Fikir suçluları cezaevinde kalsın… Ama, Tanju’lar hapis yatmasın

, , Sende yorum yap

Basin Konseyi’nin aylik bülteni “Özgür Basin’da halen cezaevlerinin tutuklu ve hükümlü bulunan 54 gazeteci ve yazann isimlerini, hangi gazetede çalistiklarini ve hangi cezaevlerinde yattiklarini gösteren bir tablo yayinlandi.
Rkir suçlarinda halen cezaevlerinde bulunan “gazeteci” olmadiklari için listede yer almayanlarin isimlerini ve sayilarini bulamadim.
Bunlar ne yapmis? “Yazi yazmis fikirlerini ortaya koymus.” Altina imza koydugumuz Insan Haklari Evrensel Bildirgesi ne diyor:
“Madde 19 – Her insanin düsünce özgürlügünü açiklamaya hakki vardir. Bu hak düsüncelerinden ötürü rahatsiz edilmemek, ülke sinirlan sözkonusu olmadan bilgi ve düsüncelerini her türlü araç ve yollarla aramak, elde etmek ve yaymak hakkini gerektirir.”
Bugüne kadar “fikir suçlulari”nin affi için politikacilarin çaba gösterdigini ve hatta “gazetelerin bu konuyu gündeme getirdigini duydunuz mu? Ben duymadim.
* * *
Fakat. Tanju Bey ne önemli kisi imis ki, bir zamanlarin güçlü savcisi Baki Tug’dan, Cumhurbaskani’na kadar politikacila-ri1n tamami, gazetecilerin büyük kismi Tanju için agliyor. (Tek aglamayan, Tanju’nun Mercedes paralarini birlikte yedigi Hülya Hanim Yengemiz..?)
* * *
Bir zamanlann güçlü savcisi Baki Tug’un girisimleriyle ilgili gazete haberini birlikte okuyalim:
Tanju Colak’in affedilmesi için yeni umut. Dogru Yol Partisi Ankara milletvekili ve TBMM Savunma Komisyonu Baskani Baki Tug, milli futbolcunun affedilmesi için yasa teklifi hazirla-diklarini, meclisin eylül ayinda açilmasindan sonra bu teklifi en geç 10 gün içinde Genel Kurul’dan geçirip, Tanju Çolak ve benzeri durumda bulunanlar için af çikaracaklarini söyledi.
Tug, Milliyet gazetesinin konuyla ilgili sorularini yanitlarken, “Tanju Çolak nitelikli bir insan. Diger suçlulardan kendisini ayiran özellikleri var” ifadelerini kullandi.
Tanju Bey’in nitelikli bir insan oldugunu, diger suçlulardan kendisini ayiran özellikler bulundugunu iddia eden bir zamanlarin güçlü savcisi Baki Tug’a göre Tanju Bey’in affi, TBMM’nin gündeminin ilk konusunu teskil ediyor…
Baki Tug, kaçakçilik suçundan hüküm giymis insanlarin affedilmesi yolunda Dogru Yol Partisi Baskanlik Divani’nin da olumlu görüsü bulundugunu belirterek konusmasini söyle sürdürdü:
“Bu olay gündemimizdeki ilk konulardan birisidir. TBMM, eylül ayinda açildiktan sonra aralarinda benim de bulundugum milletvekili arkadaslarim tarafindan gündeme getirilecek olan yasa tasansi Adalet Komisyonu’na sevk edilecek. Saniyoru-rum komisyondan süratle geçecek ve gündeme gelmesinden 10 gün sonra Genel Kurul’da kabul edilerek yasallasacak. Böylece bir anlamda kader kurmani olarak nitelendirilen in-sanlann affedilmesi saglanacak.”
* * *
Cumhurbaskanimizin Tanju Bey hakkindaki görüslerini TV den izledik. Cumhurbaskanimiz. Anayasa ile sinirlan çizilen af kapsamina girmedigi için. af yetkisi bulunmadigini açikladiktan sonra muhabir soruyor “-Anayasa’ya göre yetkiniz olsa idi af edermi idiniz?” Cevap: -“-Ederdim… Hemen ederdim…” Soru: “-Hangi gerekçe ile af ederdiniz efendi? Cevap:
“-Gerekçesi merekçesi yok.. Ederdim dedim ya… Ederdim…”
* * * .
Bir ülkede “adalet sistemini” sarsarsaniz, bir takim insanlan özel mahkemelerle, siyasi politik nedenlerle yargilar, o gün için güç sahipleriyle ayni fikir paylasmadiklari, ayri düsündükleri için süründürür, mahkum eder, hapise tikarken, normal mahkeme sistemini islemez hale getirirseniz, suçlulari sokaklara saliverirseniz, ülkede hakka-hukuka güven kalmaz. Herkes kendi hakkini-hukukunu kaba kuvvetle aramaya kalkar. Güçsüzler ezilir.
Hukuka karsi geldikleri için yakalananlari saliverirseniz, hukuka karsi gelenleri kimse yakalamaz. Mahkum edilenleri saliverirseniz. Mahkemeler adalet dagitma isini yürütmez.
Kasina, gözüne bakarak, is olsun diye “adi suçlulari” ve “kamu vicdanini yaralayan kisileri” af edenler, ülkede adaletin de içine etmis olurlar.

 

Sende yorum yap