyonu oldugunu dile getiren Rant Leasing Pazarlama Müdürü Caner Yenersoy, otomobil ve ticari araç disinda leasing kullanilarak alinan mallarda, KDV yükümlülügünün yüzde 15’ten yüzde l’e indigini vurguladi.”
Soner Uzun’un bu haberinin içinde çok önemli bir mesaj var.
“-Türkiye’de finansal kiralama tüketici kredisi olarak kullanilma yolunda.”
Halbuki gerçek anlamda leasing, fiyata yüksek tasinmaz mallarin, mülkiyeti kiralayanda kalma sarti ile, uzun süreli kullanimina imkân veren bir sistemdir.
Türkiye’ye bu sistem getirilirken, bekleyis, sanayicilerimizin müteahhitlerimizin, turizm isletmecilerinin, yüksek ödemeler gereken makine ve teçhizat alimina kaynak baglamak yerine bunlari aylik ödemelerle kullanmalarina imkân yaratmak idi.
1995 yilinda yurtdisi kaynakli leasing islemlerine bakiyoruz.
Yurtdisi kaynakli finansal kiralama islemleri (Milyar TL.)
Sektörler…………………………………………….1995
Bilgisayar, büro malzemeleri
ve telekomünikasyon cihazlari……………………………0.0
Kara ulasim araçlari……………………………………0.0
Deniz ulasim araçlari…………………………………..0.0
Hava ulasim araçlari………………………………….741.2
Tekstil ve basim makineleri……………………………..0.0
Tibbi cihazlar………………………………………..22.1
Diger imalat makineleri……….. ………………………0.0
Yatirim tutari toplami………………………………..763.3
Kira alacaklari toplami – Islem adedi………………………………………………….45
Sayin okuyucularim, iste gerçek leasing islemi bu. Yurtdisindan 45 islem yapilmis. Hava ulasim araçlari ile tibbi cihazlarin satin alinma yerine finansal kira ile kullanilma imkâni yaratilmis.
Bir de yurtiçinde gerçeklestirilen finansal kiralama islemlerine bakalim:
Yurtiçinde gerçeklestirilen finansal kiralama islemleri (Milyar TL.)
Sektörler…………………………………………..1995
Bilgisayar, büro malzemeleri
ve telekomünikasyon cihazlari………………………7.172.1
Kara ulasim araçlari………………………………7.605.8
Deniz ulasim araçlari……………………………..6.630.6
Hava ulasim araçlari………………………………1.261.3
Tekstil ve basim makineleri… …………………….7.552.6
Tibbi cihazlar……………………………………1.903.2
Diger imalat makineleri…………………………..28.209.5
Gayri menkuller…………………………………….331.6
Yatirim tutari toplami……………………………..60.667
Kira alacaklari toplami ……………………………74.566
Islem adedi…………………………………………………….6002
Tabloda görülen su: Türkiye’de genelde leasing kara ve deniz ulasim araçlarinin, bilgisayar ve büro malzemelerinin taksitli alimlarini finanse eden bir araç haline gelmis.
Muhtemelen tekstil ve basim makinelerinde ve tibbi cihazlarda gerçek anlamda finansal kiralama sözkonusu.
Fakat konunun içinde olanlar, genelde, içeride gerçeklesen finansal kiralama islemlerinde, hemen her islemde kira süresi sonunda mülkiyetin kiralayana geçme sarti bulundugunu belirtiyorlar.
Simdi bu iyi midir, kötü müdür konusunu tartisacak degiliz. Önemli olan kavram karisikligi… Finansal kiralama mi? Taksitli satas mi? Bunu bilelim.

 

Sende yorum yap