FAİZDE YAPISAL DEĞİŞİM

, , Sende yorum yap

FAİZDE YAPISAL DEĞİŞİM

OLAYLARIN IÇINDEN / Tevfik Güngör

Faizlerin aşağıya doğru inmeye başlaması, "yüksek faiz"e göre pozisyon almış yapıda önemli değişikliklere yol açacak.

Yüksek reel faiz yükünün hafiflemesi Hazine bakımından çok önemli bir gelişme.

Hazine bugüne kadar alternatif yatırım alanlarına göre en yüksek faizi vererek, iç kaynakların tamamına yakin kısmını emdi. Bankalar bile Hazine'nin yüksek faizinin cazibesinde kredi yerine bonoya yöneldi.

Şimdilerde faiz oranlarındaki gerileme önemli ama bu düşük faiz döneminde de Hazine gene de en iyi faiz ödeyen ve bu nedenle fonları toplayan kurum niteliğini koruyor.

İyi de, bu durumda faizin aşağıya inmesi acaba nasıl bir yapısal değişim ortaya çıkaracak?

Değişim, yüksek faize tasarruflarını bağlayanların gelirlerinde ve harcamalarında görülecek.

Çünkü yüksek faiz belli kesimlere önemli miktarlarda fon transferine yol açtı. Bu kesimler faize dayalı olarak harcama yapıyordu.

Hatta son aylarda iç talepte görülen canlanmanın kaynağı faiz gelirinin harcanmasına bağlanıyordu.

Faizin aşağıya doğru seyretmeye başlaması büyük ölçüdeki tasarruflarını faize bağlayanların alternatif yatırım araçları aramaya başlamalarına neden olacaktır. Bu tür büyük tasarruflarda alternatif yatırım döviz ve borsa olabilir. Döviz cazip değil. Borsa spekülasyonu meslek edinenlerin kontrolünde… Bu durumda faizden kısa sürede çözülme görülmeyebilir.

Faize para bağlayanların tamamı büyük tasarruf sahibi değil. Dar ve sabit gelirli kesim için de uzun süredir faiz geliri bir ek gelir kaynağı haline geldi.

Faizin gerilemesinden en çok bu tür küçük tasarruf sahipleri, repo ve mevduat faizi ile geçinenler zarar görecek…

Reel kesim banka kredilerinden yararlanamaz durumda olduğundan faizdeki ucuzluğun kredileri nasıl etkileyeceği tartışılamaz oldu. Su bir gerçek ki, günümüzün ortamında yatırımcının, üreticinin yüzde 40, yüzde 50 maliyet ile banka kredisi kullanarak is yapması ve bu krediyi geri ödemesi mümkün değil. Bu nedenle ekonomide beklenen ölçüde yatırım ve üretim artışı ortaya çıkamıyor. Bu daha bir süre böyle devam edecek.

 

Sende yorum yap