Faizler nereye kadar iner?

, , Sende yorum yap

Faizler hizla asagi iniyor. Bankalar faizi asagi çekiyor. hükümet faizi asagi çekiyor. Iki tarafin da kendilerine göre hakli sebepleri var:
– Bankalar faizlerin asagiya indirilmesini istiyor. Çünkü bankalarin yüksek faiz ile topladiklari parayi, yüksek faiz ile satma sanslari yok. Bankalardan kimse kredi istemiyor. Kimse yüksek faizli krediterle is yapamiyor.
– Hükümet faizi asagiya indirmeye çalisiyor. Çünkü yüksek faizle borçlanma, Hazine’yi kaldiramayacagi yükün ,altina itiyor.
Burada iki tarafin da çeliskili bekleyisleri mevcut:
– Hükümet iç borçlanma faizlerinin, banka faizleri ile arasindaki farkin kapanmasi bekleyisinde. Faizler inerken bu farkin kapatilmasini istiyor.
– Bankalar faizlerin inmesi konusunda hükümet ile ayni bekleyiste. Fakat faizler inerken, Hazine’nin iç borçlanma faizi ile banka faizi arasindaki farkin ayni kalmasi isteniyor.
Çünkü bankalarin bugun için en iyi müsterileri Hazine… Bankalar örnegin yüzde 50 faizle mevduat toplayip, yüzde 50 faizle bu parayi Hazine’ye satarlarsa batarlar. En asagi 15-20 puan fark olmali. Hazine yüzde 65 ile yüzde 70 ile borçlanmali ki, bankalar çarki çevirebilsin.
***
Önümüzdeki dönemde bankalar için faizlerin asagi inip inmemesinden fazla önem tasiyan nokta iç borçlanma faiz orani ile banka faiz oranlari arasindaki farkin kapanmasi.
Bu fark kapanir ise bankalar ne kadar ucuza para toparlarsa toplasinlar, ekonomik durgunluk nedeniyle bu parayi saglam müsterilere kredi olarak veremedikleri sürece zarar edeceklerdir.
Mevduati elinde kalan bankalar, “aglamaya baslayacaktir.”
***
Bunlar isin bir yönü. Öbür yönü halkin tasarruflari için aletrnatif yatirim alani aramalaridir.
– Halk neden dolarlari, marklari satti da Türk Lirasi’na döndü? Sadece bir tek nedenle: Dolar ve mark artisi durdu.
Faiz cazip hale geldi. Simdi siz faizin cazibesini yok ediyorsunuz.
Halk mecburiyetten bir süre daha faizde kaldiktan sonra altematif aramaya baslayacak…
– Nedir alternatif: Dövizdir, borsadir, gayrimenkuldür.
– Borsa su günlerde iste-bu nedenle haraketlendi. Batmis firmalarin kâgitlari bile para ediyor.
– Dolar ve mark fiyati sabit kaldigindan henüz kimse dövize ilgi duymuyor.
– Gayrimenkul henüz ilgi görmüyor. Çünkü likiditesi yok.
Fakat bu böyle devam edemez. Yakinda bir yerden “patak verir.” Patlamayi önlemenin tek yolu, faiz indiriminde durulacak noktayi iyi bilmektedir.
Faizin parayi kaçirmaya basladigi an, duruma hemen müdahale edip, dinamik bir politika ile “patlamaya” mani olmaktir. Buradaki gecikme, kurulmus dengeleri tekrar altüst eder.

 

Sende yorum yap